Akademia Dobrego Stylu

Ubiór męski na pogrzebie. Co wypada założyć?

Mężczyzna ubrany w czarną koszulę, czarną marynarkę jednorzędową i czarne spodnie

Ubiór na pogrzebie – czy to męski czy damski – powinien być przede wszystkim skromny i utrzymany w ciemnych barwach. Choć skomponowanie takiej stylizacji może wydawać się proste, często sprawia problemy. Stąd poniższy poradnik – wyjaśniamy w nim wszystkie najpopularniejsze wątpliwości związanie z ubiorem na pogrzeb.

Jak mężczyzna powinien ubrać się na pogrzeb?

Najbardziej stosownym wyborem na pogrzeb będzie ciemny garnitur. Najlepiej wybrać model w kolorze czarnym, ale może być też granatowy albo grafitowy garnitur. Jeśli nie masz odpowiedniego garnituru na uroczystość żałobną, możesz włożyć czarne spodnie, elegancką ciemną marynarkę i białą koszulę. Zdecydowanie lepiej, będziesz jednak prezentować się w klasycznym garniturze.

Garnitur na pogrzeb powinien dobrze leżeć na sylwetce. Tylko wtedy prezentujemy się naprawdę elegancko. Jak powinien z kolei wyglądać ubiór męski na pogrzebie latem? Najlepiej wyciągnąć z szafy garnitur z lżejszego, bardziej przewiewnego materiału. Jednak cały czas powinien być to model w ciemnym kolorze. Poza cmentarzem i kościołem można sobie pozwolić na zdjęcie marynarki. Nie rezygnuj z eleganckiego garnituru na pogrzeb, nawet jeśli na zewnątrz panuje wyjątkowy upał. Zarówno zmarłemu, jak i żałobnikom należy się szacunek.

Jeżeli uroczystość odbywa się zimą, nie obejdziesz się bez eleganckiego płaszcza. Ponownie najlepiej, aby był on czarny. Jeśli nie posiadasz takiego modelu w szafie, włóż przynajmniej gładki, ciemny szal i rękawiczki. Czarna kurtka puchowa lub inne, typowo casualowe okrycie wierzchnie to nienajlepszy strój na pogrzeb.

Jak się ubrać na pogrzeb?Jak się ubrać na pogrzeb?

Jaka koszula sprawdzi się na pogrzebie?

Pogrzeb nie jest najlepszą okazją do eksperymentowania z dodatkami. Najlepiej będzie, jeśli do garnituru na pogrzeb włożysz klasyczną, białą koszulę. Niektórzy mężczyźni na uroczystości żałobne zakładają też koszule w kolorze czarnym. To mniej klasyczne rozwiązanie, które może sprawdzić się np. gdy nie mamy czarnego garnituru. Ciemna koszula w ubiorze męskim na pogrzeb powinna podkreślić powagę sytuacji.

Jeżeli zdecydujesz się włożyć na pogrzeb poszetkę, powinieneś wybrać jasną lub utrzymaną w odcieniach szarości – najlepsza będzie biała poszetka. Wzory i intensywne barwy nie będą stosowne. Przy doborze krawata też powinieneś zachować ostrożność. Najlepiej wybrać czarny, jednolity model. Dopuszczalne są też granatowe i szare krawaty.

Ubiór męski na pogrzebie powinien wyglądać schludnie i elegancko. Buty – podobnie jak reszta stroju – muszą być utrzymane w ciemnej kolorystyce. Najlepiej, aby były to czarne buty męskie: oxfordy męskie lub derby. Modne połączenie sportowego obuwia z garniturem to niezbyt odpowiedni dla mężczyzny strój na pogrzeb. Elegancki mężczyzna powinien trzymać się klasyki, dlatego ewentualnie możesz włożyć też granatowe buty męskie.

Jak ubrać się na pogrzeb – podsumowanie

Najlepszy ubiór męski na pogrzeb to czarny garnitur zestawiony z białą koszulą, czarnym krawatem i ciemnym, eleganckim obuwiem. Jeżeli nie mamy w szafie czarnego garnituru, można sięgnąć po model w innym ciemnym kolorze np. ciemnoszary lub granatowy garnitur. Bez względu na to, na jaki kolor garnituru się zdecydujemy, koszula na pogrzeb powinna być biała, bo jest najbardziej elegancka.

Kolorystyka stylizacji to wciąż nie wszystko. Równie istotne jest to, aby była ona dopracowana i schludna. Zarówno garnitur, jak i koszula muszą być dokładnie wyprasowane, krawat starannie zawiązany, a buty wypastowane. Nie zapominajmy też o stosownym, dostosowanym do powagi sytuacji zachowaniu.