Buty brogsy (3)

Brogsy męskie

Brogsy to buty męskie z charakterystyczną, podziurawioną cholewką. Mogą mieć one różne fasony – od trzewików po derby. Dzięki temu brogsy można zakładać na wiele okazji oraz nosić praktycznie o każdej porze roku  – w męskiej szafie trudno o bardziej uniwersalne, casualowe obuwie.


Wyróżniamy następujące rodzaje brogsów:


  • • Pełne brogsy, czyli buty, które mają podziurawioną całą cholewkę od noska po piętę.

  • • Półbrogsy, czyli buty, które mają nieco mniej zdobień. Ażurowanie na nosku układa się w linię prostą, a pięta wygląda podobnie jak w poprzednim rodzaju.

  • • Ćwierćbrogsy, czyli buty, w których ażurowanie ogranicza się do noska. Są one najelegantsze ze wszystkich brogsów.

Na jakie okoliczności nadają się buty męskie takie jak brogsy? Sprawdzą się w pracy, na uczelni, podczas randki i różnego rodzaju rodzinnych spotkań. Unikać należy ich wyłącznie podczas wyjątkowo eleganckich uroczystości. Do wieczorowego garnituru zdecydowanie lepiej będą wyglądać gładkie oxfordy.


Brogsy dostępne są nie tylko w wielu różnych fasonach, ale także kolorach. Najpopularniejsze zdecydowanie są te brązowe, ponieważ pasują do wielu różnych stylizacji. Nietrudno natknąć się jednak również na brogsy w innych kolorach np. czarnym, bordowym lub granatowym.


Skąd w ogóle pomysł, aby pokryć cholewkę buta dekoracyjnymi dziurkami? Brogsy były podobno pomysłem Szkotów i Irlandczyków. Na bagnistych terenach ich buty szybko przemakały, dlatego pokrywano je dziurkami, aby można było się szybciej pozbyć nadmiaru wody i łatwiej wysuszyć buty. Obecnie ażurowania w brogsach mają jednak wyłącznie rolę dekoracyjną.


W ofercie Recman znajdziesz wszystkie wymienione wyżej rodzaje brogsów w różnych kolorach. Szyjemy je z najlepszej jakości skóry naturalnej.