Akademia Dobrego Stylu

Jak dbać o eleganckie obuwie?

Sztyblety o granatowym kolorze ze skarpetkami w wąsy

Mężczyzna nie potrzebuje wielu par butów. Wystarczy, że postawi na klasyczne modele o ponadczasowym wzorze, wykonane z dobrej jakości materiałów. Jeśli odpowiednio o nie zadba, posłużą nam przez długi czas.

Najbardziej klasyczne modele butów, idealne do garniturów, wykonane są ze skóry licowej (gładkiej). Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami w celu uzyskania pożądanej struktury i właściwości. Wykonuje się je głównie w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Największymi atutami butów ze skór licowanych jest wysoka odporność na zabrudzenia i wilgoć.

Skóry lakierowane charakteryzują się zupełnie gładką i połyskliwą powierzchnią. Trzeba jednak pamiętać, że skóra lakierowana jest podatna na mechaniczne uszkodzenia i wpływ niektórych czynników, takich jak mróz czy wilgoć. Buty lakierki stanowią idealny dodatek formalnego garnituru i najlepiej sprawdzą się podczas oficjalnych, wieczorowych uroczystości. W zestawieniu ze strojem codziennym nie wyglądają dobrze.

Skóry szorstkie charakteryzują się delikatną strukturą. Posiadają jaśniejsze i ciemniejsze smugi, wynikające z ułożenia włosia. Są bardzo przyjemne w dotyku. Skóry szorstkie dzielimy na nubuk o delikatnie przeszlifowanej wierzchniej części, z charakterystycznym delikatnym, aksamitnym meszkiem (krótkie włosie) i skóry zamszowe (zamsz, welur), które powstają dzięki odpowiedniemu obrobieniu spodniej części skóry. Materiał charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

Bez względu na to czy skóra, czy zamsz, każdy rodzaj butów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto wiedzieć jak chronić poszczególne materiały.

Pielęgnacja skórzanych butów

Skóra to jeden z tych materiałów, który może wyglądać świetnie, nawet jeżeli jest używany od dłuższego czasu. Ślady użytkowania dodają jej charakteru, a nawet pewniej szlachetności. W przypadku butów ta zasada nie do końca się jednak sprawdza. Skórzane obuwie zawsze musi prezentować się jak nowe - perfekcyjnie wyczyszczone i wypolerowane do połysku.

Podstawą pielęgnacji w tym przypadku są odpowiednie produkty. Zestaw do czyszczenia powinien zawierać odpowiednią szczotkę do pastowania butów, środek pielęgnacyjno-nabłyszczający oraz miękką ściereczkę, dzięki której wypolerujemy powierzchnię buta, nadając jej piękny połysk.

Czyszczenie skórzanych butów rozpoczynamy od wyjęcia sznurówek, dzięki czemu będziemy mieć łatwy dostęp do wszystkich elementów. Następnie wilgotną ściereczką pozbywamy się z powierzchni wszelkich zabrudzeń i kurzu.

Gdy buty wyschną dokładnie pastujemy skórę. Zaczynamy od czubka buta, dokładnie rozprowadzając produkt i wcierając go w całą powierzchnię. Dobrze jest nałożyć dwie warstwy pasty - gdy pierwsza się wchłonie i wyschnie powtarzamy czynność. Następnie, za pomocą miękkiej ściereczki polerujemy płaszczyznę buta, dzięki czemu uzyskujemy odpowiedni połysk.

Na co dzień, podczas wyjazdów, lub gdy na zewnątrz jest brzydka pogoda, warto mieć przy sobie nasączone ściereczki, dzięki którym szybko usuniemy ewentualne zabrudzenia. Nie zastąpią one wcześniej opisanej pielęgnacji, ale jako doraźne rozwiązanie zdają egzamin.

prawidła do butówprawidła do butów

Pielęgnacja butów z zamszu i nubuku

Skóra zamszowa to materiał bardzo elegancki. Zamszowe buty dodają stylizacjom lekkości i doskonale łączą się z zestawami nacechowanymi swobodną elegancją. Materiał znany jest jednak jako jeden z tych, które nie są łatwe w pielęgnacji. Prawdą jest, że buty z zamszu i nubuku wymagają nieco więcej uwagi, ale jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, mogą przetrwać dłużej niż wykonane ze skóry licowej. Zamsz jest bowiem mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne, spotykane w przypadku skóry licowej.

Często mówi się, ze zamszowe buty można nosić tylko gdy jest ładna pogoda, ale z powodzeniem zdadzą egzamin z użytkowania w sezonie jesienno-zimowym. Zamsz nie lubi wody, ale nawet jeżeli dojdzie do przemoczenia butów, nie należy panikować. Najważniejsze jest to, by nie dopuścić do odkształceń, dlatego na czas suszenia, do środka należy włożyć prawidła.

Czyszczenie zamszu zaczynamy od szczotkowania obuwia, możemy do tego użyć zwykłej szczoteczki, np. do czyszczenia paznokci, która pozwala na pozbycie się powierzchownych zabrudzeń. Ważne by materiał szczotkować delikatnie i zgodnie z kierunkiem włosia. Następnie używamy specjalnej gumy do czyszczenia zamszu, która pomoże pozbyć się poważniejszych zanieczyszczeń, z którymi nie poradziła sobie szczotka. Guma działa na podobnej zasadzie jak gumka w ołówku. To obowiązkowy produkt, w który powinien zaopatrzyć się każdy posiadacz obuwia z zamszu. W zasadzie się nie zużywa, więc wydatek jest jednorazowy.

W sytuacji, gdy zabrudzenia są poważniejsze, należy zastosować specjalny płyn do czyszczenia zamszu. Wówczas czyszczenie odbywa się już na mokro. Po wyschnięciu buta trzeba go jedynie ponownie dokładnie wyszczotkować. Dobrze jest też regularnie stosować impregnat w sprayu, który zapewni dodatkową ochronę, przez co nawet jeżeli podczas spaceru zaskoczy nas deszcz, dla naszych butów nie skończy się to tragicznie.

Takie pielęgnowanie butów przedłuży im piękny wygląd, ale wiadomo, że w miarę czasu obuwie traci swoją dawną świeżość i blask. Na rynku dostępne są jednak preparaty do renowacji i odnowy koloru, dzięki którym można poradzić sobie nawet z naturalnym płowieniem materiału.

.