Akademia Dobrego Stylu

Co to są chinosy? Jak nosić spodnie typu chino?

Mężczyzna w beżowych spodniach, z brązowym paskiem i w brązowych butach.

Różne okazje wymagają różnego podejścia do ubioru, zwłaszcza w kontekście stopnia formalności stroju. W niektórych sytuacjach adekwatnym wyborem jest elegancki garnitur z gładkimi, wełnianymi spodniami, innym razem sprawdzą się swobodne jeansy. Poza bezpośrednio oficjalnymi i ściśle casualowymi propozycjami w dolnej części męskiej garderoby znajduje się jeszcze rozwiązanie pośrednie. Kompromisem, pasującym zarówno do T-shirtu, jak i do marynarki są bawełniane chinosy, a ich uniwersalność pozwala komponować wiele stylizacji. W artykule przybliżamy temat chinosów męskich i podpowiadamy, jak nosić te spodnie.

Chinosy – co to za spodnie i skąd pomysł na taką nazwę?

Choć na rodzimym rynku powszechnie zaistniały stosunkowo niedawno, to historia tego modelu spodni sięga już połowy XIX wieku. Wówczas na Filipinach w realiach militarnych brytyjskie służby potrzebowały wygodnej odzieży, która złagodziłaby temperaturową batalię z tamtejszym klimatem. W odpowiedzi na niniejsze potrzeby zaprojektowano jasne – odbijające światło – spodnie z bawełny o luźnym kroju, które dzięki wykorzystanemu materiałowi okazały się także bardzo wytrzymałe.

Jakiś czas później, jak to bywa z częścią wojskowych wynalazków (także tych odzieżowych, np. bosmanką czy budrysówką), chinosy przeniknęły do powszechnego, cywilnego użycia. Mężczyźni docenili je przede wszystkim za komfort noszenia, który gwarantowały.

Spodnie typu chino, czyli chinosy – co to znaczy?

Co to są chinosy w ujęciu ich nazwy? Nie ma ona przecież żadnego związku z opisanym wyżej pochodzeniem. Odpowiedź jest wyjątkowo logiczna – termin ten nawiązuje do Chin, czyli miejsca, gdzie spodnie typu chino wyprodukowano.

Metamorfoza spodni typu chino

Chinosy pierwotnie były spodniami z bardzo wytrzymałego, bawełnianego płótna zwanego drelichem. Dziś do ich produkcji wykorzystuje się również len, mieszankę lnu i bawełny, a także sztruks. Współczesne bawełniane chinosy znacząco różnią się od swojego pierwowzoru. Materiały, z których powstają to tkaniny o dużo wyższej gramaturze (takie ubrania kumulują ciepło). Dzięki temu użytkowość chinosów rozciągnęła się na inne sezony i spodnie typu chino, możemy nosić niezależnie od pory roku.

Jak wyglądają chinosy?

Konstrukcyjnie dobre chinosy mają średni lub delikatnie podwyższony stan, klasyczne zapięcie i proste lub delikatnie zwężane nogawki. Mogą być zaprasowane w kant, co nadaje im trochę bardziej formalnego wyglądu. Klasyczny kolor chinosów to khaki, czyli ten, na który barwiono je jeszcze w okresie wojskowego użytkowania. Późniejsze rozpowszechnienie chinosów m.in. wśród społeczności amerykańskich studentów sprawiło, że pojawiły się ich nowe kolory, a także naszywane aplikacje (citter pants).

Ogromną zaletą chinosów jest to, co można z ich pomocą skomponować. Dzięki uniwersalności spodnie typu chino stały się elementem wielu amerykańskich, uniwersyteckich uniformów, na skutek czego powstał osobny styl zwany preppy.

Spodnie chinosy – jak nosić? Uniwersalne wskazówki

Jeżeli, nie wiesz, jak stylizować spodnie typu chino, trzymaj się poniższych zasad. Chcąc uatrakcyjnić zestaw z chinosami:

  • zwróć uwagę na kolorystyczne dopasowanie do pozostałych elementów stylizacji – aplikacji na butach, grafiki na koszulce, pozostałych akcesoriów;
  • zadbaj o szczegóły – czasami wystarczy włożenie koszulki w spodnie, podwinięcie nogawki, zarzucenie na plecy wełnianego swetra lub koszuli. Tak drobny zabieg zupełnie zmienia wygląd całej stylizacji;
  • korzystaj z warstwowania – czyli nakładania na siebie kolejnych części garderoby. Stylizacja wydaje się wtedy ciekawsza i bardziej złożona. To także kolejna sposobność na przemycenie subtelnego, kolorystycznego nawiązania do spodni.
Męskie chinosyMęskie chinosy

Chinosy męskie – przykładowe stylizacje

Jak nosić chinosy męskie, by wyglądać dobrze? Przedstawiamy kilka modowych inspiracji.

Chinosy w półformalnym wydaniu

W półformalnych stylizacjach sprawdzą się zaprasowane w kant chinosy z mięsistej, sztywnej bawełny. Spodnie w kolorze granatowym, ciemnozielonym lub w odcieniu szarości stworzą spójny zestaw z marynarką w stonowanej kolorystyce. Elegancki charakter stroju podkreślą bordowe lub ciemnozielone dodatki. Jakie buty nosić do półformalnie stylizowanych chinosów? Można do nich dobrać prawie wszystkie klasyczne modele obuwia poza czarnymi oxfordami i lotnikami – byłyby one zbyt formalne.

Spodnie chino w stylu amerykańskim

Innym sposobem na chinosy jest zestaw nawiązujący do stylu preppy. Tutaj dobrym wyborem będą pastelowe chinosy, np. w kolorze jasnej czerwieni. Spójny zestaw osiągniemy, dodając: błękitną koszulę z kołnierzykiem button down, zamszowe loafersy, granatowy blezer i klubowy krawat nawiązujący kolorem do spodni. Stylizacja w amerykańskim wydaniu emanuje wyjątkowym charakterem, dzięki czemu możemy wyróżnić się spośród reszty.

Chinosy w casualowym zestawie nawiązującym do lat 90.

Mogłoby się wydawać, że lata świetności sztruksu już dawno przeminęły, ale jak wiadomo moda zatacza koło, a trendy cyklicznie powracają na salony. Od kilku sezonów możemy zauważyć nawiązanie do stylu z lat 90. Renesans przechodzi także wspomniany sztruks – powraca w świeższej i lepiej wyglądającej odsłonie.

Sztruksowe chinosy doskonale prezentują się w towarzystwie ponadczasowego jeansu. To propozycja, która odwraca stereotypowe postrzeganie denimu, kojarzonego głównie ze spodniami. Czekoladowe, sztruksowe chinosy, jeansowa kurtka, koszula w pionowe, szare pasy i białe sneakersy – to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna propozycja w naszym zestawieniu, która przypadnie do gustu zwolennikom modowych eksperymentów.