Akademia Dobrego Stylu

Trzyczęściowy garnitur - czy kamizelka musi być w kolorze garnituru?

Mężczyzna ubrany w trzyczęściowy ganritur w kolorze granatowym w lekką kratę, białą koszulę i bordowy krawat

Garnitur trzyczęściowy jest niepodważalnym klasykiem męskiej elegancji. Kiedy warto go nosić? Czy sprawdzi się tylko w wysoce formalnych okolicznościach? Jaką kamizelkę wybrać i, czy zawsze musi być w kolorze garnituru? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w tym artykule – pozwól, że udzielimy Ci kilku wskazówek. Dowiesz się również, jaka kamizelka do granatowego garnituru będzie odpowiednia i czy kolor ma znaczenie.

Kiedy nosić kamizelkę do garnituru?

Garnitur trzyczęściowy, w skład którego wchodzą spodnie, marynarka i kamizelka to coraz częstszy wybór mężczyzn nie tylko na ważne uroczystości, takie jak wesele, ale i na co dzień – zwłaszcza w środowisku biznesowym. Ale jak dobrać kamizelkę do garnituru?

Garnitur wizytowy w połączeniu z kamizelką wypada bardziej elegancko. Dlatego, jeśli zależy Ci na uzyskaniu stylizacji o wyższym stopniu formalności, sięgnij po zestaw trzyczęściowy. Jeśli masz już w garderobie dwuczęściowy garnitur, wystarczy, że dokupisz pasującą kamizelkę.

Zastanawiasz się, czy kamizelka do garnituru jest modna? Jak najbardziej! Trzyczęściowy garnitur jest połączeniem ponadczasowym, nadającym się na różnego rodzaju okazje. Kamizelka dodaje elegancji, a co za tym idzie – również powagi.

Jak dobrać kamizelkę do garnituru?Jak dobrać kamizelkę do garnituru?

Kamizelka a garnitur – czy muszą być w tożsamym kolorze?

O wyborze koloru garnituru pisaliśmy już na naszym blogu, a jak jest w przypadku kamizelki? Wszystko zależy od stopnia formalności stroju – im niższy, tym więcej swobody obowiązuje w zakresie palety kolorów.

Jeśli mowa o czarnym garniturze wieczorowym, spójność kolorystyczna jest bardzo ważna – dlatego wówczas najlepszym wyborem będzie czarna kamizelka garniturowa. Takie połączenie podkreśli oficjalny charakter uroczystości.

Dobieramy kamizelkę do garnituru – mini poradnik

Dopasowanie kamizelki do garnituru i pozostałych elementów stylizacji (poszetki, koszuli itp.) może wydawać się skomplikowane. By całość prezentowała się spójnie, polecamy kierować się zasadą podobieństwa lub kontrastu – zarówno w kwestii koloru, jak i wzoru.

Do gładkiego zestawu garniturowego dobierz kamizelkę z subtelnym lub wyrazistym wzorem (kratą, pepitką, paskiem), a prążkowany bądź kraciasty garnitur wzbogać gładką kamizelką.

Garnitur trzyczęściowy – przykładowe zestawienia kolorystyczne

  • Czarny garnitur w stylizacji o najwyższym stopniu formalności wymaga czarnej kamizelki. Mniej formalnie, ale wciąż elegancko będzie prezentował się w połączeniu z kamizelką w kolorze szarym, bądź bordowym – dzięki temu stylizacja będzie ciekawsza.
  • A jaka kamizelka do granatowego garnituru będzie odpowiednia? Z granatowym lub błękitnym garniturem świetnie będzie wyglądać kamizelka w odcieniu szarości, który w niezwykle stylowy sposób komponuje się z niebieskimi tonami. Nie musisz ograniczać się jedynie do gładkich materiałów, mile widziana jest również subtelna szara kratka.
  • Połączenie szarości z granatem równie dobrze prezentuje się w odwrotnych proporcjach. Mamy na myśli szare spodnie i marynarkę zestawione z kamizelką w odcieniu niebieskiego. Taki strój intryguje, nie przekraczając przy tym zasad dobrego smaku i nie łamiąc modowych reguł. Szary garnitur świetnie będzie wyglądał także w z połączeniu jasnoszarą lub bordową kamizelką.
  • Zestaw garniturowy w ciemnym zielonym kolorze doskonale wypadnie w zestawieniu z szarą, bądź beżową kamizelką – gładką lub w kratkę.
  • Brązowy komplet garniturowy również skutecznie urozmaici beżowa kamizelka – to stylowe połączenie o nieco rustykalnym charakterze dopełnią brązowe akcesoria skórzane i złote dodatki.

Czy kamizelka musi być w kolorze garnituru? Podsumowanie

Garnitur trzyczęściowy możemy wystylizować na różne sposoby – dużo zależy od wyboru kamizelki. Wyższy stopień formalności uzyskamy, stawiając na jednolitą kolorystykę w stylizacji. Mniej formalny, ale równie elegancki i stylowy efekt uzyskamy, dobierając kamizelkę na zasadzie kontrastu. A więc jaki kolor kamizelki do granatowego garnituru będzie odpowiedni? Różnorodność kolorów i wzorów daje nam wiele możliwości – warto jednak zachować umiar i pamiętać o zasadach dobrego smaku, aby prezentować się z klasą.

Więcej praktycznych wskazówek modowych znajdziesz w artykule o tym, jak nosić męską kamizelkę – zachęcamy do lektury.