0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej kwoty 199,99 zł

Biała koszula męska do jeansów i garnituru – jak nosić?

Biała koszula męska potrafi być bardzo uniwersalna. Wiele zależy jednak od modelu, który wybierzemy. Wbrew pozorom nie każda biała koszula męska będzie pasować zarówno do garnituru, jak i do jeansów. Warunkują to detale, takie jak rodzaj kołnierzyka czy wygląd guzików. Dowiedz się, jak nosić białą koszulę męską, aby przypadkiem nie popełnić wpadki.

Biała koszula męska – rodzaje


Białe koszule męskie dzielą się na trzy zasadnicze kategorie:


  • • Koszule formalne

  • • Koszule półformalne

  • • Koszule casualowe

Koszule formalne to bardzo eleganckie modele z mankietami zapinanymi na spinki oraz wykończone krytą plisą guzikową. W zależności od tego, czy przeznaczone są do zestawów z muchą czy krawatem mogą mieć klasyczny lub włoski kołnierzyk. Tego rodzaju koszule z długim rękawem wkłada się do garniturów wieczorowych oraz do fraka i smokingu.


Jak nosić białą koszulę?


Koszule półformalne najczęściej mają widoczne guziki i nie mają mankietów zapinanych na spinki. Koszule półformalne są bardzo uniwersalne – nosi się je zarówno do eleganckich, jak i typowo casualowych strojów.


Koszule casualowe przeznaczone są do mniej eleganckich zestawów np. garniturów dziennych czy stylizacji z jeansami i chinosami męskimi. Zaliczają się do nich np. koszule Oxford Button Down czy koszule z krótkim rękawem. Nie należy ich zakładać do stylizacji wieczorowych.


Biała koszula męska do garnituru – wybieramy odpowiedni model


Zarówno garnitury, jak i koszule mają różne stopnie formalności – kluczem do udanej stylizacji jest skomponowanie jej z elementów, które znajdują się na podobnych poziomach w tej klasyfikacji.


Do czarnego wieczorowego garnituru powinniśmy zatem włożyć równie elegancką formalną koszulę podobną do tej widocznej na zdjęciu poniżej.


Formalna biała koszula z kołnierzykiem włoskim


Formalna koszula z kołnierzykiem włoskim


Na mniej oficjalne okazje, na przykład gdy wybieramy się na przyjęcie weselne, odpowiednim wyborem będzie koszula półformalna. Tym razem guziki mogą być widoczne, chyba że planujemy włożyć elegancką muchę – wtedy lepiej wybrać model z krytą plisą guzikową.


Półformalna biała koszula z klasycznym kołnierzykiem


Półformalna koszula z klasycznym kołnierzykiem


Jakie koszule zakładać na co dzień do pracy? Do garnituru dziennego będą pasować opisane wyżej koszule półformalne. W tym wypadku można sobie też pozwolić na casualową koszulę z kołnierzykiem button down. Modele z krótkim rękawem lepiej zostawić w szafie – nie prezentują się one najlepiej w zestawie z garniturem, nawet jeśli byłby to swobodny, letni garnitur.


Nieformalna biała koszula z kołnierzykiem typu button down


Nieformalna koszula z kołnierzykiem typu button down


Biała koszula męska do jeansów i innych stylizacji casualowych


Do jeansów będzie doskonale pasować opisana powyżej casualowa koszula z kołnierzykiem typu button down.


Półformalna biała koszula również zda egzamin w takim zestawie. W tym przypadku warto uzupełnić go o elegancki kardigan lub marynarkę, aby nadać stylizacji nieco bardziej eleganckiego charakteru. Pamiętajmy również o tym, aby jeansy nie miały przetarć i dziur. Takie spodnie sprawdzą się w zestawie z bluzą bez kaptura i T-shirtem, lecz niekoniecznie z koszulą.


W casualowych stylizacjach z jeansami lub szortami można również pozwolić sobie na białą koszulę z krótkim rękawem. Pamiętaj jedynie, aby nie zakładać do niej krawata, ponieważ jest to element stroju formalnego, przez co nie będzie pasował do tego typu koszuli.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj