Akademia Dobrego Stylu

Blezer męski – co to jest? Czym różni się od niego marynarka?

Model ubrany w białą koszulkę i blezer w kolorze grafitowym w jasną kratę

Co to jest blezer? Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Elegancki blezer męski jest marynarką, ale jednocześnie nie każda marynarka jest blezerem. Oto jego 7 najważniejszych cech:

  • Blezer może być jedno- lub dwurzędowy.
  • Zazwyczaj ma stosunkowo wąskie, otwarte klapy, chociaż zdarzają się modele z szerokimi klapami zamkniętymi.
  • Ma luźniejszy krój – raczej nie zbyt mocno dopasowany do sylwetki. Dzieje się tak, ponieważ jest to wierzchnie ubranie noszone głównie na zewnątrz.
  • Blezery są zazwyczaj krótsze od marynarek. Ich guziki kontrastują z materiałem, na który są naszyte – mogą być wykonane z jasnego metalu. Dotyczy to zarówno guzików na połach, jak i na rękawach.
  • Kieszenie mogą być cięte lub nakładane.
  • Elegancki blezer męski to ubranie o stopniu formalności niższym zarówno od marynarki casualowej, jak i garniturowej.

Blezery często posiadają różnego rodzaju oblamowania oraz emblematy, na przykład na guzikach lub na zewnętrznej kieszeni na piersi. Można je zaobserwować chociażby na mundurkach brytyjskich uczniów. Charakterystyczne uniwersyteckie oraz szkolne marynarki, które możemy zauważyć na zdjęciach przedstawiających brytyjskich nastolatków oraz studentów, to właśnie blezery. Niektóre z nich są utrzymane w klasycznej, stonowanej kolorystyce, ale zdarzają się również blezery bardzo jaskrawe, zdobione na przykład pasami lub nieregularną kratą.

Wiemy już, co to jest blezer. Jakie stylizacje z jego udziałem będą odpowiednie? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji stylizacji, które warto wzbogacić o męski blezer.

Elegancki blezer męskiElegancki blezer męski

Jak nosić blezer? W jakich sytuacjach warto go założyć?

Jak wspomniano wcześniej, klasyczny blezer jest dość uniwersalnym męskim ubraniem. Może pełnić zarówno rolę okrycia wierzchniego, jak i zastępować w niektórych sytuacjach marynarkę.

Blezer doskonale sprawdza się też jako element zestawu koordynowanego. Szczególnie gdy ma granatowy, zielony, szary czy brązowy kolor. Odpowiednio dobrany, z miejsca stanie się najważniejszym elementem stylizacji.

Innymi słowy, blezer jest świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu, ale jednocześnie chcemy pozostać eleganccy. Oznacza to, że możemy go założyć na uczelnię, na rodzinny obiad, spotkanie ze znajomymi, randkę czy do pracy – jeżeli tylko nie obowiązuje nas ścisły dress code.

Podobnie jak z casualowymi marynarkami, tak i w tym przypadku nie musimy zakładać krawata. Co więcej, nie musimy w ogóle zakładać koszuli – wystarczy koszulka polo, a w chłodniejsze dni – pulower lub golf. Do tego bawełniane chinosy – czy lekkie, letnie spodnie z lnu oraz pasujące obuwie (na przykład modne lordsy) i stylizacja z blezerem gotowa.