Akademia Dobrego Stylu

Podstawowe rodzaje garniturów męskich – krótki przewodnik

Mężczyzna ubrany w ciemny garnitur, niebieską koszulę, czarne buty z teczką w ręce

Na rynku dostępne są różne rodzaje garniturów – niektóre z nich są idealnym wyborem do pracy, inne świetnie sprawdzają się na wieczorowych wyjściach. Warto orientować się wśród tych opcji – wtedy nie grozi nam wpadka spowodowana przez garnitur nieodpowiedni do okazji.

Jak kategoryzuje się garnitury?

Garnitury różnią się między sobą stopniem formalności, układem guzików w marynarce, fasonem oraz liczbą elementów, jakie się na niego składają. Kolor, choć niewątpliwie też istotny, wymyka się tej kwalifikacji, ponieważ wszystkie rodzaje garniturów (z wyjątkiem tych najbardziej eleganckich) dostępne są w różnych kolorach i wzorach. O barwie powiemy przy okazji stopniowania formalności garniturów.

garnitur w kratęgarnitur w kratę

Rodzaje garniturów – podział ze względu na liczbę elementów

Garnitur trzyczęściowy

Garnitur trzyczęściowy składa się ze spodni, marynarki i kamizelki – najczęściej z tego samego materiału co pozostałe elementy. Zdarza się jednak, że do zestawu dołączana jest kamizelka garniturowa w innym kolorze albo pokryta deseniem. Garnitury trzyczęściowe wciąż są mniej doceniane niż te składające się z dwóch elementów, ale w ostatnich latach wyraźnie wzrosła ich popularność, szczególnie wśród Panów Młodych.

Garnitur dwuczęściowy

Garniturem dwuczęściowym nazywany jest garnitur składający się ze spodni i marynarki. Świetnie sprawdza się jako strój do pracy, ale nie tylko. Taki garnitur klasyczny można włożyć również na wesele lub inną okazję, oczywiście pod warunkiem, że jego kolor i deseń do niej pasują. Pamiętajmy jednak, że garnitury trzyczęściowe z definicji są bardziej eleganckie.

Do garnituru dwuczęściowego można dobrać kamizelkę i tym samym podnieść jego stopień formalności.

Rodzaje garniturów – podział ze względu na rodzaj marynarki

Garnitur jednorzędowy

Gdy marynarka garnituru zapinana jest na dwa, trzy lub więcej guzików ustawionych w jednym rzędzie, mamy do czynienia z garniturem jednorzędowym. Jest to lekki, wygodny i zarazem elegancki strój. Aby prezentował się nienagannie, warto pamiętać o jego odpowiednim dopasowaniu do sylwetki oraz o tym, aby ostatni guzik marynarki był rozpięty. Wszystkie guziki rozpinamy dopiero przy siadaniu.

Garnitur dwurzędowy

Garnitury dwurzędowe wyewoluowały z dawnych mundurów wojskowych. Noszący je mężczyzna prezentuje się zdecydowanie dostojniej niż w garniturze jednorzędowym. Marynarki dwurzędowej nie rozpina się przy siadaniu, w przeciwieństwie do jednorzędowej. Poły dwurzędówki są znacznie szersze, rozpięte wyglądają mniej estetycznie, i mogłyby przeszkadzać np. przy jedzeniu. Z tego powodu lepiej nie zakładać takiego garnituru na okazje, gdzie większość czasu spędza się w pozycji siedzącej np. konferencje.

Rodzaje garniturów – podział ze względu na stopień formalności

Garnitur wieczorowy

Garnitur wieczorowy, jak sama nazwa wskazuje, będzie odpowiedni na uroczystości odbywające się po zmroku. Może mieć wyłącznie czarną, ciemnogranatową lub grafitową barwę. Aby stylizacja była jeszcze bardziej elegancka, warto zdecydować się na garnitur składający się z trzech części, a więc także z kamizelki. Zarówno dwurzędowy, jak i jednorzędowy garnitur może być wykorzystywany jako strój wieczorowy. Oczywiście pod warunkiem, że będą mu towarzyszyć odpowiednie dodatki, czyli biała koszula, mucha lub krawat w stonowanym kolorze, biała poszetka do garnituru, pasek lub szelki oraz eleganckie buty skórzane, najlepiej czarne oxfordy lub wiedenki.

Garnitur dzienny

Garnitur casualowy dzienny zakłada się do pracy, na spotkania biznesowe oraz na mniej formalne uroczystości odbywające się w ciągu dnia. Może być to garnitur praktycznie w dowolnym kolorze, chyba że ogranicza nas w tej kwestii biurowy dress code. Na dzień nie wkłada się też czerni, bo jest to kolor przeznaczony jedynie na wieczorne uroczystości i pogrzeby.

Znacznie większa swoboda panuje też w kwestii deseni. Podczas gdy garnitur wieczorowy powinien być gładki, w dzień można postawić na garnitur w kratę bądź prążki.

Garnitur letni

Garnitury letnie szyte są z jaśniejszych i przewiewniejszych tkanin niż tradycyjne garnitury. Może to być np. len, bawełna albo letnia wełna. Marynarki takich garniturów często nie mają podszewek. Dzięki temu stylizacja jest lżejsza i wygodniejsza do noszenia w ciepłe, letnie dni.

Letnich garniturów nie zakłada się na bardzo eleganckie, wieczorne przyjęcia, zwłaszcza gdy mowa o modelach z lnu i bawełny. Jest to strój typowo dzienny, który nie sprawdzi się w wybitnie eleganckich okolicznościach.

Rodzaje garniturów – podział ze względu na fason

Slim fit

Ostatnia rzecz, o jakiej należy wspomnieć, opisując różne typy garniturów, jest ich stopień dopasowania do sylwetki. Jeszcze do niedawna nie istniało takie rozróżnienie, bo wszystkie garnitury były pod tym względem do siebie podobne. Potem pojawiły się garnitury męskie slim fit, bardziej dopasowane do sylwetki, i stało się to konieczne.

Najważniejsze cechy garnituru slim fit to taliowana marynarka i dość wąskie spodnie, które zwykle zwężają się w dolnej części nogawki. Garnitury slim fit wybierają zwykle szczupli, wysocy mężczyźni. Nie jest to jednak reguła.

Regular fit

Garnitury typu regular fit są luźniejsze od tych oznaczonych jako slim fit. Marynarka nie jest taliowana, a spodnie mają proste nogawki, które nie zwężają się na dole.

O wyborze między garniturem slim fit a regular fit pisaliśmy w szczegółach w osobnym artykule. W tym miejscu wystarczy więc zasygnalizować, że wbrew pozorom nie jest tak, że garnitury slim fit pasują wyłącznie szczupłym mężczyznom, a modele regular fit noszą panowie o rozbudowanej sylwetce. To nieco bardziej złożona sprawa.

Czy istnieje garnitur uniwersalny?

Jeżeli nosimy garnitur na co dzień, oczywiste jest, że trzeba mieć w szafie więcej niż jeden model. Co jednak gdy poszukujemy garnituru uniwersalnego, który będziemy zakładać jedynie na wymagające takiego stroju okazje? Który z wymienionych powyżej modeli wybrać?

Optymalnym wyborem w takiej sytuacji będzie jednorzędowy, dwuczęściowy granatowy garnitur albo grafitowy garnitur. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to model regular fit czy slim fit. Dopilnujmy jedynie, aby garnitur dobrze leżał na sylwetce, a jeżeli zajdzie taka potrzeba dopasujmy go u krawca. Taki strój będzie odpowiedni zarówno na eleganckie uroczystości odbywające się wieczorem, jak i egzaminy czy uroczystości rodzinne, które mają miejsce w ciągu dnia.

Charakter stroju można modyfikować przy pomocy dodatków. Na wieczorny bankiet do garnituru można włożyć elegancką, białą koszulę, ciemny krawat i białą poszetkę, a w ciągu dnia ożywić stylizacjęj wyrazistszymi akcesoriami. Tym sposobem jeden model będzie mógł zastępować kilka rodzajów garniturów.

Zachęcamy jednak, aby przekonać się do noszenia garnituru także na co dzień. Gdy będzie on dobrze dopasowany i wykonany z dobrej jakości tkaniny, powinien być równie wygodny w użytkowaniu, co casualowe stroje.