Akademia Dobrego Stylu

Fasony slim fit i regular fit w modzie męskiej. Co je różni?

Mężczyzna ubrany w beżową koszulę, czarne spodnie i brązowe buty

Dobranie odpowiedniego fasonu ubrania to coś, z czym wielu mężczyzn ma problem. Kupowanie za dużych koszul czy marynarek jest równie powszechne co noszenie zbyt małych rozmiarów. Skąd jednak wiedzieć, czy bardziej pasuje nam fason regular fit, czy slim fit? Co to znaczy tak naprawdę? Poniżej kilka porad na ten temat.

Które elementy męskiej garderoby dostępne są w fasonach slim fit i regular fit?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka: właściwie wszystkie. Dylemat pomiędzy slim fit i regular fit omija nas chyba jedynie przy zakupie bielizny. Nawet buty bywają dostępne w wersji slim fit i regular fit.

koszulekoszule

Slim fit – co to znaczy?

Slim fit to fason dopasowany. Takie przylegające do ciała ubrania można spotkać pod różnymi pokrewnymi określeniami. Na wszywce widzimy też czasem napisy „slim”, „modern fit” czy „fashion fit”. Krój slim fit zaczął zyskiwać na popularności około 2000 roku. Paradoksalnie był wówczas kojarzony ze sposobem, w jaki ubierali się starsi panowie. Trzeba wiedzieć, że taliowane marynarki, wąskie nogawki i rękawy w typie slim fit były w modzie już na początku XX wieku. Dopiero w późniejszych dekadach popularność zyskały także szersze ubrania.

Fason slim fit – dla kogo?

Wybierając ubrania w fasonie slim fit, eksponujemy atuty swojej figury. Rolą kroju slim jest podkreślanie męskiej sylwetki. Dlatego zazwyczaj sięgają po niego szczupli czy wysportowani panowie o wyrzeźbionej budowie ciała. Sugerowałaby to także sama nazwa kroju: „slim fit”. Co to właściwie znaczy? Angielskie słowo „slim” można przetłumaczyć jako „szczupły” i „smukły”, natomiast „fit” jako „dopasowanie”. Nie należy jednak traktować tej wskazówki zbyt dosłownie. Fason slim fit jest odpowiedni także dla bardziej korpulentnych panów, pod warunkiem że odpowiednio dobierzemy rozmiar ubrania. Przy jego pomocy można optycznie odjąć sobie kilka kilogramów. Oto jak to zrobić:

 • Jeżeli masz kilka centymetrów w pasie za dużo, ale Twoje nogi są szczupłe, postaw na spodnie slim fit. Co to znaczy dla sylwetki? Czy muszą to być rurki? Bez obaw, nie muszą. Wystarczą nieco bardziej przylegające do ciała chinosy.
 • Wielu mężczyzn o tęższej budowie ciała wygląda świetnie w taliowanych marynarkach, które wyszczuplają sylwetkę w przeciwieństwie do zbyt obszernych fasonów. W wersji casual taką marynarkę można założyć na luźny T-shirt, a w formalnej – na koszulę o kroju slim fit.
 • Przy wyborze fasonu slim fit należy się kierować nie tyle swoją wagą co zdrowym rozsądkiem. Priorytetem powinno być wyeksponowanie zalet sylwetki (np. umięśnionych ramion) i ukrycie jej mankamentów (np. wydatnego brzucha).

  Regular fit – co to znaczy?

  Fason regular fit jest nieco luźniejszy od slim fit. Występuje także pod nazwą „classic fit” lub „modern fit”. Po takie kroje sięgają najczęściej dojrzali mężczyźni, choć oczywiście w szafie niejednego nastolatka również znajdziemy spodnie regular fit. Co to znaczy w praktyce, że fason jest klasyczny? Koszula o takim kroju będzie nieco dłuższa i pozbawiona taliowania, natomiast spodnie będą posiadały proste nogawki bez zwężenia.

  Fason regular fit – dla kogo?

  Teoretycznie kroje regular fit są polecane tym mężczyznom, którzy chcieliby zamaskować pewne niedoskonałości figury, np. ukryć większy brzuch. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

 • Tężsi panowie, jak już wiemy, nie muszą nosić wyłącznie szerokich ubrań, bo tym sposobem sprawiają, że ich sylwetka wydaje się jeszcze masywniejsza. Zamiast tego warto bawić się krojami w taki sposób, aby węższe fasony podkreślały atuty, a szersze zasłaniały mankamenty sylwetki.
 • Wyjątkiem od tej reguły jest koszula. Większy brzuch wbrew pozorom łatwiej zamaskujemy przy pomocy dopasowanego modelu. Koszula regular fit najprawdopodobniej sprawi, że górna część sylwetki będzie wydawać się jeszcze masywniejsza.
 • Niektórzy wysocy i szczupli mężczyźni czują się skrępowani w bardzo dopasowanych ubraniach, a o wiele lepiej odnajdują się w szerszych (ale nie workowatych!) fasonach, które pomagają im wyrównać proporcje.
 • Tak naprawdę wszystko zależy od budowy ciała, a także od Twoich własnych przyzwyczajeń i preferencji – to one powinny decydować o tym, czy postawisz na fason regular fit, czy może zdecydujesz się na jeansy slim fit. Co to znaczy w praktyce? Nie musisz zawsze podążać za trendami: najważniejsze, żebyś czuł się dobrze w wybranym fasonie.