Akademia Dobrego Stylu

Mucha czy krawat. Od czego zależy wybór?

Mężczyzna ubrany w białą koszulę, szarą muszkę w kwiatki i niebieską marynarkę

Po wybraniu odpowiedniego garnituru i koszuli przychodzi czas na dodatki. Ich dobór wciąż przysparza trudności wielu panom, szczególnie gdy przychodzi do decyzji, co lepsze - mucha czy krawat? Jak rozwiązać ten dylemat? Pewną podpowiedzią może być okazja, na którą kompletujemy strój. Czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru między muchą a krawatem, jest jednak więcej.

Mucha czy krawat? Czym kierować się dobierając dodatki?

Strój, wiek, typ sylwetki i osobiste upodobania – to głównie od tych czynników zależeć będzie wybór. Krawat jest bezpieczniejszym rozwiązaniem i pasuje do każdego rodzaju garnituru. Modna w ostatnich latach mucha z pewnością doda stylizacji więcej charakteru. Pasuje zarówno do smokingu (czarna mucha), fraka (biała mucha), jak i do garnituru. W przypadku tego ostatniego mamy większą dowolność, bo do garniturumożemy założyć muchę praktycznie w każdym kolorze. Mimo to warto być ostrożnym. Dużą popularnością, szczególnie wśród ludzi młodych, cieszą się muchy w wyrazistych wzorach i jaskrawych kolorach. Będą idealnym wyborem do stylizacji mniej formalnych, codziennych. Nie sprawdzają się jednak na tzw. wielkich wyjściach, gdzie najodpowiedniejsze są muchy w stonowanych, ciemnych kolorach, gładkie lub z delikatnym wzorem.

Krawat czy mucha? Na jakie okazje pasuje każdy z tych dodatków?

Wesele

Krawat czy mucha? Co lepiej sprawdzi się w stylizacji na wesele? Najczęstszym wyborem na takie okazje jest krawat. Warto zwracać uwagę nie tylko na jego wzór i kolor, ale również na szerokość i długość – idealny, po wywiązaniu, powinien sięgać klamry paska od spodni. Jeżeli na weselu chcemy wyglądać klasycznie i elegancko, wybór krawata będzie strzałem w dziesiątkę. Natomiast jeżeli chcemy się wyróżnić stylem, warto rozważyć muchę. Ten dodatek najczęściej wybierany jest przez Pana Młodego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby gość weselny również ubrał muchę. Idealne będą delikatne wzory i stonowane kolory, które podkreślą klasyczny charakter stylizacji i dodadzą jej elegancji. Warto jednak przedyskutować tę decyzję z nowożeńcami, ponieważ może okazać się, że Pan Młody postanowił w ten sposób się wyróżnić.

Studniówka

Na studniówce młodzi mężczyźni, chcą wypaść i wyglądać dobrze - w końcu bal maturalny ma się tylko raz w życiu. Często okazja ta wiąże się z zakupem nowego garnituru i tu pojawia się pytanie: Krawat czy mucha? Co będzie lepsze na studniówkę? Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie może sprawdzić się doskonale. Wypada jednak zachować umiar i postawić na elegancję.

Jeżeli zdecydujemy się na krawat, do wieczorowej stylizacji najlepszy będzie ten w ciemnym kolorze, na przykład ciemnozielony, granatowy czy bordowy. Charakteru możemy mu nadać sposobem wiązania. Dla osoby młodej idealny będzie węzeł prosty, four-in-hand. Należy unikać mało eleganckich, wąskich krawatów tzw. śledzi.

Mucha, szczególnie lubiana przez osoby młode, to również doskonały studniówkowy wybór. Jednakże i tutaj unikajmy jaskrawych kolorów. Muchy o wyrazistych wzorach są wprawdzie modne i przykuwają wzrok, jednak podczas balu maturalnego lepiej zostawić je w szafie. Jeżeli nie zakładamy smokingu lub fraka, niewskazana jest również mucha czarna lub biała.

krawat czy muszkakrawat czy muszka

Spotkanie biznesowe

W zestawach biznesowych mucha wykorzystywana jest bardzo rzadko. Kompletując strój do pracy lepiej postawić na klasyczny krawat. Co innego, jeżeli w miejscu, gdzie pracujemy akceptowany jest strój typu business casual – wówczas mucha może być przykuwającym uwagę, ale jednocześnie stosownym elementem garderoby. Należy jednak pamiętać o tym, że do casualowych zestawów nie nosimy eleganckich, jedwabnych much. Znacznie lepszym wyborem będą te wełniane, zdobione ciekawymi wzorami.

Premiera w operze lub filharmonii, uroczyste przyjęcie rozpoczynające się po 19:00

Na premierach teatralnych i uroczystych, wieczornych przyjęciach obowiązuje strój „black tie”, co w przypadku kobiet oznacza wieczorową suknię, a mężczyzn – smoking. Do smokingu nosi się wyłącznie koszule o najwyższym stopniu formalności. Odpowiednia będzie koszula biała z łamanym kołnierzykiem, jubilerskimi guzikami oraz mankietami na spinki. Do takiej koszuli zawsze wkładamy muchę. W przypadku stroju typu „black tie” musi być to mucha czarna. Formalną koszulę wizytową zakładamy również do fraka, który jest najbardziej formalnym strojem męskim. Frak jest właściwym wyborem na przyjęcia, gdzie obowiązuje strój typu „white tie”, wówczas akceptowana jest wyłącznie mucha biała.

Mucha a krawat – podsumowanie

Krawat to absolutna klasyka i każdy mężczyzna powinien mieć ich w swojej szafie przynajmniej kilka. Doskonale nadaje się na każdą okazję i, co zapewne ucieszy panów o pełniejszej sylwetce, optycznie wyszczupla. Przykuwająca uwagę mucha ma z kolei opinię wygodniejszej i praktyczniejszej, bo w przeciwieństwie do krawata nie trzeba przejmować się jej niesfornymi końcami, ani wysokością wiązania. Niestety mucha optycznie poszerza twarz, dlatego osoby przy tuszy powinny raczej jej unikać. Jeśli jednak upieramy się przy tym rozwiązaniu, warto pamiętać, że im większa twarz, tym okazalsza powinna być mucha i odpowiednio szerszy kołnierz koszuli.