0,00 zł 0

801 403 403

Już 23.06.21 Dzień Ojca. Zestawy prezentowe od 34,90 zł. SPRAWDŹ

Męska koszula - rodzaje kołnierzyków

Dobrze dobrana koszula to taka, która jest odpowiednio dopasowana i posiada odpowiedni kołnierzyk. Nie każdy może pozwolić sobie na szeroki, włoski kołnierzyk, nie każdy dobrze będzie wyglądać w kołnierzyku ze stójką. Wszystko zależy od naszego kształtu twarzy, ale warto też wiedzieć, jaki kołnierzyk wypada lub nie wypada założyć na konkretną okazję. Wszelkie wątpliwości, postaramy się rozwiać w poniższym tekście.

Podstawowe elementy, dodatki i zasady noszenia kołnierzyka

koszuleZanim przejdziemy do opisów poszczególnych rodzajów kołnierzyków warto poznać kilka związanych z nimi terminów. Końce kołnierzyka to wyłogi – to ich długość i sposób rozstawienia definiuje rodzaj kołnierzyka. Aby wyłogi były sztywne, często mocuje się po ich wewnętrznej stronie specjalne fiszbiny, których zadaniem jest nadanie kołnierzykowi odpowiedniego kształtu. Wyłogi niekiedy spina się też spinką. Znajduje ona jednak zastosowanie jedynie w połączeniu z kołnierzykami o stosunkowo blisko rozstawionych wyłogach, nie jest to także rozwiązanie na co dzień – sprawdzi się za to podczas wyjątkowych uroczystości.

Takiej spinki, w żadnym wypadku nie należy zakładać, jeżeli rezygnujemy z krawata, który musi ją częściowo zakrywać, aby całość prezentowała się atrakcyjnie. Jeśli na koszulę z kołnierzykiem wkładamy marynarkę lub inne okrycie wierzchnie, końcówki kołnierzyka muszą być delikatnie przykryte albo przynajmniej stykać się z klapami marynarki – powinny one subtelnie spływać po kołnierzyku, niedopuszczalna jest sytuacja, w której pomiędzy zakończeniem kołnierzyka a klapą marynarki tworzy się nieestetyczna przestrzeń

Rodzaje kołnierzyków męskich koszul

Kołnierzyk łamany


Niezwykle elegancki kołnierzyk ze stójką zaprojektowany specjalnie z myślą o stroju męskim, o najwyższym stopniu formalności. To rozwiązanie zawsze idzie w parze ze smokingiem lub frakiem. Koszula z takim kołnierzykiem występuje wyłącznie w kolorze białym, bo tylko taki kolor koszuli jest akceptowany przez dress code White Tie i Black Tie.

Do kołnierzyka łamanego nigdy nie wiążemy krawata, lecz zakładamy muszkę.

Kołnierzyk włoski (Cutaway)


Ten rodzaj kołnierzyka cieszy się szczególną popularnością wśród mieszkańców południa Europy, dlatego nazywamy go kołnierzykiem włoskim, ale niekiedy określa się go również kołnierzykiem francuskim lub rekinowym. To ostatnie określenie jest wyraźnie zainspirowane kształtem kołnierzyka, który ma dość szeroko rozstawione wyłogi.

Kołnierzyk włoski wyróżnia się wysokim stopniem formalności. Koszulę z takim kołnierzykiem z powodzeniem można włożyć więc na ślub, biznesowe spotkanie czy premierę w teatrze. Pasuje niemal do wszystkich typów twarzy. Uważać trzeba jednak na rodzaj węzła krawata, który dobieramy do koszuli. Do szerokiej twarzy bardziej pasuje szeroki węzeł, który maskuje szerokość kołnierza, do wąskiej – prosto zawiązany krawat (wiązanie four-in-hand). Kołnierzyk włoski będzie dobrze wyglądał także w stylizacji bez krawata – jego wyłogi układają się niemal równolegle do całości, przez co nie musimy martwić się, że kołnierzyk rozejdzie się na boki.

Kołnierzyk klasyczny (Kent)


Kołnierzyk klasyczny charakteryzuje się ostrymi, dość blisko rozstawionymi wyłogami. Doskonale sprawdza się podczas okazji o wysokim stopniu formalności, ale nie jest aż tak formalny jak kołnierzyk włoski. Można go nosić także w mniej oficjalnych okolicznościach. Najbardziej pasuje panom o szerokiej bądź okrągłej twarzy, ponieważ optycznie ją wysmukla. W przypadku panów o szczupłej, wąskiej twarzy, to rozwiązanie może się nie sprawdzić, ponieważ buzia może robić wrażenie zbyt pociągłej.

Ze względu na długie wyłogi, koszulę z kołnierzykiem typu kent najlepiej nosić zawsze z krawatem, w innym przypadku kołnierzyk może się odkształcać.

 

Kołnierzyk z guzikami (Button down)


Nieformalny typ kołnierzyka. Rozwiązanie to po raz pierwszy pojawiło się w koszulach dla graczy polo, którym rozwiane przez wiatr wyłogi kołnierzyka miały przeszkadzać rozgrywce.

Koszule z kołnierzykiem typu button down doskonale sprawdzają się w zestawach w stylu bussines casual i smart casual. Codzienne koszule button down najczęściej nosimy do krawata, ale nie ma przeszkód by do koszuli z kołnierzykiem zapinanym na guziki założyć krawat – nie powinien to być jednak krawat zbyt elegancki (np. jedwabny). Znacznie lepiej sprawdzą się w tej roli krawaty wełniane, z grubszym splotem lub fakturą.

Stójka


Stójka to inaczej kołnierzyk bez wyłogów. Pojawiła się w modzie męskiej na fali zainteresowania kulturą krajów dalekiego wschodu, tego typu koszule nosili bowiem dawniej chińscy żołnierze.

Do stójki nigdy nie zakłada się krawata. Świetnie sprawdza się jako element codziennego stroju do pracy (pod warunkiem, że nie mamy ważnego spotkania). Znacznie lepiej niż w towarzystwie marynarki prezentuje się w połączeniu ze swetrami. Koszula ze stójką pasuje do wszystkich typów twarzy, jednak najlepiej prezentuje się na szczupłych panach. Warto też zwrócić uwagę na długość samej stójki – długa stójka i krótka szyja to zdecydowanie nie dobre połączenie.

 


 Kołnierzyk Button-down Kołnierzyk Klasyczny (Kent) Kołnierzyk Włoski Kołnierzyk Łamany Kołnierzyk stójka
Button-down Klasyczny (Kent) Włoski Łamany Stójka

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj