Akademia Dobrego Stylu

Męska koszula – rodzaje kołnierzyków w koszulach

Biała koszula, zbliżenie na kołnierzyk

Rodzaje kołnierzyków to wiedza podstawowa dla każdego eleganckiego mężczyzny. Bez tego trudno będzie nam dobrać koszulę odpowiednią do okazji i sylwetki. Nie każdy może pozwolić sobie na szeroki, włoski kołnierzyk, nie każdy dobrze będzie wyglądać w kołnierzyku ze stójką. Wszystko zależy od naszego kształtu twarzy. Wszelkie wątpliwości, postaramy się rozwiać w poniższym tekście.

Kołnierzyki koszul męskich – podstawowe elementy, dodatki i zasady noszenia

Zanim opiszemy poszczególne rodzaje kołnierzyków w koszulach, warto poznać kilka związanych z nimi terminów.

Końce kołnierzyka to wyłogi – to ich długość i sposób rozstawienia definiuje rodzaj kołnierzyka. Aby wyłogi były sztywne, często mocuje się po ich wewnętrznej stronie specjalne fiszbiny, których zadaniem jest nadanie kołnierzykowi odpowiedniego kształtu.

Wyłogi niekiedy spina się też spinką. Taki kołnierzyk nosi nazwę pin-collar. Znajduje on jednak zastosowanie jedynie w połączeniu z krawatem. Nie jest to także rozwiązanie na co dzień – sprawdzi się za to podczas wyjątkowych uroczystości.

Jeśli na koszulę wkładamy marynarkę lub inne okrycie wierzchnie, końcówki kołnierzyka muszą być delikatnie przykryte albo przynajmniej stykać się z klapami marynarki – niedopuszczalna jest sytuacja, w której pomiędzy zakończeniem kołnierzyka a klapą marynarki tworzy się nieestetyczna przestrzeń.

KoszuleKoszule

Rodzaje kołnierzyków męskich koszul

Kołnierzyk łamany

Niezwykle elegancki rodzaj kołnierzyka ze stójką zaprojektowany specjalnie z myślą o stroju męskim, o najwyższym stopniu formalności. To rozwiązanie zawsze idzie w parze ze smokingiem lub frakiem. Koszula z takim kołnierzykiem występuje wyłącznie w kolorze białym, bo tylko taki kolor koszuli jest akceptowany przez dress code White Tie i Black Tie.

Do kołnierzyka łamanego nigdy nie wiążemy krawata, lecz zakładamy muchę.

Kołnierzyk włoski (Cutaway)

Ten rodzaj kołnierzyka cieszy się szczególną popularnością wśród mieszkańców południa Europy, dlatego nazywamy go kołnierzykiem włoskim, ale niekiedy określa się go również kołnierzykiem francuskim lub rekinowym. To ostatnie określenie jest wyraźnie zainspirowane kształtem kołnierzyka, który ma dość szeroko rozstawione wyłogi. Włoskie kołnierzyki koszul męskich wyróżniają się wysokim stopniem formalności. Koszulę z takim kołnierzykiem z powodzeniem można włożyć na ślub, biznesowe spotkanie czy premierę w teatrze. Pasuje niemal do wszystkich typów twarzy. Uważać trzeba jednak na rodzaj węzła krawata, który dobieramy do koszuli. Do szerokiej twarzy bardziej pasuje szeroki węzeł, który maskuje szerokość kołnierza, do wąskiej odpowiednie będzie wiązanie four-in-hand. Kołnierzyk włoski będzie dobrze wyglądał także w stylizacji bez krawata – jego wyłogi układają się niemal równolegle do całości, przez co nie musimy martwić się, że kołnierzyk rozejdzie się na boki.

Kołnierzyk klasyczny (Kent)

Kołnierzyk klasyczny charakteryzuje się ostrymi, dość blisko rozstawionymi wyłogami. Doskonale sprawdza się podczas okazji o wysokim stopniu formalności, ale nie jest aż tak formalny jak kołnierzyk włoski. Można go nosić także w mniej oficjalnych okolicznościach.

Ten rodzaj kołnierzyków w koszulach najbardziej pasuje panom o szerokiej bądź okrągłej twarzy, ponieważ optycznie ją wysmukla. W przypadku panów o szczupłej, wąskiej twarzy, to rozwiązanie może się nie sprawdzić, ponieważ buzia może robić wrażenie zbyt pociągłej.

Ze względu na długie wyłogi, koszulę z kołnierzykiem typu kent najlepiej nosić zawsze z krawatem, w innym przypadku kołnierzyk może układać się nieestetycznie.

Kołnierzyk z guzikami (Button down)

Nieformalny typ kołnierzyka. Rozwiązanie to po raz pierwszy pojawiło się w koszulach dla graczy polo, którym rozwiane przez wiatr wyłogi kołnierzyka miały przeszkadzać w rozgrywce.

Koszule z kołnierzykiem typu button down doskonale sprawdzają się w zestawach w stylu bussines casual i smart casual. Codzienne koszule button down najczęściej nosimy do krawata, ale nie ma przeszkód by do koszuli z kołnierzykiem zapinanym na guziki założyć krawat – nie powinien to być jednak krawat zbyt elegancki (np. jedwabny). Znacznie lepiej sprawdzą się w tej roli krawaty bawełniane lub wełniane, z grubszym splotem lub fakturą.

Stójka

Stójka to inaczej kołnierzyk bez wyłogów. Pojawiła się w modzie męskiej na fali zainteresowania kulturą krajów dalekiego wschodu, tego typu koszule nosili bowiem dawniej chińscy żołnierze.

Do stójki nigdy nie zakłada się krawata. Świetnie sprawdza się jako element codziennego stroju do pracy (pod warunkiem, że nie mamy ważnego spotkania). Znacznie lepiej niż w towarzystwie marynarki prezentuje się w połączeniu ze swetrami. Koszula ze stójką pasuje do wszystkich typów twarzy, jednak najlepiej prezentuje się na szczupłych panach. Warto też zwrócić uwagę na długość samej stójki – długa stójka i krótka szyja to zdecydowanie nie jest dobre połączenie.

Rodzaje kołnierzy koszul – podsumowanie

Jak widać, rodzajów kołnierzyków koszul męskich nie ma wcale aż tak wiele – opanowanie zasad ich noszenia nie musi być zatem trudne i czasochłonne. Wystarczy przyjrzeć się swojej twarzy w różnych kołnierzykach i obiektywnie ocenić, który z nich jest dla nas najbardziej korzystny. Pamiętajmy też o tym, że nie każdy kołnierzyk pasuje na każdą okazję – niektóre rodzaje kołnierzyków są bardziej eleganckie, inne mniej – należy mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy wybieramy strój na wyjątkowo elegancką okazję, gdzie nieodpowiedni kołnierzyk mógłby zostać uznany za poważne faux-pas.