Akademia Dobrego Stylu

Koszula męska – jak dobrać koszulę męską?

Mężczyzna w niebieskiej koszuli na długi rękaw, w beżowych spodniach z brązowym paskiem.

Wybór odpowiedniej koszuli nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Każdy szczegół ma znaczenie, więc zanim zdecydujesz się na zakup, powinieneś przeczytać kilka wskazówek. Podpowiemy, jak dobrać koszulę męską, która podkreśli najważniejsze atuty sylwetki oraz ukryje jej mankamenty.

Jak powinna leżeć dobrze dobrana koszula?

Dobrze dopasowana koszula nie opina klatki piersiowej ani nie jest workowata. Powinna zapewniać swobodę ruchów i jednocześnie estetycznie układać się na sylwetce. Jej rękawy są na tyle długie, że mankiety wystają spod marynarki, ale tylko delikatnie – na wysokość ok. 1 - 1,5 cm. Oprócz tego liczy się także sposób wykonania, jakość materiału oraz przeznaczenie koszuli. Istotnym jest, czy chcemy ją założyć na oficjalną uroczystość, czy szukamy czegoś mniej oficjalnego do biura, a może lubimy założyć koszulę po pracy, na spotkanie ze znajomymi.

Jak dobrać odpowiednią koszulę męską – 3 kluczowe czynniki przy wyborze

Tkanina

Od jakości tkaniny zależy w dużej mierze cena koszuli, jednak zdecydowanie warto postawić na te wysokogatunkowe. Syntetyczne tkaniny nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale przede wszystkim nie pozwalają skórze oddychać, co sprawia, że noszenie ich nie jest komfortowe. O jakości koszuli decyduje między innymi grubość włókien tkaniny, z której została wykonana. Wysokiej jakości koszule zazwyczaj uszyte są z tkanin typu 2-ply, co oznacza że zostały one wykonane z nici skręconych z dwóch włókien. Tkaniny 2-ply gwarantują niezwykłą miękkość, elegancki wygląd, a także są bardziej odporne na gniecenie. Najbardziej uniwersalne są koszule bawełniane z niewielką domieszką włókien syntetycznych. Bawełna jest naturalna i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra oddycha. Z kolei domieszka włókien syntetycznych zmniejszy ryzyko nieestetycznych zagnieceń. Alternatywą są m.in. koszule lniane, które są mniej formalne niż bawełniane, ale świetnie sprawdzają się do letnich stylizacjach. Do łask wróciły także koszule z jeansu, które doskonale sprawdzają się podczas mniej formalnych okazji. Nie nosimy ich do garnituru, ale doskonale wyglądają z casualowymi spodniami typu chino, np. w piaskowym kolorze, oraz sportową marynarką. Wybierając koszulę, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na metkę - znajdziemy tam informacje dotyczące sposobu prania. Większość koszul oczywiście możemy prać w pralce, ale warto upewnić się czy dana tkanina nie wymaga czyszczenia w pralni chemicznej.

Kołnierzyk

Większość męskich kołnierzyków jest usztywniana, dzięki czemu koszula dobrze się prezentuje, a mężczyzna wygląda schludnie. Szczególnie polecane są koszule z fiszbinami w kołnierzyku. Należy je zawsze wyjąć przed praniem (jeżeli nie są zaszyte) i wkładać już po uprasowaniu koszuli. Pozwala to dłużej zachować odpowiedni kształt i fason kołnierzyka. Kołnierzyk należy dobierać do sylwetki i typu urody.

Klasyczny kołnierzyk kent najlepiej wygląda u mężczyzn o okrągłej lub nieco kwadratowej twarzy. Do smukłej twarzy należy wybierać modele z szeroko rozstawionym wyłogami – kołnierzyk włoski lub półwłoski. Na rozwiązanie ze stójką mogą sobie pozwolić panowie o długiej, smukłej szyi.

Koszula RecmanKoszula Recman

Mankiety

Na początku należy dobrać przede wszystkim długość rękawa koszuli i rodzaj mankietów. Rękaw koszuli powinien sięgać minimalnie za nadgarstek, a mankiet wystawać ok. 1 - 1,5 cm spod marynarki. Wybór mankietów to decyzja odnośnie charakteru całej stylizacji. Mankiety zapinane na spinki tzw. mankiety francuskie, charakteryzują się podwójną warstwą tkaniny i są wyznacznikiem klasycznej elegancji. Koszule wykończone mankietem na spinki nadają formalny charakter stylizacjom i powinny być zakładane na wyjątkowe okazje. Obowiązkowym dodatkiem do koszul z francukim mankietem są eleganckie spinki oraz krawat lub mucha. Najpowszechniejsze są oczywiście koszule z mankietem na guziki. Jest to bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie. Mankiet może być zapinany na jeden, dwa lub trzy guziki i być wykończony - na prosto, półokrągło lub być ścięty.

Jak dobrać rozmiar koszuli męskiej?

Rozmiar koszuli określamy równolegle dobierając rozmiar kołnierzyka i samej koszuli. Aby dobrać rozmiar kołnierzyka, mierzymy po prostu obwód szyi, pamiętając, aby zostawić niewielki zapas. Dobrze dobrany kołnierzyk powinien przylegać do szyi, a po zapięciu ostatniego guzika, między kołnierzykiem a szyją powinna być minimalna przestrzeń. Rozmiar koszuli określany jest również przez wzrost. Tu najlepiej kierować się tabelą rozmiarów. Jeżeli chcemy mieć pewność, że koszula jest dobrze dobrana, należy ją przymierzyć. Na początek sprawdźmy, czy rękawy są odpowiedniej długości. Koszula powinna leżeć blisko ciała, a jednocześnie zapewniać swobodę ruchów. Zbyt duże koszule wyglądają nieestetycznie. Popularnym rozwiązaniem są koszule typu custom fit. Dobrze prezentują się w nich zarówno szczupli mężczyźni jak i panowie o solidniejszej posturze. Smukli panowie będą doskonale wyglądać w taliowanych koszulach - slim fit lub super slim fit.Elegancka koszula musi być odpowiednio długa. Zbyt krótka będzie wysuwać się ze spodni, co wygląda nieestetycznie. Unieśmy ręce i upewnijmy się, że długość koszuli jest bezpieczna.

Jaki kolor koszuli?

Klasyka gatunku to oczywiście koszula biała. Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula będzie pasować do garnituru, model w kolorze białym zawsze będzie dobrym wyborem. Dodatkowo, na jej tle doskonale prezentują się wszystkie kolory i wzory krawatów. Bardzo uniwersalne są także jasnobłękitne koszule, jednak nigdy nie będą one tak eleganckie, jak klasyczne, białe modele. Błękitna koszula będzie dobrym rozwiązaniem do pracy i na mniej formalne okazje.

Problemy zaczynają się pojawiać, jeżeli chcielibyśmy ubrać koszulę we wzory. Klasyczne rozwiązanie to koszula w pasy. Jeżeli już decydujemy się na wzór, pamiętajmy, że wzorzyste mogą być maksymalnie 2 części stylizacji, tzn. koszula i krawat, garnitur i krawat, albo koszula i garnitur. Przynajmniej jedna część powinna pozostać neutralna. Kolor koszuli powinien być również dostosowany do karnacji.

Related Posts

arrow-left
arrow-right