0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej kwoty 199,99 zł.

Jaka powinna być prawidłowa długość krawata?

Odpowiedni kolor, wzór i materiał, z jakiego wykonany jest krawat, to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać, dobierając go do stylizacji. Nawet najlepszej jakości model nie będzie prezentować się dobrze, jeśli długość krawata nie zostanie dobrze dopasowana do naszej sylwetki.

Dopasowanie długości krawata sprawia problemy nawet mężczyznom, którzy zmuszeni są nosić go na co dzień. A co dopiero panom, dla których samo zawiązanie krawata to istna zmora! Problemy z wiązaniem i mierzeniem długości krawata nie powinny jednak nikogo zniechęcać do tego elementu garderoby. Wystarczy nauczyć się kilku węzłów, by wykonywać tę czynność niemal mechanicznie. Podobnie z długością krawata – gdy raz uda nam się znaleźć optymalną, zakup kolejnych krawatów powinien być bezproblemowy.

Jaka jest idealna długość krawata?

Zasady męskiej elegancji mówią, że krawat idealnej długości powinien nieznacznie nachodzić na górną część klamry paska od spodni. Niedopuszczalne jest za to noszenie krawata sięgającego daleko za linię paska, kończącego się na wysokości kieszeni. Nieelegancko będzie też wyglądać krawat kończący się na wysokości pępka. Nieco krótszy może być jedynie krawat wąski (tzw. śledź), noszony głównie przez osoby młode i na nieformalne okazje oraz krawat typu knit, który ze względu na proste zakończenie powinien kończyć się 1-2 cm przed paskiem.

Dobrze zawiązany krawat


dobrze zawiązany krawat

 

Źle zawiązany krawat


źle zawiązany krawat

 

Źle zawiązany krawat


źle zawiązany krawat

 

To, jaka ma być długość krawata, zależy również od wysokości stanu spodni. Spodnie z wysokim stanem, zapinane w pasie, nie na biodrach, nie są dziś zbyt popularne, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu nosiła je większość mężczyzn. Krawat w zestawieniu z takimi spodniami może delikatnie wystawać poza pasek bądź krawędź kamizelki, nie może być jednak zbyt długi.

Jak dopasować długość krawata?

Krawaty dostępne w sklepach zwykle mierzą od ok. 146 do 156 cm - odpowiednią długość możemy próbować dobrać już podczas zakupu. Warto wiedzieć również, że długością krawata można nieznacznie manipulować, wybierając odpowiednio prostsze lub bardziej rozbudowane węzły.

Ze zbyt długim, węższym końcem krawata można sobie poradzić na kilka sposobów. Niektórzy panowie wkładają go za pasek od spodni lub też ukrywają pomiędzy guzikami koszuli. Jeśli zaś jego końcówka wystaje nie więcej niż ok. 3-4 cm, dopuszczalne jest również pozostawienie jej w nieco luźniejszym, nonszalanckim stylu. Często jednak najlepszym rozwiązaniem może się okazać skrócenie krawata u krawca.

Długość krawata a wzrost

Wzrost ma duże znaczenie w doborze krawata. Odpowiednią długość możemy spróbować wymierzyć w sklepie, przykładając jego jeden koniec do dolnej wargi, drugi powinien wtedy dotykać ziemi. Czasem trudne może być jednak znalezienie idealnego modelu wśród standardowej rozmiarówki. Ze zbyt długim krawatem można sobie poradzić na któryś z wymienionych wyżej sposobów. Większy problem pojawia się natomiast wtedy, gdy wszystkie przymierzane krawaty okazują się zbyt krótkie. W takiej sytuacji można spróbować ukryć go pod kamizelką lub zapiąć marynarkę.

Każdy dżentelmen w swojej szafie powinien mieć choć kilka krawatów, pasujących do różnych koszul, odpowiednich na różne okazje. Nawet jeżeli nie jest to nasz ulubiony element garderoby, dobrze, aby mężczyzna prezentował się perfekcyjnie, ponieważ dopasowanie jego długości stanowi tu przysłowiową kropkę nad "i".

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj