Akademia Dobrego Stylu

Dress code "BLACK TIE" – co to znaczy?

Mężczyzna w granatowym garniturze, niebieskiej koszuli, krawacie i beżowym płaszczu.

„Black tie” to bardzo elegancki dress code obowiązujący w określonych sytuacjach zarówno panów, jak i panie. Niegdyś był bardzo popularny, ale obecnie wymagany jest coraz rzadziej. Stąd nic dziwnego, że wiele osób nie wie, co to jest „black tie” i jakie elementy składają się na taki strój. Poniżej wyjaśniamy wszystkie związane z tym wątpliwości.

Black tie, czyli smoking i suknia wieczorowa

Jeżeli wybieramy się na przyjęcie, gdzie obowiązuje dress code „black tie”, mężczyzna powinien założyć smoking, a kobieta wieczorową suknię lub kostium. Elegantszy od „black tie” (ang. czarny krawat) jest tylko „white tie” (ang. biały krawat), gdzie mężczyzn obowiązuje frak, a kobiety suknia balowa.

Obecnie strój „black tie” wymagany jest na różnego rodzaju galach wręczenia nagród (na przykład Oscarów) i przyjęciach biznesowych. Niegdyś „black tie” obowiązywał także w operze i w teatrze, ale w tej chwili widzowie ubierają się tak elegancko jedynie na spektakle premierowe, i to nie zawsze.

Jeszcze rzadziej wymagany jest strój „white tie” – stosują go już niemal wyłącznie królewskie dwory. Jednym z niewielu celebryckich wydarzeń, gdzie obowiązuje taki dress code jest MET Gala, czyli coroczny bal w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy się do niego stosują. Wiele uczestników decyduje się bowiem na kreacje nawiązujące do tematu przewodniego wystawy.

Warto dodać, że w polskich realiach na strój „black tie” decydują się niekiedy maturzyści poszukujący stroju na studniówkę. Maturalny bal to faktycznie dobra okazja do włożenia smokingu, jednak wiele zależy od tego, jaką będzie mieć formę. Sprawdzi się tylko wtedy, gdy studniówka organizowana jest w bardzo eleganckim miejscu. Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że smoking to wyłącznie strój wieczorowy, więc nie włożymy go potem na rozdanie świadectw, maturalny egzamin, czy inną tego typu okazję. Decydując się na taki strój, trzeba też zadbać o wiele detali, które mają niebagatelny wpływ na finalny wygląd stylizacji.

przykładowy strój black tieprzykładowy strój black tie

O czym pamiętać, komponując strój „black tie”?

Smoking smokingowi nie równy

Tradycyjny smoking jest w kolorze czarnym, ale poszukując stroju „black tie”, możemy zdecydować się także na model w odcieniu ciemnogranatowym. Lepiej nie wybierać za to tzw. smokingu tropikalnego, czyli jego białej odmiany. Jest to z definicji mniej formalny strój przeznaczony na wydarzenia odbywające się za dnia oraz wieczorami w ciepłych krajach.

Wybierać możemy nie tylko między różnymi kolorami smokingu, ale także fasonami. Obecnie, najbardziej popularne są eleganckie marynarki z szalowymi klapami, zapinane na jeden guzik. Dodatkowego szyku nadaje fakt, że klapy w marynarce smokingowej zwykle pokryte są jedwabiem bądź atłasem. Możemy także zdecydować się na dwurzędową marynarkę.