Akademia Dobrego Stylu

Jak ubrać się do teatru? Garść praktycznych porad dla mężczyzn

Mężczyzna ubrany w granatowy garnitur, białą koszulę i niebieski krawat

Każdemu z nas zdarza się raz na jakiś czas wyjść do teatru, opery lub filharmonii. Będąc na miejscu, nietrudno zaobserwować, że obecnie okazja ta nie wymaga aż tak wytwornego stroju jak kiedyś. Jednak czy to oznacza, że można przyjść na spektakl w dżinsach? Czy obowiązują jeszcze jakiekolwiek zasady odnośnie tego, jak się ubrać do teatru?

Dress code w teatrze i operze – czy zawsze było tak samo?

Jeszcze w latach 20. i 30. XX wieku nikomu nie przyszłoby do głowy wybrać się na sztukę w stroju innym niż wieczorowy. Wszyscy panowie stawiali na formalny styl white tie i pojawiali się na miejscu w czarnym fraku i białej musze. Wraz z upływem lat dopuszczano do użytku coraz swobodniejsze formy i kroje.

Jeżeli rozejrzymy się po współczesnym teatrze, przekonamy się, że po dawnej elegancji nie ma śladu. Wydaje się, że mężczyźni nie głowią się zbyt długo, jak ubrać się na tę okazję. Komedia, tragedia czy sztuka współczesna – nie ma to dla nich żadnego znaczenia. W efekcie, na widowni często można zauważyć panów w dżinsach i sportowych kurtkach. Nie oznacza to wcale, że ich postawa jest godna naśladowania. O ile do teatru można ubrać się nieco luźniej, wciąż wypada postawić co najmniej na styl smart casual.

strój dla mężczyzny do teatrustrój dla mężczyzny do teatru

Dostosuj strój do rangi wydarzenia

Może się wydawać, że strój na wyjście do teatru zawsze wygląda tak samo. Nie jest to jednak prawda. Premiera w Teatrze Narodowym będzie wymagać znacznie wytworniejszego stroju niż zwykły spektakl komediowy.

Jak ubrać się do teatru, czy to na komedię, czy na musical?

Na widowni teatralnej obowiązuje stosunkowo swobodny dress code. Miejsce typowych strojów wizytowych zajmują te w wydaniu smart casual. Co to oznacza w praktyce? Sprawdzone fasony – w tym marynarki, swetry w serek, spodnie w kant lub chinosy. Koszule mogą być jednolite, w subtelną kratę lub w inny stonowany wzór.

A jak ubrać się do teatru w lecie? Nawet najwyższa temperatura nie tłumaczy krótkich spodenek. Koszule z krótkim rękawem również nie będą dobrym wyborem. Krawat nie jest wymagany, choć w przypadku niektórych stylizacji będzie stanowił idealne dopełnienie. Celuj raczej w stonowane kolory i klasyczne dodatki. Skórzany pasek i elegancki zegarek to sprawdzony i zupełnie wystarczający zestaw. Pamiętaj, że w teatrze obowiązuje pełne obuwie i nie ma od tej reguły żadnych wyjątków. Unikać należy też niechlujstwa. Wymiętą marynarkę, zabrudzone sportowe buty lepiej zostaw w domu.

Czy można założyć do teatru dżinsy?

Największe kontrowersje budzą oczywiście dżinsy. Czy można założyć je do teatru? I tak, i nie. Jeżeli już koniecznie dżinsy, to w jednolitym i ciemnym kolorze, z dopasowaną nogawką i w klasycznym fasonie. Poszarpany materiał, dziury, sprane kolory, podwinięte nogawki i zbyt niski krok – wszystkie te cechy dyskwalifikują spodnie jako strój do teatru. Warto potraktować wyjście do teatru, jako okazję do włożenia innych, bardziej eleganckich spodni.

Jak ubrać się do opery i do filharmonii?

W operze wciąż obowiązuje dość rygorystyczny dress code. Kultura nakazuje stroje wizytowe, co w przypadku panów oznacza zwykle garnitur. Warto tutaj podkreślić, że artyści zawsze są ubrani bardzo elegancko, co poniekąd wymusza podobny standard u widowni. Pojawienie się na występie operowym w swetrze i dżinsach, będzie jednoznaczne z zupełnym brakiem obycia i manier.

Jednocześnie coraz rzadziej zobaczymy w operze frak. Jeżeli mężczyzna chce wyglądać elegancko, w zupełności wystarczy mu porządny garnitur jedno – lub dwurzędowy. Smoking oraz trzyczęściowy garnitur są zakładane tylko od święta, np. na uroczystość wręczenia nagród czy spektakularną premierę. Koniecznie zadbaj o to, żeby marynarka i spodnie pasowały do twojej sylwetki. Nie zapominaj też o krawacie. Przy tak podniosłej okazji w zasadzie nie wchodzi w grę inny kolor koszuli niż biały. Niemile widziane będą również wszelkie wzory i fikuśne detale. Obuwie musi być pełne i garniturowe. Na wierzch możesz zarzucić elegancki płaszcz, który oczywiście należy zostawić w szatni.