Akademia Dobrego Stylu

Jak poprawnie i na który guzik zapina się marynarkę?

Mężczyzna ubrany w brązową koszule, czarną marynarkę z paskami i czarne spodnie garniturowe

Wielu mężczyzn, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z eleganckim ubiorem, nie wie jak poprawnie i na który guzik zapinać marynarkę. Wystarczy, że zamiast marynarki jednorzędowej zapinanej na trzy guziki, włożymy model, który guziki ma tylko dwa, aby popełnić błąd. Zasad noszenia męskiej marynarki wcale nie ma jednak tak wiele i bardzo łatwo jest je opanować – zwłaszcza jeśli wiemy, który guzik w marynarce powinien pozostać zapięty.

Zapinanie marynarki na jeden guzik

Jeżeli marynarka ma jeden guzik, sprawa jest prosta – cały czas powinien być on zapięty. Jedynie, gdy siadamy, guzik należy rozpiąć, ponieważ wówczas marynarka zaczęłaby się brzydko marszczyć. Jeżeli zakładamy marynarkę do koszulki polo czy T-shirtu, możemy zostawić ją rozpiętą. Nie popełnimy też faux pas, jeśli zdecydujemy, aby była zapięta.

Zapinanie jednorzędowej marynarki na dwa guziki

Który guzik w marynarce się zapina, jeśli mamy do czynienia z takim modelem? Jednorzędowa marynarka na dwa guziki powinna być zapięta na górny guzik, dolny pozostawiamy rozpięty. W pozycji siedzącej górny guzik również należy rozpiąć. Podobnie jak w przypadku marynarki na jeden guzik, zasady te nie obejmują zestawów casualowych. Zapinanie górnego guzika zawsze jest jednak w dobrym tonie, niezależnie od stopnia formalności stroju.

Zapinanie jednorzędowej marynarki na trzy guziki

Marynarki na trzy guziki są dość rzadko spotykane. Pasują przede wszystkim postawnym, wysokim mężczyznom. Decydując się na taki model, należy pamiętać, że nigdy nie zapinamy wszystkich guzików. Zatem który guzik w marynarce wybrać? Należy zapiąć jedynie środkowy lub dwa górne. W pozycji siedzącej wszystkie guziki rozpinamy.

zapięcie marynarki na dwa guzikizapięcie marynarki na dwa guziki

Zapinanie marynarki dwurzędowej

Tutaj mają zastosowanie zupełnie inne zasady. W tym wypadku zapięcie wszystkich guzików nie jest błędem, zwłaszcza jeśli jest to jednoguzikowa marynarka dwurzędowa. Guzik takiej marynarki powinien być zapięty nawet przy siadaniu. Pojawia się zatem pytanie: który guzik zapinamy w marynarce dwurzędowej, gdy ma ich ona więcej? W przypadku dwóch guzików w pozycji stojącej odpinamy dolny, w przypadku trzech zapinamy środkowy lub dwa górne. Należy również pamiętać o zapięciu guzików wewnętrznych. Siadając do stołu, pozostawiamy marynarkę zapiętą na pierwszy funkcjonalny guzik, ponieważ szerokie klapy marynarki będą wyglądały nieestetycznie i mogą nam przeszkadzać.

Jak zapinać marynarkę, jeżeli wkładamy również kamizelkę lub kardigan?

Gdy decydujemy się na garnitur trzyczęściowy i uzupełniamy nasz zestaw o kamizelkę garniturową czy kardigan, marynarki nie trzeba już zapinać. Wówczas należy jednak pamiętać o odpowiednim zapięciu guzików w kamizelce. Gdy jest ona jednorzędowa, rozpięty możemy zostawić dolny guzik, dwurzędową kamizelkę natomiast zapinamy na wszystkie guziki. Kardigan także można rozpiąć na dole, tak by efektownie wyeksponować pasek. Ani spod kardiganu, ani spod kamizelki nie powinna jednak wystawać koszula.

Zasady savoir vivre, dotyczące zapinania marynarki. Skąd się wzięły?

Koszula jeszcze do niedawna była częścią bielizny. Mężczyźnie nie wypadało zbytnio jej eksponować, stąd powstały kamizelki i marynarki. Gdy zasłonimy jednak koszulę np. kamizelką z kieszeniami, zapinanie marynarki staje się zbyteczne, bo koszula i tak nie jest już widoczna. W innym przypadku zapięta marynarka jest jednak obowiązkowa – stąd właśnie zrodziły się zasady dotyczące tego, na który guzik zapina się marynarkę. W teorii można ją zdjąć jedynie w sytuacji, gdy przebywamy wśród najbliższych nam osób. Jeżeli temperatura podczas przyjęcia jest jednak wyjątkowo dokuczliwa i nie jest to oficjalna okazja , lecz np. wesele znajomych, marynarkę można zdjąć. Wcześniej wypada jednak zapytać towarzyszących nam pań, czy nie będzie im to przeszkadzać. Dobrze byłoby również, aby to mężczyzna najwyższy rangą (czyli w przypadku wesela – Pan Młody) zdjął marynarkę pierwszy. To dla pozostałych gości sygnał, że gospodarz zezwala na lekkie rozluźnienie etykiety.

Dlaczego nie zapinamy marynarki na wszystkie guziki? Prezentujemy się wówczas zbyt sztywno, a strój bardziej przypomina mundur. Nie jest to również zbyt wygodne rozwiązanie. Warto zatem pamiętać, który guzik zapinamy w marynarce zależnie od jej fasonu – by czuć się komfortowo, a zarazem wyglądać elegancko w każdej sytuacji.