Akademia Dobrego Stylu

Jak mężczyzna może się ubrać na bankiet lub uroczystą kolację firmową?

Model ubrany w garnitur granatowy, białą koszulę, szary krawat we wzory

Jak się ubrać na bankiet? Jest to także doskonała okazja, by rozejrzeć się za eleganckim strojem wieczorowym. Jako strój bankietowy męski sprawdzi się nawet smoking! Nie zostawiaj więc kwestii ubioru na ostatnią chwilę – dobrze dobrana stylizacja wzmocni twoją pewność siebie i sprawi, że zrobisz na przełożonych duże wrażenie.

Jak mężczyzna powinien ubrać się na bankiet?

Choć bankiety organizuje się w naszym kraju coraz częściej, to jedna z najmniej rozpowszechnionych form spotykania się ze współpracownikami. Masz więc pełne prawo być nieco zdezorientowany co do tego, jak się ubrać na bankiet firmowy. Warto zastanowić się nad stylizacją nieco wcześniej, by w dniu spotkania być skupionym wyłącznie na zawieraniu nowych znajomości i budowaniu własnej pozycji.

Strój męski na bankietStrój męski na bankiet

Skąd wiedzieć, jak się ubrać na bankiet?

Na początku przeczytaj uważnie zaproszenie na przyjęcie – być może znajdziesz tam informacje o obowiązującym dress codzie. Jeżeli pojawi się tam wzmianka o black tie, trzeba będzie postawić na smoking. A co jeżeli na zaproszeniu nie będzie żadnych wskazówek odnośnie stroju? Wtedy warto zapytać organizatorów o poziom formalności imprezy.

Jak się ubrać na bankiet? Postaw na męski strój wieczorowy!

Jak się ubrać na bankiet w wieczorowym stylu? Wyróżniamy trzy najbardziej znane męskie komplety, które przydają się na formalne okazje: wieczorowy garnitur, smoking i frak. Ten ostatni zostawiamy na wyjątkowe okazje, gdzie wymagany jest dress code white tie.

Garnitur jako strój na bankiet – jaki wybrać?

Uniwersalny strój na bankiet czy kolację firmową to klasyczny, np. granatowy garnitur – możesz go założyć zarówno, gdy przyjęcie odbywa się za dnia, jak i wieczorową porą. Wystarczy, że urozmaicisz zestaw o dodatki odpowiednie zarówno do rangi samego wydarzenia, jak i pory dnia w jakiej się odbywa. Im elegantsza impreza, tym akcesoria powinny być bardziej stonowane.

Jak się ubrać na bankiet? Przykładowe stylizacje

Jeśli wciąż nie jest dla ciebie jasne, jak powinien wyglądać strój na uroczystą kolację firmową, spójrz na dwie propozycje stylizacji na bankiet, które przygotowaliśmy.

  • Wieczorowy garnitur na mniej formalny bankiet – czarny, granatowy lub grafitowy model – połączony z białą koszulą z długim rękawem, dobranym kolorystycznie krawatem oraz (wyłącznie!) czarnymi butami. Garnitur powinien być jednolity, pozbawiony wzorów, za to koszula nie powinna mieć ozdób w postaci lamówek i zdobionych guzików. Taki strój bankietowy wzbogać o klasyczne, stonowane dodatki – np. skórzany pasek pasujący odcieniem do obuwia.
  • Na uroczysty bankiet – czarny smoking, mucha, biała koszula oraz pozbawione ozdób czarne buty typu oksford. Smoking może być także granatowy – dodatki do niego pozostają niezmiennie czarne. Na taką okazję zazwyczaj nie wymaga się noszenia pasa smokingowego, jednak tors powinien zostać zakryty przez kamizelkę. Kompletując męski strój bankietowy, nie zapomnij także o czarnych skarpetach zakrywających łydkę – to szczegół, który łatwo przeoczyć

Pamiętaj, że bankiety mogą się różnić. Choć najczęściej jest to impreza wymagająca stroju o wysokim stopniu formalności, może się zdarzyć, że organizator nie będzie oczekiwał od gości aż tak eleganckiego ubioru. Dlatego jeżeli na zaproszeniu nie określono dress codu, koniecznie dopytaj szefa lub kolegów, jaki strój będzie wymagany. Tym sposobem oszczędzisz sobie wiele stresu, a być może również modowej wpadki.