Akademia Dobrego Stylu

Jak się ubrać do restauracji na obiad lub kolację jako elegancki mężczyzna?

Mężczyzna ubrany w marynarkę granatową w krate, niebieską koszulę, i czerwony krawat

Jak elegancki mężczyzna powinien się ubrać na kolację do restauracji, a jak na uroczysty obiad? Wiele zależy od pory posiłku oraz tego, o jakiej restauracji mowa. W tekście poniżej rozważyliśmy różne opcje – podpowiadamy, jaki strój będzie adekwatny na randkę w coctail barze, kolację w eleganckim lokalu, jak również co na siebie włożyć, planując posiłek w restauracji na plaży.

Jak mężczyzna powinien się ubrać na obiad lub kolację do restauracji? 3 uniwersalne zasady

Niektóre restauracje na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych umieszczają informacje dotyczące ewentualnego dress code’u. Warto tam zajrzeć, aby mieć całkowitą pewność odnośnie wyboru stylizacji.

Jak się ubrać do restauracji jako mężczyzna, jeżeli jednak taka informacja nie jest dostępna lub po prostu lokal nie wymaga żadnego dress code’u? Wówczas warto stosować się do kilku prostych reguł.

 • Na kolację w restauracji zazwyczaj zakładamy bardziej formalny strój, niż na obiad. Pora dnia ma w tym przypadku duże znaczenie.
 • Na spotkanie biznesowe także ubieramy się bardziej elegancko, niż na wspólny czas ze znajomymi.
 • To, jak się ubierzemy na obiad lub kolację do restauracji, powinno również korespondować z tym, jak ubierze się nasza osoba towarzysząca. Jeżeli będziemy mieli na sobie pełny garnitur, a nasza druga połówka T-shirt, legginsy i adidasy, może to wyglądać komicznie.
 • Połączenie marynarki, koszuli, spodni wizytowych oraz odpowiednio dobranych butów, na przykład brogsów czy obuwia typu derby, będzie dobrym rozwiązaniem w większości sytuacji. Taki zestaw sprawdzi się w zasadzie wszędzie poza bardzo uroczystymi kolacjami.

  Jak się ubrać na kolację do restauracji? Propozycja dla mężczyznyJak się ubrać na kolację do restauracji? Propozycja dla mężczyzny

  Jak się ubrać do bardzo eleganckiej restauracji?

  Gdy wiemy, że lokal do którego się wybieramy, jest bardzo elegancki, a do tego okazja jest szczególna, najlepiej założyć pełny garnitur. Nie musi to być koniecznie czarny model. Taki strój sprawdzi się wyłącznie podczas wyjątkowo eleganckich bankietów, ewentualnie podczas obiadu po pogrzebie.

  W innych okolicznościach można pozwolić sobie na mniej formalny garnitur. Ciekawym wyborem będzie na przykład model w kratę lub prążki. Taki garnitur skutecznie wyróżni naszą stylizację, tym bardziej gdy połączymy go z wyrazistszymi dodatkami – na przykład wzorzystym krawatem lub poszetką. Strój na kolację do eleganckiej restauracji zdecydowanie nie musi być nudny! Można go urozmaicić za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów.

  Jak mężczyzna powinien się ubrać na obiad lub kolację w restauracji na plaży?

  Na urlop w ciepłych krajach raczej nie zabieramy ze sobą garnituru. Nie oznacza to jednak, że do restauracji w kurorcie można wejść w klapkach, krótkich spodenkach i bez podkoszulka. Takie zachowanie jest niewskazane nawet w barach szybkiej obsługi, a co dopiero w lokalach o wyższym standardzie.

  Jak zatem się ubrać na obiad lub kolację do restauracji na plaży? Najswobodniejszy strój w takim przypadku to:

 • koszulka polo lub koszula z podwiniętymi rękawami,
 • eleganckie szorty (na pewno nie plażowe),
 • mokasyny.
 • Stylizacja bardzo prosta, ale jednocześnie swobodna i efektowna. Jeżeli obiad lub kolacja nie są zbyt formalne, taki strój wydaje się być w porządku. Oczywiście gdy mamy ochotę, możemy założyć lekkie, bawełniane spodnie oraz marynarkę i lnianą koszulę. Wówczas stylizacja będzie bardziej elegancka, ale wciąż urlopowa.