Akademia Dobrego Stylu

Power suit, czyli garnitur w prążki. Kiedy najlepiej się sprawdzi? Na jakie okazje go wybrać?

Model ubrany w garnitur w prążki w kolorze granatowym, białą koszulę i pasek

Najwyższej jakości materiał w prążki oraz idealne dopasowanie do sylwetki, dzięki szyciu na miarę – te cechy sprawiły, że garnitury typu power suits były kiedyś chętnie wybierane przez maklerów i wpływowych członków mafii. Teraz słynne garnitury w prążki nierzadko są ulubionym strojem biznesmenów, bankowców oraz właścicieli renomowanych firm. Na jakie okazje najlepiej się sprawdzi power suit? Jakie dodatki pasują do garnituru władzy?

Power suit – popularny wybór wśród ludzi sukcesu

W ubiegłym stuleciu prążkowane garnitury były ulubionym modelem bankierów i maklerów, a później również wpływowych biznesmanów. Ich popularność dodatkowo zwiększyły filmy ukazujące Wilków z Wall Street czy głowy sycylijskiej mafii. W efekcie power suit szybko zaczął się kojarzyć z siłą, niemal nieograniczonymi możliwościami oraz oczywiście dużymi pieniędzmi. Stąd określenie power suit, czyli garnitur władzy.

W obecnych czasach po garnitur w prążki nadal najchętniej sięgają biznesmeni, przedsiębiorcy oraz mężczyźni chcący budować poprzez strój swój autorytet.

Power suitPower suit

Charakterystyczne cechy power suit

Aby garnitur władzy jak najlepiej spełniał swoje zadanie, czyli nadawał formalnego stylu oraz podkreślał autorytet noszącego go mężczyzny, powinien być idealnie dopasowany do sylwetki i właściwie zestawiony ze wszystkimi dodatkami.

Ogromne znaczenie ma materiał – power suit zazwyczaj szyte są na miarę i z najwyższej jakości tkaniny wełnianej lub flanelowej (szczotkowanej wełny), pokrytej bardziej wyraźnymi lub stonowanymi prążkami. W garniturach biznesowych najczęściej można się spotkać ze wzorem typu pinstripe o wyraźnych, zaakcentowanych pasach, oraz eleganckimi prążkami kredowymi – bardziej stonowanymi z kolorem materiału i wyglądającymi tak, jakby zostały delikatnie dorysowane.

Oprócz materiału w power suit liczy się również fason, który powinien być dopasowany do stylu i budowy mężczyzny. Najbardziej klasyczny garnitur składa się z dwurzędowej marynarki o wyłogach w szpic (ostrych) lub otwartych, dopasowanych szerokością do rozmiarów klatki piersiowej. W obecnie szytych modelach odchodzi się od mocnego wypełniania poduszkami (które sprawiały, że sylwetka wydawała się bardziej kwadratowa) na rzecz niewielkiego podkreślenia naturalnej linii ramion. Cechą charakterystyczną power suit są kieszenie boczne niemal zawsze z patkami oraz brustasza na lewej piersi, przeznaczona na poszetkę (najczęściej białą). Cała marynarka, zgodnie z kanonem klasyki, powinna mieć taką długość, by dzielić sylwetkę na pół (nie licząc głowy i butów) i sięgać przynajmniej do połowy pośladków.

Dodatki do garnituru władzy

Elegancki power suit wybierany jest najczęściej przez biznesmenów, pracowników biurowych oraz bankierów na formalne spotkania lub ważne uroczystości, dlatego ważne jest właściwe zestawienie wszystkich elementów stroju zarówno pod względem kolorystycznym, jak i rodzaju tkanin. Prążkowany materiał garnituru najlepiej się komponuje z białą lub jasną gładką koszulą, chociaż w bardziej casualowych wersjach dopuszczalne są drobne wzory, zazwyczaj pasujące kolorystyką do marynarki. Istotną rolę w całej stylizacji pełnią wszelkie dodatki – poszetka biała lub w kolorach współgrających z krawatem i (ewentualnie) skarpetami; buty, pasek oraz portfel z wysokiej jakości skóry, a także szelki dopasowane wzorem do innych dodatków materiałowych.