Akademia Dobrego Stylu

Jak dobrać garnitur do sylwetki?

Mężczyzna ubrany w białą koszulę, szary garnitur i bordowy krawat

Garnitur to najbardziej klasyczny i elegancki ubiór męski. Jeżeli jest dobrze dopasowany, nawet daleka od ideału sylwetka powinna prezentować się w nim dobrze. Jak dobrać garnitur do budowy ciała? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.

Jak dobrać rozmiar garnituru?

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych typów sylwetek, zatrzymamy się na moment przy kwestii rozmiaru garnituru. Aby mieć pewność, że garnitur dobrze leży na sylwetce, należy zwrócić uwagę na kilka detali:

 • Dobrze dobrana marynarka powinna lekko przylegać do ciała i dzielić sylwetkę na pół.
 • Marynarka nie może być za długa, bo optycznie skróci nogi – musi się kończyć zaraz za pośladkami.
 • Rękawy nie mogą zasłaniać mankietów koszuli. W przeciwnym razie właściwe proporcje sylwetki zostaną zaburzone.
 • Spodnie powinny układać się w linii prostej, bez marszczeń, ale jednocześnie nie mogą być za krótkie.

Znalezienie garnituru, który będzie spełniał wszystkie te warunki pozornie może wydawać się trudne. Wcale nie musi jednak tak być, jeśli będziemy pamiętać o poniższych trikach. Oto, jak wybrać garnitur idealny:

  • Aby upewnić się, że marynarka jest wystarczająco długa, wystarczy spojrzeć na dłonie. Kiedy jesteś wyprostowany, a Twoje ręce zwisają luźno wzdłuż tułowia, marynarka powinna sięgać do połowy dłoni.
 • Rękaw marynarki powinien kończyć się ok. 1,5 cm powyżej nadgarstka.
  • Jeżeli materiał nieestetycznie się marszczy (w okolicy talii, pach, przy klapach, na plecach), marynarka najprawdopodobniej jest za ciasna.
  • Szew rękawa musi zaczynać się tam, gdzie kończy się staw barkowy – w przeciwnym razie materiał będzie się źle układał.

Spodnie prawidłowej długości powinny lekko opierać się na cholewce buta (jej górnej części). W razie potrzeby warto oddać je do skrócenia.

Opisane powyżej zasady są bardzo uniwersalne, jednak nie zawsze się sprawdzą. W dalszej części artykułu przyglądamy się więc różnym rodzajom męskiej sylwetki i doradzamy jak dopasować do nich garnitur

dopasowany garniturdopasowany garnitur

Jak dobrać garnitur do masywnej sylwetki?

Mężczyźni o krępej budowie ciała powinni unikać mocno taliowanych, ograniczających ruchy garniturów. Odpowiednim krojem będzie garnitur regular fit. Radzimy też wystrzegać się wąskich klap. Marynarki o szerokich klapach będą najlepszym wyborem – zrównoważą proporcje ramion i brzucha. Ponadto lepiej wybierać klapy w szpic niż klasyczne otwarte. Wąskie klapy marynarek i wąskie krawaty (np. śledź) to w tym przypadku zupełnie nietrafione fasony. Zamiast wyszczuplić sylwetkę, dodatkowo ją poszerzą.

Jeżeli masz masywną sylwetkę, wybieraj spodnie z nogawką zwężaną poniżej kolana. Zbyt szerokie modele raczej się w twoim przypadku nie sprawdzą. Z kolei zaprasowany kant to doskonały pomysł – taki zabieg dodatkowo wysmukli nogi.

Dodatkowe uwagi: unikaj za dużych rozmiarów – wbrew pozorom każdy nadmiar materiału zadziała na twoją szkodę, dodając ci kilogramów (taki sam efekt dadzą poziome linie i duże wzory). Stawiaj na pionowe linie oraz tkaniny o niskiej lub średniej gramaturze. Najlepsze kolory garnituru dla twojego typu sylwetki to granatowy i grafitowy.

Jak dobrać garnitur do sylwetki szczupłej?

Przy szczupłej budowie ciała najlepiej sprawdzi się mocno taliowana marynarka o kroju slim fit lub super slim fit. Wybieraj modele z klapami o standardowej szerokości i z minimalnym wypełnieniem ramion. Jeżeli marynarka jest zapinana na dwa guziki, ten wyższy może się znajdować nieco wyżej nad talią niż w przypadku innych sylwetek.

Idealne spodnie dla szczupłych mężczyzn to te z niskim stanem. Ani za wąskie, ani za szerokie fasony nie zdadzą egzaminu. Ciekawym rozwiązaniem mogą być nogawki zakończone mankietami, które optycznie dodadzą nogom masywności. Należy pamiętać, aby do spodni założyć pasek, który nakreśli dodatkową poziomą, a zatem poszerzającą linię.

Szczupli mężczyźni mają ten przywilej, że mogą sobie pozwolić na jaśniejsze kolory – np. garnitur w kolorze jasnoszarym. Wyglądają w nich nawet lepiej niż w bardzo ciemnych odcieniach. Powinni jednak unikać pionowych linii, które dodatkowo wyszczuplają sylwetkę. Za to linie poziome to w tym przypadku najwięksi sprzymierzeńcy! Polecamy tkaniny o średniej gramaturze, a jeśli chodzi o wzory – dobrze skomponowaną kratę.

Jak dobrać garnitur do sylwetki wysportowanej?

Jeżeli jesteś dobrze zbudowany i posiadasz umięśnione ramiona, w zasadzie nie potrzebujesz ich wypełniania. Większe niż to minimalne da zbyt przerysowany efekt. Także bardzo szerokie (ale i bardzo wąskie) klapy marynarki nie będą dla Ciebie odpowiednie – górna część sylwetki wyda się przy nich nienaturalnie szeroka w stosunku do talii i wąskich bioder. Krótko mówiąc – wysportowana, umięśniona sylwetka nie potrzebuje dodatkowych akcentów w okolicy ramion i klatki piersiowej. Warto natomiast postawić na marynarkę z lekkim taliowaniem.

Spodnie polecamy zwłaszcza te wąskie. Mogą być zwężane u dołu albo posiadać regularną szerokość na całej długości. Unikaj dodatków, które kontrastują z atletyczną budową ciała, np. bardzo wąskich krawatów i pasków. Zrezygnuj też z krzykliwych wzorów i barw, które odwracają uwagę od idealnych proporcji. W twoim przypadku najlepiej zadziała szlachetna prostota.

Jak dobrać garnitur do sylwetki – podsumowanie

Typ sylwetki jest bez wątpienia najważniejszym kryterium przy wyborze garnituru. Od tego, czy mamy masywną, szczupłą czy atletyczną sylwetkę, zależy dobór niemal wszystkich elementów składających się na elegancką stylizację. Zanim wybierzesz się do sklepu po garnitur męski, przyjrzyj się krytycznie swojej budowie ciała i zastanów się, jak dobrać ubranie, które będzie w stanie wyeksponować najważniejsze atuty twojej sylwetki oraz ukryć jej pewne mankamenty. Pamiętaj też, że w salonach Recman zawsze możesz liczyć na profesjonalną pomoc naszych Doradców Klienta. Dzięki nim bez trudu dowiesz się, jak wybrać garnitur idealny.