Akademia Dobrego Stylu

Jaka powinna być prawidłowa długość rękawa w marynarce męskiej?

Mężczyzna ubrany w beżowym garniturze, białej koszuli i krawacie ze spinką

Aby garnitur dobrze prezentował się na sylwetce, zarówno spodnie, jak i marynarka powinny być odpowiednio do niej dopasowane. W związku z tym, że o doborze spodni garniturowych była już mowa w osobnym artykule, tym razem skupimy się wyłącznie na marynarce. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się odpowiednio dopasowany model i tłumaczymy, jaka powinna być prawidłowa długość rękawa w marynarce.

3 kroki do idealnie dopasowanej marynarki: długość rękawa, długość całkowita, guziki

Istnieje wiele zasad dotyczących odpowiedniego dopasowania marynarki. Nie powinna być ona, ani za duża, ani za bardzo taliowana. Liczy się także jej długość, rozmieszczenie guzików i długość rękawów.

Wszystkie te reguły mają za zadanie sprawić, aby marynarka ładnie układała się na sylwetce i była estetyczną ramą dla koszuli z długim rękawem, znajdującej się pod spodem. Omówmy je zatem punkt po punkcie, zaczynając od prawidłowej długości rękawa marynarki.

Prawidłowa długość rękawa w marynarcePrawidłowa długość rękawa w marynarce
    1. 1. Optymalna długość rękawa marynarki męskiej

Dobranie marynarki z odpowiednio długimi rękawami nie jest trudne. Wystarczy, że:

  • Przymierzając marynarkę, opuścisz dłonie luźno wzdłuż sylwetki…
  • następnie sprawdzisz, czy rękaw kończy się ok. 1-2 cm powyżej nadgarstka. Jeśli masz na sobie koszulę, jej mankiet powinien być widoczny.

Tyle wystarczy, aby mieć pewność, że długość rękawa w marynarce jest prawidłowa. Jeżeli żaden z modeli w sklepie, nie prezentuje się odpowiednio i niemożliwe okazuje się znalezienie odpowiedniej długości rękawów w marynarce (sporo zależy tu od wzrostu), należy rozważyć poprawki krawieckie. Skrócenie rękawów w marynarce nie jest trudnym ani drogim zabiegiem. Zdecydowanie warto wykonać tę drobną przeróbkę. Wiele sklepów (w tym Recman) oferuje usługi krawieckie bezpośrednio w salonie.

    1. 2. Optymalna długość całkowita marynarki

Marynarka powinna dzielić sylwetkę na pół i kończyć się tuż za pośladkami. Krótsze modele – mimo tego, że ostatnimi laty są modne – sprawdzają się przede wszystkim w casualowych stylizacjach.

    1. 3. Optymalny rozkład guzików

W marynarce jednorzędowej pierwszy guzik tradycyjnie umieszcza się w okolicach talii. Dzięki temu marynarka zachowuje odpowiednie proporcje. Warto więc wybierać modele, które trzymają się klasycznych standardów, czyli po pierwsze są odpowiednio długie, po drugie pierwszy guzik znajduje się na wysokości talii.

Zasada ta dotyczy marynarek do garniturów klasycznych. W stylizacjach casualowych wysokość zapięcia marynarki jest mniej istotna.

Zwróć też uwagę na dopasowanie marynarki

Aby sprawdzić, czy marynarka nie jest za ciasna, podczas jej mierzenia warto wykonać kilka energicznych ruchów. Jeśli nie będą nam one sprawiać dyskomfortu, prawdopodobnie mamy na sobie odpowiednio dopasowany model.

Jednocześnie marynarka nie powinna być za duża. Poły marynarki powinny przylegać do torsu, ale go nie opinać. Nie powinny również marszczyć się przy guziku.

Przymierzając marynarkę, warto też zwrócić uwagę, czy dobrze układa się na ramionach, a długość rękawów marynarki została dopasowana do wzrostu mężczyzny. Powinny one tworzyć linię prostą oraz nie marszczyć się na ramionach.