0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Kozerka – co to jest? BUDOWA MARYNARKI MĘSKIEJ

Kozerka jest jednym z tych elementów marynarki, który ma bardzo duży wpływ na to, jak prezentuje się w niej nasza sylwetka. Problem w tym, że niewielu panów w ogóle zwraca uwagę na kozerkę – jej kształt, wielkość czy umiejscowienie. W niniejszym tekście postaramy się wytłumaczyć, co to jest kozerka oraz jakie są elementy budowy marynarki.

Kozerka – niewielki detal o dużym znaczeniu

Kozerka to miejsce, w którym kołnierz marynarki łączy się z klapą. Najpopularniejszy typ łączenia tych dwóch elementów tworzy charakterystyczne wcięcie o kącie około 75–90 stopni, czyli tzw. klapy otwarte.


Kozerka w garniturze męskim – co to jest?


Części marynarki – klapy ostre


Kozerki są rozmieszczone symetrycznie w obu klapach marynarki mniej więcej na wysokości węzła od krawata. Należy jednak pamiętać, że umiejscowienie i kształt kozerki związane jest nie tylko z rodzajem marynarki czy kształtem klap, ale przede wszystkim z panującymi w danej chwili trendami.


Rodzaje kozerek

Zanim przejdziemy do wskazania rodzajów kozerek, warto wymienić inne elementy budowy marynarki:


  • • Poły to ta część marynarki, którą zapinamy guzikami z przodu. Poły nie są tym samym, co klapy.
  • • Klapy w marynarce znajdują się nad połami. Zaczynają się zazwyczaj tuż nad najwyższym guzikiem, a kończą kozerką.
  • • Kołnierz znajduje się na wysokości szyi oraz karku i najczęściej jest usztywniony, na przykład warstwą filcu.

Garnitur a kozerka


Budowa marynarki – klapy szalowe


Natomiast rodzaj i kształt kozerki zależy w głównej mierze od rodzaju i kształtu klap.


Klapy w marynarce:


  • Klapy szalowe są pozbawione jakichkolwiek wcięć czy ozdób, czyli nie posiadają kozerki Powinny być również wykończone odpowiednim, gładkim i delikatnie błyszczącym materiałem, na przykład czarnym jedwabiem.
  • Klapy proste, zwane również otwartymi, są najpopularniejsze w jednorzędowych garniturach casualowych, smart casualowych oraz formalnych. Są zazwyczaj stosunkowo wąskie, a swoją nazwę zawdzięczają faktowi, że odsłaniają sporo miejsca na klatce piersiowej. Kozerki w takich klapach mają kształt zbliżony do kąta prostego.
  • Klapy ostre, nazywane także zamkniętymi, są szersze od otwartych. Zasłaniają również o wiele więcej miejsca na klatce piersiowej. Są to klapy zazwyczaj stosowane w garniturach dwurzędowych, chociaż można je również spotkać w casualowych jednorzędówkach. Uznaje się je za bardziej formalne, niż klapy otwarte, także dlatego, że ich szczyty mogą być ostro zakończone. Kozerki w tym przypadku mają kształt kąta ostrego.

Kozeerka w garniturze


Elementy marynarki – klapy zamknięte


Umiejscowienie kozerek

Według obecnych trendów kozerka powinna być umiejscowiona na wysokości ramion. W przeszłości umieszczano ją niżej, ale obecnie uważa się, że na nisko umieszczoną kozerkę – czyli automatycznie o wiele dłuższy kołnierz – powinni się decydować głównie bardzo wysocy mężczyźni. Dzięki temu ich sylwetka ulega optycznemu skróceniu. W przypadku panów o średnim wzroście kozerka na wysokości ramion jest uznawana za optymalny wybór. Natomiast im mężczyzna niższy, tym kozerka powinna znajdować się wyżej, ponieważ taki zabieg znacznie wydłuża klapy marynarki, a tym samym sylwetka również wydaje się optycznie dłuższa.


W sklepie Recman.pl znajdziecie casualowe i klasyczne garnitury oraz marynarki z kozerkami o różnych kształtach, umiejscowionymi wysoko na ramionach, jak i odrobinę niżej. Dzięki dużemu wyborowi mężczyźni o różnych typach sylwetki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej marynarki.


Kozerka w marynarce


Budowa marynarki męskiej – klapy otwarte

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj