Akademia Dobrego Stylu

Jaka powinna być idealna długość spodni od garnituru? Jak powinny leżeć na męskiej sylwetce?

Beżowe spodnie, z brązowym paskiem i czarnymi eleganckimi butami

Długość spodni od garnituru to temat, który od lat nastręcza mężczyznom sporych problemów. Wielu panów wciąż nie wie, jaka jest tą właściwą, czego efekty można zauważyć zarówno na ulicach, jak i w świecie show-biznesu, czy polityki. Tymczasem dobór spodni garniturowych o właściwej długości to nic trudnego! Aby ułatwić ci tę sprawę, podzielimy się z tobą kilkoma prostymi zasadami – dzięki nim temat odpowiedniej długości spodni do garnituru nie będzie już stanowić tak dużego wyzwania!

Za długie, za krótkie… czyli jak powinny leżeć spodnie garniturowe

Długość spodni do garnituru to temat zawsze aktualny, ponieważ moda, a wraz z nią zasady dress code'u, nieustannie się zmienia. To, co było mile widziane jeszcze 20 lat temu, dziś może już uchodzić za znaczne faux pas. Kurczowe trzymanie się zasad, które miały zastosowanie dwie czy trzy dekady temu, niekoniecznie musi być dobrą decyzją – szczególnie gdy chodzi o dobór spodni garniturowych. Którymi z tych reguł warto kierować się dzisiaj i dlaczego długość spodni od garnituru jest tak ważna?

Długość spodni garnituru jest o tyle istotna, że ta nieprawidłowa potrafi zepsuć nawet najbardziej misterną stylizację z doskonale dobranymi akcesoriami. Jeśli jesteś mężczyzną, któremu zależy na nieskazitelnym wyglądzie, warto poświęcić temu dłuższą chwilę. Długość spodni od garnituru będzie zależeć nie tylko od wzrostu, ale też budowy ciała.

Długość spodni garniturowych – wszystko jest kwestią estetyki

Długość spodni od garnituru zależy przede wszystkim od estetyki. Zbyt długie, marszczące się spodnie garniturowe źle prezentują się na nodze i skracają ją optycznie. Pofałdowana harmonijka opierająca się o obuwie nie wygląda szczególnie atrakcyjnie i estetycznie, zwłaszcza wtedy, gdy ciągnie się po ziemi i jest dodatkowo przybrudzona, a obcas buta podczas chodzenia uszkadza materiał. To wyjątkowo przykry widok!

Kolejną zmorą są spodnie za krótkie – poważny mężczyzna będzie w nich wyglądał karykaturalnie. Na taką długość spodni garniturowych powinni być wyczuleni szczególnie wysocy panowie. Gdy założą zbyt krótką parę, widoczne będą ich kostki, a nawet fragment łydki, co w poważnych okolicznościach może zostać uznane nie tyle za modową wpadkę, co nawet za brak szacunku. Warto mieć to na uwadze, gdy zastanawiamy się, jak powinny leżeć spodnie od garnituru, w których chcemy się elegancko prezentować. Odkryte kostki to świetny wybór w casualowych stylizacjach – na przykład letnie popołudnie w lnianych chinosach. Jednak garniturowe spodnie o niewystarczającej długości to najgorszy z możliwych wybór na formalne wyjście.

Jaka jest odpowiednia długość spodni od garnituru? Czy istnieje ta optymalna?

Najczęstszą pomyłką przy doborze długości spodni do garnituru jest uparte trzymanie się reguły, wedle której nogawka powinna kończyć się na obcasie buta. Jeżeli spodnie mierzone są bez obuwia, zamiast sięgania do obcasa obowiązuje zasada sięgania do podłogi. Jest ona równie mylna i absurdalna! Aby dobrać odpowiednią długość spodni do garnituru, trzeba zapomnieć o niej raz na zawsze.

Drugi stereotyp dotyczy mitycznej fałdy, która rzekomo powinna tworzyć się z przodu, nad butem. Owa fałda była niegdyś dopuszczalna, ale mówimy tutaj o czasach, gdy nosiło się o wiele szersze nogawki spodni od garnituru niż dzisiaj. Nawet wówczas fałda nie była zjawiskiem pożądanym, a raczej dopuszczalną granicą błędu.

Tymczasem nie trzeba długo szukać, żeby odnaleźć mężczyzn, którzy przy dzisiejszych wąskich spodniach pozwalają sobie na jedną, dwie, a nawet więcej nieestetycznych fałd, uznając, że tak powinny leżeć spodnie garniturowe. Nic bardziej mylnego! Obie te zasady należy zastąpić jedną i bardziej elastyczną, a mianowicie tę, według której długość spodni do garnituru i to, jak powinny leżeć, zależy głównie od szerokości nogawek.

Szerokość nogawek spodni do garnituru – jak wpływa na ich wygląd?

Nogawki w spodniach garniturowych dzielą się na 3 różne typy:

  • włoski – nogawki wąskie (16-19 cm),
  • amerykański – nogawka szeroka (24-26 cm),
  • europejski – nogawka o średniej szerokości (20-23 cm).

W każdym z nich nogawka będzie układała się zupełnie inaczej również pod względem długości. Jak to wszystko przekłada się na twój wybór? Najprościej rzecz ujmując, im szersza nogawka, tym spodnie powinny być dłuższe i – analogicznie – im węższa, tym krótsze. Węższe nogawki w naturalny sposób zatrzymają się wyżej. Powinny tworzyć jak najprostszą linię, aby uniknąć załamań z przodu przy bucie. Dopuszczalne są jedynie minimalne, naturalne zagięcia.

Opisane błędy wynikają najczęściej z przestarzałego toku myślenia. Dekady temu panowie nosili spodnie o znacznie szerszych nogawkach, średnio między 23 a 25 cm. Gdy w modzie były spodnie o szerokości określanej dziś jako typ amerykański, a ich szerokość wynosiła 25 cm lub więcej, nogawka rzeczywiście mogła sięgać aż do obcasa. Spodnie w naturalny sposób opierały się na przyszwie obuwia, a z przodu powstawała pojedyncza fałda.

Wraz z modą na coraz węższe nogawki powyższa zasada dotycząca tego, jak powinny leżeć spodnie od garnituru, straciła na racjonalności. Popularne nogawki szerokie na 18 cm ani nie dosięgną obcasa, ani nie zegną się w jednym miejscu. Jeśli będą za długie, na całym obwodzie powstaną nieestetyczne zmarszczenia, a nie o taki efekt chodzi.

Ustalenie uniwersalnego przepisu na to, jaka długość spodni od garnituru będzie idealna, nie do końca jest możliwe. Zawsze najważniejsze pozostaną wyczucie i indywidualny komfort. Możemy jednak przyjąć, że przy nogawkach o szerokości od 15 do 17 cm spodnie powinny sięgać mniej więcej do kostki.

Przy standardowej szerokości (ok. 18-20 cm) rekomendowane są spodnie garniturowe dłuższe, kończące się wraz z górną krawędzią cholewki obuwia – mogą go dotykać, ale nie powinny się luźno na nim opierać.

Spodnie od garnituru – jak powinny leżeć?

Pamiętaj, żeby nie podążać ślepo za zasadami, ale zaufać dobremu smakowi. Nie patrz na żadne sztywne przedziały – po prostu stań przed lustrem i zobacz, jak nogawka układa się w zależności od długości spodni od garnituru. Jak powinny leżeć, by móc uznać, że wyglądamy poprawnie? Jeżeli przy wyprostowanej pozycji spodnie od garnituru tworzą na kancie jednolitą linię, wszystko jest w porządku.

Dobrze dobrana długość spodni od garnituru to ta ani za długa, ani za krótka. Wybrane przez ciebie akcesoria – na przykład pasek lub szelki – wspierają ten stan rzeczy i nie powodują obniżenia spodni lub zbytniego podciągnięcia w górę. Całość podkreśla twój wzrost i zalety sylwetki, a nogi są optycznie wydłużone i wysmuklone. Właśnie tak powinien wyglądać mężczyzna w idealnie dobranych spodniach garniturowych!

Długość spodni od garnituru – podsumowanie

Sprawa wydaje się dosyć prosta, jak więc dobrać tę właściwą długość nogawki? Stosuj się do podanych przez nas zasad, ale też nie popadaj ze skrajności w skrajność i nie bądź zbyt pedantyczny. Jeżeli zamierzasz wybrać spodnie garniturowe w sklepie stacjonarnym, zabierz ze sobą wybrany pasek i obuwie, z którym zamierzasz je łączyć. Załóż je podczas mierzenia, a dobór odpowiedniej długości stanie się o wiele łatwiejszy.

To, że przy chodzeniu czy wykonywaniu innych ruchów nogawki będą się podciągać, jest całkowicie normalne. Widok skarpet podczas stawiania kroków to naturalne zjawisko, które wcale nie świadczy o źle dobranej długości spodni od garnituru. Jeśli odpowiednio dobierzesz ich kolor i długość, nie będziesz musiał się przejmować tym, że ktoś może je zobaczyć. Tu może przydać ci się nasz krótki poradnik o wyborze odpowiednich skarpet. O wiele większym problemem jest zakładanie zbyt wąskich spodni garniturowych, które zamiast leżeć swobodnie, opinają łydki lub uda i uparcie zatrzymują się na nodze. Jest to jednak temat na osobny artykuł.

Szukasz spodni idealnie dopasowanych do Twojej sylwetki oraz wzrostu? W ofercie marki Recman znajdziesz m.in.: spodnie dla wysokich mężczyzn oraz spodnie z wysokim stanem, jak również klasyczne, czarne spodnie męskie.