0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa od 199 zł + maseczka gratis

Materiał na garnitur – jaki skład powinien mieć dobry garnitur?

Wełna to najlepsza tkanina na garnitur i trudno z tym polemizować. Jednak wełna ma również swoje wady, które producenci garniturów niwelują poprzez stosowanie tkanin z domieszkami włókien sztucznych czy syntetycznych. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jaki materiał na garnitur będzie najlepszy, gdy szukamy ubioru, który będzie jednocześnie trwały, wygodny i elegancki.

Materiał na garnitur – nie tylko z włókien naturalnych

Zanim przejdziemy do udzielenia odpowiedzi na zawarte w tytule pytanie, wyjaśnimy różnicę pomiędzy tkaninami naturalnymi, sztucznymi oraz syntetycznymi. Dwa ostatnie pojęcia są niestety bardzo często mylone.


Garnitur męski z dobrego materiału


  • • Kwestia tkanin naturalnych jest oczywista – są to włókna pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które występują naturalnie w przyrodzie.. Tkaniny te znane są ludzkości od tysięcy lat. Mowa chociażby o wełnie i jedwabiu (pochodzenie zwierzęce), jak i bawełnie oraz lnie (pochodzenie roślinne).

  • • Kwestia tkanin sztucznych jest odrobinę bardziej skomplikowana. Są to włókna pozyskiwane z surowców naturalnych, np. z celulozy drzewnej, ale wytwarzane w wyniku chemicznej obróbki w laboratorium. Przykładami takich tkanin są wiskoza, modal czy acetat.

  • • Natomiast tkaniny syntetyczne powstają w laboratoriach podczas chemicznej reakcji syntezy polimerów. Bazą do ich wytwarzania jest zazwyczaj ropa naftowa. Niektóre z nich (na przykład nylon czy poliester) swoją strukturą i wyglądem przypominają powszechnie stosowane tkaniny sztuczne czy naturalne. Inne (na przykład polar) to z kolei doskonałe dzianiny.

Jasny garnitur męski z jakościowego materiału


Jaki skład powinien mieć garnitur, aby był jednocześnie trwały i komfortowy?

Nawet najlepiej uszyty wełniany garnitur ma jedną wadę. Jest nią ograniczona trwałość. Wełna, która i tak jest stosunkowo wytrzymałą tkaniną, nie jest niezniszczalna. Jeżeli będziemy używać wełnianego garnituru codziennie, na przykład do pracy czy na zajęcia, to prawdopodobnie dość szybko go zniszczymy. I nie ma znaczenia, czy będziemy korzystać z ubrania wykonanego z tweedu, wełny merynosowej czy delikatniejszych, letnich tkanin. Po prostu wełna nie jest tkaniną odpowiednią do noszenia na co dzień i co jakiś czas trzeba pozwolić jej odpocząć.


Jeżeli planujemy nosić garnitur na co dzień, niech będzie to raczej ubranie uszyte z wełny z domieszką poliestru, poliamidu czy elastanu. Taka mieszanka sprawia, że tkanina jest trwalsza i mniej się gniecie. Co więcej, tego typu garnitury są również łatwiejsze w czyszczeniu, a także zdecydowanie tańsze od swoich odpowiedników wykonanych ze 100% wełny. Ponadto znajdziemy wśród nich zarówno garnitury przystosowane do noszenia podczas chłodniejszych miesięcy, jak i takie, które można założyć w lecie.


W ofercie sklepu Recman nie brakuje dobrej jakości casualowych garniturów i klasycznych garniturów – zarówno ze 100% wełny, jak i z domieszką włókien sztucznych lub syntetycznych.


Ciemny garnitur męski – z jakiego materiału powininen być zrobiony?


Garnitury z innych naturalnych materiałów

Garnitury szyje się także z lnu i bawełny. Są to jednak ubrania typowo letnie, które nie sprawdzą się w formalnych sytuacjach, takich jak elegancka gala czy wesele. Będzie to za to doskonały strój dzienny na letnie przyjęcia czy do biura, o ile nie obowiązuje w nim surowy dress code. Lniane i bawełniane, przeważnie jasne garnitury doskonale prezentują się w towarzystwie mniej formalnych koszul i letniego obuwia takiego jak mokasyny czy loafersy.


Jaki materiał na męski garnitur będzie najlepszy?


Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj