0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa od 199 zł

Business dress code – z czego składa się strój biznesowy? Jakie są jego rodzaje?

Business dress code, czyli styl biznesowy, oparty jest o kilka prostych modowych zasad. Dotyczą one zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Business dress code – elementy stylizacji

Biznesowy dress code – podstawowe zasady


Aby dobrze wyglądać w biznesowych sytuacjach, warto pamiętać o kilku zasadach:


  • • Styl biznesowy nie został stworzony z myślą o modowych eksperymentach. Nawet w sytuacjach, w których odrobina luzu jest dozwolona, pamiętajmy, że jesteśmy w pracy i powinniśmy troszczyć się o swój profesjonalny wizerunek.

  • • W eleganckiej, biznesowej stylizacji, dobrze ograniczyć się do maksymalnie trzech kolorów.  Im mniej formalna okoliczność, tym tych barw może być więcej, ale wciąż lepiej z nimi nie przesadzać.

  • • O elegancji stroju świadczy nie tylko dobór jego elementów, ale także jakość materiałów. Wybieraj ubrania w jak najlepszej jakości, odpowiednio dopasowane do sylwetki i prawidłowo dobrane kolorystycznie.

Może się  wydawać, że styl biznesowy jest nudny i pozbawiony jakiejkolwiek finezji, ale nie jest to prawda. Ponadto warto pamiętać, że business dress code także ma swoje warianty. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Business professional dress code


Najbardziej formalna odmiana biznesowego dress code’u. Jest to klasyczne połączenie granatowego lub ciemnoszarego garnituru z białą koszulą, czarnymi lub ciemnobrązowymi butami i nierzucającymi się w oczy dodatkami. Krawat czy poszetka nie powinny przyciągać uwagi, a desenie – jeżeli już się pojawią, na przykład na krawacie – także powinny być dyskretne oraz regularne. Jest to styl prawników, polityków, osób decyzyjnych piastujących wysokie stanowiska czy najważniejszych pracowników banku.


Business dress code – wariant business casual – przykładowa stylizacja


Business casual


Doskonały styl dla miłośników zestawów koordynowanych lub nieformalnych stylizacji garniturowych. To właśnie tego rodzaju zestawy określamy mianem business casual. Oto, o czym warto pamiętać, komponując taką stylizację:


  • • Gdy decydujemy się na zestaw koordynowany, marynarka nie powinna być częścią garnituru – do tego rodzaju stylizacji zazwyczaj zakłada się casualowe marynarki. Do tego spodnie – klasyczne albo wizytowe, wełniane lub z bawełny. Brązowy pasek w połączeniu z brązowymi brogsami lub derbami będą doskonałym dopełnieniem tej stylizacji.

  • • Najbezpieczniejszym wyborem będzie biała koszula, ale nie jest to konieczność. Może mieć ona inny kolor lub deseń, ale niezbyt krzykliwy – krata lub prążki są jak najbardziej w porządku.

Mile widziany jest także krawat lub mucha – może być to na przykład wzorzysty knit


Business dress code – stylizacja z garniturem w kratę


Smart casual


Styl branż kreatywnych, nieformalny, ale jednak trzymający się pewnych zasad. Zamiast marynarki można założyć sweter, zamiast koszuli – T-shirt. Taki sam rodzaj butów, jak w business casual, ale już zamiast spodni klasycznych możemy zdecydować się na chinosy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć koszulę bez krawata oraz sportową marynarkę – biznesowy smart casual nie jest w tym przypadku przesadnie restrykcyjny. Ważne jedynie, aby całość wyglądała schludnie i niezbyt ekstrawagancko.


***


A co w miejscach pracy, w których żaden ściśle określony dress code nie obowiązuje? Tutaj zasady są bardzo proste. Ubranie powinno być czyste, wyprasowane, dopasowane do sylwetki i adekwatne do miejsca, w którym pracujemy.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj