Akademia Dobrego Stylu

Brustasza, butonierka, poszetka: która to kieszonka w marynarce?

Brązowa marynarka z kolorowym krawatem i białą koszulą

Poszetka, butonierka, brustasza – co to za elementy? Bardzo często mylimy te trzy pojęcia. To z kolei prowadzi do licznych modowych wpadek. Tam, gdzie powinna znaleźć się poszetka, wkładamy kwiat i na odwrót. Warto poznać definicję każdego z tych pojęć, aby następnym razem nie popełnić gafy i by chusteczka w garniturze zawsze znalazła się w odpowiednim miejscu.

Co to jest poszetka?

Słowo poszetka pochodzi z języka francuskiego (fr. pochette). Zapożyczyliśmy ten termin fonetycznie i dodaliśmy do niego polski przyrostek zdrabniający „-ka”, podobnie jak w słowie „chusteczka”. Sama poszetka to właśnie ozdobna chustka, którą wkłada się do niewielkiej kieszonki na piersi, po lewej stronie marynarki. Poszetkę można dobierać w zależności od okazji i humoru – ta chusteczka w garniturze wbrew pozorom może zmienić jego cały charakter. Czasem dodaje ona elegancji, a czasem stanowi ekstrawagancki, ożywiający stylizację element. Najczęściej poszetki wykonane są z naturalnych tkanin oraz posiadają ręcznie obszyte, rolowane brzegi.

poszetkiposzetki

Co to jest butonierka?

O ile większość Polaków wie, że poszetka i butonierka to nie to samo, wciąż wielu z nas uważa tę drugą za niewielką kieszeń na lewej piersi. Nic bardziej mylnego! Butonierka (termin zaczerpnięty ponownie z francuskiego, tym razem od słowa boutonnière) oznacza niewielki otwór w klapie marynarki. Ową dziurkę wykorzystuje się do wkładania żywych kwiatów lub przypinania różnego rodzaju pinsów, np. miniaturek orderów. Warto zatem pamiętać, że butonierka a poszetka to dwa różne pojęcia, których nie powinno się stosować zamiennie.

Dawno temu marynarki zapinano nie na dwa czy trzy guziki, ale pod samą szyję. Dopiero później zaczęto odchylać górną część, co doprowadziło do powstania klap. Z czasem pozbyto się także samego guzika. Pozostała po nim jedynie dziurka. Właśnie tak do świata mody męskiej wkroczyła butonierka (od francuskiego słowa bouton, oznaczającego guzik) dla której od razu znaleziono wdzięczne zastosowanie. Choć od tamtej pory minęły setki lat, krawiecka tradycja wciąż nakazuje pozostawiać niewielkie rozcięcie w klapie marynarki. Należy pamiętać, co to jest butonierka – jedyne miejsce, do którego powinno się cokolwiek przypinać. W przeciwnym razie bardzo łatwo o zniszczenie materiału garnituru.

Butonierka jeszcze w XVIII wieku była nazywana butonierą. Przyrostek „-ka”, wskazujący na miniaturowość tego elementu, pojawił się w polszczyźnie dopiero z czasem. Co ciekawe, w XVIII i XIX wieku słowo butonierka miało podwójne znaczenie. Określano w ten sposób także drobny flakonik na kwiaty, który panie przypinały do swoich sukni balowych. Być może stąd wynika kolejna częsta pomyłka w rozumieniu tego, co to jest butonierka, i nazywaniu w ten sposób ozdób na klapie marynarki, np. kwiatowej przypinki dla pana młodego.

Co to jest brustasza?

Brustasza – ostatni z naszych kłopotliwych terminów – to określenie zaczerpnięte z języka niemieckiego. Dla naszych zachodnich sąsiadów Brust oznacza klatkę piersiową, natomiast Tasche – kieszeń. Tym samym Brusttache to po prostu górna, zewnętrzna kieszonka po lewej stronie marynarki, znana obecnie jako brustasza. Co to za fragment marynarki? . Jest to miejsce, w którym umieszczamy złożoną poszetkę. Brustasza bardzo często bywa mylona z omówioną wyżej butonierką.

Brustasze mogą różnić się głębokością, szerokością, a nawet kształtem. Warto upewnić się, jak wygląda nasza kieszonka, zanim dobierzemy i złożymy swoją lnianą poszetkę.

***

Brustasza, butonierka, poszetka - mamy nadzieję, że po lekturze powyższego poradnika nie będziesz mieć problemu z rozróżnieniem wszystkich tych terminów. Teraz nawet wyrwany ze snu odpowiesz na pytanie, który z nich oznacza kieszonkę w marynarce, a które chusteczkę w garniturze.

Sprawdź również brązowe marynarki z oferty Recman, które w połączeniu z dobrze dobraną poszetką nadadzą każdej stylizacji wyjątkowego charakteru.