0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej kwoty 199,99 zł

Prasowanie koszuli – jak to robić i o czym koniecznie pamiętać? Jak wyprasować koszulę?

Na spotkaniu biznesowym, na ślubie czy na randce - niezależnie od okazji, dobrze wyprasowana koszula jest ważnym elementem ubioru mężczyzny z klasą. Nie wystarczy jednak chwycić w dłoń żelazko... Żeby koszula leżała odpowiednio, powinniśmy prasować ją zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. Jak zatem perfekcyjnie wyprasować koszulę? Oto kilka podpowiedzi.

Niezależnie od tego, czy prasujemy swoje koszule sami, zostawiamy tę czynność swoim partnerkom czy też zlecamy wykonanie usługi w pralni, warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. W końcu, czy tego chcemy czy nie, ludzie będą oceniać nas po wyglądzie, a perfekcyjnie wyprasowana koszula jest obowiązkowym elementem profesjonalnego wizerunku.

Ważna jest kolejność prasowania koszuli

Właściwie zamiast pytania: jak prasować koszulę, warto zapytać, w jakiej kolejności warto to robić. Jest to kwestia pomijana, a kluczowa dla finalnego efektu.

Koszule męskie powinniśmy zacząć prasować od kołnierzyka. Płasko rozłożony kołnierzyk najpierw prasujemy od jego wewnętrznej strony, a następnie również od strony zewnętrznej, zaczynając od jego brzegów i kierując się w kierunku środka. Następnie prasujemy tylną górną część koszuli (okolice ramion i karku), naciągając tę część koszuli na wąską stronę deski do prasowania. Najpierw możemy zacząć od naciągnięcia części prawego barku koszuli, prasując w kierunku środka, a następnie naciągamy i prasujemy lewy bark. Tak oto mamy za sobą pierwszy etap prasowania koszuli i tu… zaczynają się schody. Jak bowiem prawidłowo wyprasować rękawy koszuli?

Koszule na spinki z długim rękawem możemy zacząć prasować od mankietów. Mankiety na guziki prasujemy przechodząc od wewnętrznej do zewnętrznej ich strony (omijając same guziki). Z kolei mankiety na spinki prasujemy najpierw od strony zewnętrznej, a następnie wewnętrznej (po ich wywinięciu widoczna będzie wewnętrzna strona mankietu). Po wyprasowaniu jednego z mankietów - prasujemy cały rękaw koszuli, rozkładając go na desce wzdłuż szwu. Prasowanie zaczynamy od połowy długości, przechodząc najpierw w kierunku mankietu, a później w górę, w kierunku ramion. Następnie przechodzimy do wyprasowania drugiego mankietu i rękawa.

Problemem wielu osób jest pionowe zagniecenie, jakie często tworzy się na rękawie podczas prasowania koszuli. Jest jednak na nie prosty sposób. Wystarczy odwrócić koszulę w taki sposób, by niezaprasowany kant znalazł się pośrodku, a następnie – przejechać po nim żelazkiem. Dopiero na końcu prasujemy przód i tył koszuli, przechodząc najpierw od lewej (lub prawej) części przodu, poprzez tył koszuli i dalej – drugi jej bok. Prasowanie zaczynamy od góry, stopniowo kierując się żelazkiem w dół. Nie pomijamy również przestrzeni między guzikami.

koszule

Jak szybko wyprasować koszulę? Praktyka czyni mistrza!

Choć prasowanie koszuli z należytą uwagą wydaje się być skomplikowane, w rzeczywistości, jeżeli już znamy odpowiednią technikę, wystarczy nam od 5 do 10 minut. Podczas prasowania, najbardziej skupić powinniśmy się na największych powierzchniach koszuli i jej przodzie, gdyż to na nich najbardziej widać będzie wszystkie zagniecenia. Tak przygotowaną koszulę możemy powiesić na wieszaku, zapinając na dwa guziki przy jej kołnierzyku, by nie straciła swojego fasonu.

O czym jeszcze warto pamiętać, prasując koszulę?

Pamiętajmy, że koszule prasujemy tylko wtedy, gdy są czyste – każde zabrudzenie czy przebarwienie możemy utrwalić na ich powierzchni przy pomocy gorącego żelazka. Z tego samego powodu sprawdzamy również stan czystości używanego żelazka oraz deski do prasowania. Najlepiej prasuje się delikatnie wilgotne koszule (ale nie mokre!), a na mocne zagniecenia – warto użyć większej ilości wody lub pary. Koszule wykonane z ciemnego materiału prasować należy przez bawełnianą ściereczkę, żeby uniknąć efektu błysku na tkaninie.

O co jeszcze warto zadbać, by ułatwić sobie pracę? Prasowanie z pewnością usprawni też stabilna, stosunkowo wysoka deska, wysokiej mocy żelazko oraz odpowiedniej długości kabel, który nie będzie krępował i ograniczał naszych ruchów.

Znajomość techniki i odpowiedni sprzęt to najlepszy sposób, by z nielubianej czynności uczynić prasowanie męskich koszul lekkim, domowym obowiązkiem. Warto wiedzieć, jak prasować koszule, by zawsze pozostawiać po sobie profesjonalne wrażenie na biznesowych spotkaniach i przykuwać uwagę swoim nienagannym stylem zarówno podczas rodzinnych uroczystości, jak i na co dzień.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj