Akademia Dobrego Stylu

Jak prasować koszulę? Porady i wskazówki

Mężczyzna ubrany w beżowa koszulę, czarne spodnie z brązowym paskiem i brązowymi butami.

Na spotkaniu biznesowym, na ślubie czy na randce – niezależnie od okazji, dobrze wyprasowana koszula jest ważnym elementem ubioru mężczyzny z klasą. Nie wystarczy jednak chwycić w dłoń żelazko... Żeby koszula leżała odpowiednio, powinniśmy wyprasować ją zgodnie z kilkoma prostymi zasadami. Jak zatem perfekcyjnie prasować koszule? Oto kilka podpowiedzi.

Jak prasować koszulę, by wyglądała perfekcyjnie?

Niezależnie od tego, czy prasujemy swoje koszule sami, zostawiamy tę czynność swoim partnerkom czy też zlecamy wykonanie usługi w pralni, warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. W końcu, czy tego chcemy, czy nie, ludzie będą oceniać nas po wyglądzie, a perfekcyjnie wyprasowana koszula jest obowiązkowym elementem profesjonalnego wizerunku.

Ważna jest kolejność prasowania koszuli

Właściwie zamiast pytania: jak prasować koszulę, warto zapytać, w jakiej kolejności warto to robić. Jest to kwestia pomijana, a kluczowa dla finalnego efektu.

Jak wyprasować koszulę krok po kroku?

  1. Prasowanie koszuli męskiej powinniśmy zacząć od kołnierzyka. Płasko rozłożony kołnierzyk najpierw prasujemy od jego wewnętrznej strony, a następnie również od strony zewnętrznej, zaczynając od jego brzegów i kierując się w kierunku środka.
  2. Następnie prasujemy tylną górną część koszuli (okolice ramion i karku), naciągając tę część koszuli na wąską stronę deski do prasowania. Najpierw możemy zacząć od naciągnięcia części prawego barku koszuli, prasując w kierunku środka, a następnie naciągamy i prasujemy lewy bark. Tak oto mamy za sobą pierwszy etap prasowania koszuli i tu… zaczynają się schody.
  3. Jak bowiem prawidłowo wyprasować rękawy koszuli?
  • Koszule na guziki z długim rękawem możemy zacząć prasować od mankietów. Mankiety na guziki prasujemy, przechodząc od wewnętrznej do zewnętrznej ich strony (omijając same guziki).
  • Z kolei mankiety na spinki prasujemy najpierw od strony zewnętrznej, a następnie wewnętrznej (po ich wywinięciu widoczna będzie wewnętrzna strona mankietu).
  1. Po wyprasowaniu jednego z mankietów – prasujemy cały rękaw koszuli, rozkładając go na desce wzdłuż szwu. Prasowanie zaczynamy od połowy długości, przechodząc najpierw w kierunku mankietu, a później w górę, w kierunku ramion.
  2. Następnie przechodzimy do wyprasowania drugiego mankietu i rękawa.
Jak prasować koszule?Jak prasować koszule?

Prosty sposób na prasowanie rękawów koszuli

Problemem wielu osób jest pionowe zagniecenie, jakie często tworzy się na rękawie podczas prasowania koszuli. Jest jednak na nie prosty sposób. Wystarczy odwrócić koszulę w taki sposób, by niezaprasowany kant znalazł się pośrodku, a następnie – przejechać po nim żelazkiem. Dopiero na końcu prasujemy przód i tył koszuli, przechodząc najpierw od lewej (lub prawej) części przodu, poprzez tył koszuli i dalej – drugi jej bok. Prasowanie zaczynamy od góry, stopniowo kierując się żelazkiem w dół. Nie pomijamy również przestrzeni między guzikami.

Jak szybko wyprasować koszulę? Praktyka czyni mistrza!

Choć prasowanie koszuli z należytą uwagą wydaje się być skomplikowane, w rzeczywistości, jeżeli już znamy odpowiednią technikę, wystarczy nam od 5 do 10 minut. Podczas prasowania, najbardziej skupić powinniśmy się na największych powierzchniach koszuli i jej przodzie, gdyż to na nich najbardziej widać będzie wszystkie zagniecenia. Tak przygotowaną koszulę możemy powiesić na wieszaku, zapinając na dwa guziki przy jej kołnierzyku, by nie straciła swojego fasonu.

Jeśli dysponujesz żelazkiem z generatorem pary, proces prasowania koszuli będzie o wiele szybszy. Wówczas nie musisz prasować kołnierzyka oraz mankietów po obu stronach. Gorąca para, którą generuje urządzenie, dokładnie przenika przez materiał, dzięki czemu nawet trudno dostępne miejsca pozostają idealnie gładkie. Dlatego też prasowanie koszuli przy pomocy generatora pary jest o wiele prostsze!

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że prasowanie koszuli przebiegnie sprawniej, jeśli już na etapie suszenia zadbamy o to, by zagnieceń było jak najmniej. W tym przypadku odradzamy korzystanie z suszarki automatycznej. Zamiast tego rekomendujemy powiesić koszulę na wieszaku z szerokimi ramionami i pozostawić do wyschnięcia.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem o tym, jak prać koszule męskie, by te zawsze wyglądały nieskazitelnie.

Prasowanie koszuli – jak dostosować odpowiednią temperaturę żelazka?

Jak prasować koszulę, w zależności od materiału?

  • Len jest bardzo wymagającym materiałem z tendencją do gniecenia, dlatego perfekcyjne wyprasowanie go bywa nie lada wyzwaniem. Najlepszy efekt osiągniemy, ustawiając żelazko na maksymalną temperaturę (180-220⁰C).
  • Bawełnianą koszulę najlepiej prasować w nieco niższej temperaturze – optymalną będzie 150⁰C.
  • Koszule z syntetyczną domieszką należy prasować na niższych ustawieniach – ok. 120⁰C.

Najważniejsze jednak, by stosować się do zaleceń producenta, które znajdziesz na metce wewnętrznej.

Prasowanie koszul – o czym jeszcze warto pamiętać? Wskazówki

Prasuj jedynie czyste koszule

Pamiętajmy, że koszule prasujemy tylko wtedy, gdy są czyste – każde zabrudzenie czy przebarwienie możemy utrwalić na ich powierzchni przy pomocy gorącego żelazka. Z tego samego powodu sprawdzamy również stan czystości używanego żelazka oraz deski do prasowania. Najlepiej prasuje się delikatnie wilgotne koszule (ale nie mokre!), a na mocne zagniecenia – warto użyć większej ilości wody lub pary.

Uważaj, by nie uszkodzić materiału

Koszule z dodatkiem syntetycznych włókien zalecamy prasować na lewej stronie – wysoka temperatura i ruchy żelazka mogą uszkodzić strukturę materiału. Z kolei koszule w ciemnym kolorze prasować należy przez bawełnianą ściereczkę, żeby uniknąć efektu błysku na tkaninie.

Używaj odpowiedniego sprzętu do prasowania koszuli

O co jeszcze warto zadbać, by ułatwić sobie pracę? Prasowanie z pewnością usprawni też stabilna, stosunkowo wysoka deska, wysokiej mocy żelazko oraz odpowiedniej długości kabel, który nie będzie krępował i ograniczał naszych ruchów.

Jak prasować koszule? Podsumowanie

Znajomość techniki i odpowiedni sprzęt to najlepszy sposób, by z nielubianej czynności uczynić prasowanie męskich koszul lekkim, domowym obowiązkiem. Warto wiedzieć, jak prasować koszule, by zawsze pozostawiać po sobie profesjonalne wraż