Akademia Dobrego Stylu

Jak prać koszule – zarówno te od garnituru, jak i na co dzień? Kiedy można zdecydować się na pranie koszul w pralce?

Trzy koszule zawieszone na wieszaku, dwie w kratę i jedna jeasnowa

Jak często należy prać koszule?

Koszule powinniśmy prać po każdym założeniu. Nie jest to reguła dotycząca wszystkich ubrań: przykładowo spodnie czy swetry wymagają kontaktu z wodą znacznie rzadziej, o ile tylko nie mają żadnych plam. Te tkaniny, które nosimy w bezpośrednim kontakcie z ciałem, należy prać jak najczęściej – dotyczy to zwłaszcza prania białych koszul. Po całym dniu zaczynają być dostrzegalne na niej pierwsze nieestetyczne ślady – zwłaszcza w rejonie kołnierza, pach i mankietów. Jeżeli postanowimy włożyć takie ubranie ponownie, bez odświeżenia go, może się okazać, że ślady noszenia jeszcze bardziej się uwidocznią, nieodwracalnie przenikną materiał i… zostaną z nami już na zawsze. Regularne dbanie o czystość garderoby powinno więc wejść nam w nawyk – nie jest takie straszne i nie zajmuje dużo czasu, jeżeli tylko wiemy, jak odpowiednio prać koszule.

Jak prać koszule białe i kolorowe?Jak prać koszule białe i kolorowe?

Niezawodna wszywka pielęgnacyjna podpowie, w jakiej temperaturze prać koszule

Pełen komplet informacji na temat tego, jak prać koszule, odnajdziemy na wszywkach pielęgnacyjnych. Zawierają one zalecenia producenta na temat tego, w ilu stopniach prać koszule, czy obostrzenia dotyczące wirowania. Wartość, jaką podano na wszywce, oznacza maksymalną dopuszczalną temperaturę, na jaką można ustawić cykl prania. Może być wyrażona w liczbach (zwykle 30 czy 40 stopni) albo pod postacią kropek (jedna kropka wewnątrz narysowanej miski oznacza wówczas wodę zimną, czyli 30 stopni, dwie kropki – wodę ciepłą, 40 stopni, natomiast trzy kropki – wodę gorącą, czyli 60 stopni). Zatem w jakiej temperaturze prać koszule bez ryzyka uszkodzenia ich w pralce? Jeżeli ustawisz pranie na temperaturę wyższą, niż zalecił producent, koszula może ulec zniszczeniu. Prawdopodobnie dojdzie do odbarwienia, rozejścia się materiału albo jego skurczenia się. Niestety pranie każdej koszuli w 30 stopniach także nie rozwiązuje problemu: może utrudnić pozbycie się bardziej opornych zabrudzeń.

Uwaga: jeżeli na wszywce pielęgnacyjnej narysowano przekreśloną miskę i nie podano żadnej wartości temperatury, oznacza to, że zwykłe pranie jest zabronione – możemy najwyżej zdecydować się na czyszczenie chemiczne. W przypadku koszul taka sytuacja nie ma miejsca. Na wszywkach wyjątkowo delikatnych modeli można natomiast odnaleźć symbol dłoni, który zobowiązuje do prania ręcznego.

Jak prać białe koszule – w pralce lub ręcznie?

Po pierwsze, pranie białych koszul powinno odbywać się przy użyciu detergentu do białych rzeczy, a po drugie – wyłącznie z białymi tkaninami. Należy tę zasadę potraktować bardzo poważnie. Łączenie białych koszul z ubraniami w innych jasnych kolorach, np. z T-shirtami z nadrukiem, beżowymi spodniami typu chinos czy koszulami w delikatnych odcieniach (w tym różowym czy błękitnym), nie jest zalecane. Po jednym czy dwóch praniach może nie zauważysz olbrzymiej różnicy, ale gdy taka praktyka będzie stosowana częściej, biel najprawdopodobniej poszarzeje lub nabierze innego odcienia.

A jak uprać mocno zabrudzoną białą koszulę od garnituru? Raz na jakiś czas można posłużyć się wybielaczem. O tym, czy jej w ten sposób nie zaszkodzimy, poinformuje nas wszywka pielęgnacyjna. Symbol trójkąta równobocznego daje nam wolną rękę do stosowania wybielających preparatów podczas prania białej koszuli. Jeżeli trójkąt będzie przekreślony dwiema liniami, możemy użyć wybielacza, ale jedynie bez dodatku chloru (sprawdzą się wówczas bardzo popularne produkty z nadtlenkiem wodoru). Z kolei przekreślony trójkąt w kolorze czarnym nie dopuszcza możliwości wybielania danej koszuli. Warto dokładnie sprawdzić te oznaczenia, jeśli nie jesteśmy pewni, jak prać białe koszule tak, by ich nie zniszczyć.

Jak prać koszule bawełniane, flanelowe i lniane?

Najważniejsze są wszywka pielęgnacyjna i zalecenia producenta, ale warto wiedzieć, że większości bawełnianych koszul (zwłaszcza tych z dodatkiem sztucznych włókien, takich jak poliester) nie powinno się prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni. A w jakiej temperaturze prać koszule z naturalnych tkanin? Jeżeli bawełniany egzemplarz posiada domieszkę delikatnego, naturalnego włókna, takiego jak jedwab, należy obniżyć temperaturę. Warto pamiętać, że bawełna po namoczeniu ulega delikatnemu skurczeniu – zanim rozwiesisz koszulę do suszenia, potrząśnij ją kilka razy (pomaga to w rozciąganiu włókien).

Większość koszul flanelowych również pierzemy w 40 stopniach, w normalnym cyklu prania, ponieważ flanela należy do tkanin bawełnianych. Również koszule lniane (czy częściowo lniane, a częściowo bawełniane) piorą się dobrze w 40-stopniowej temperaturze. W ich przypadku warto zastosować płyn do zmiękczania tkanin.

Jak prać białe koszule w pralce? Jeżeli to możliwe, koszul nie wirujemy, a już na pewno unikamy wirowania ich na wysokich obrotach, skręcania oraz wyżymania. Wiedza o tym, jak prać koszule, to jednak nie wszystko. By takie ubranie służyło nam jak najdłużej, powinieneś jeszcze odpowiednio je suszyć. Po upraniu koszuli nie susz jej w suszarce, ale powieś ją na wieszaku z szerokimi ramionam. Dzięki temu uchronimy koszulę przed dodatkowymi zagnieceniami i fałdami, a tkanina dłużej pozostanie nieuszkodzona.