Akademia Dobrego Stylu

Lniane koszule to hit lata! Jak je nosić? Jak je prasować?

Mężczyzna ubrany w białą lnianą koszulę i długie beżowe spodnie

Wytrzymałość, przewiewność i wyjątkowa lekkość – to tylko niektóre z wielu zalet lnianej odzieży, idealnie nadającej się do noszenia w upalne dni. W jakich stylizacjach najlepiej sprawdzają się koszule z tego szlachetnego materiału? Jak o nie dbać, by zachowały idealny wygląd jak najdłużej?

Niezwykły len i jego właściwości

Tkaniny lniane wytwarzane są z niewielkiej rośliny, o charakterystycznych jasnobłękitnych kwiatach i mocnej, włóknodajnej łodydze. Właściwości lnu zwyczajnego doceniano już w czasach neolitu, używając wytworzonych z niego nici do zszywania skór lub jako sznurka. Pierwsze materiały lniane powstawały prawdopodobnie około XXV wieku p.n.e. w starożytnym Egipcie i państwach sąsiadujących.

W kolejnych stuleciach len należał do najpopularniejszych surowców, z których produkowano niemal wszystkie części ówczesnego ubioru – od bielizny, poprzez koszule, odzież wierzchnią, na poszwach, ręcznikach i ozdobach kończąc. Obecnie wśród wielu rodzajów materiałów naturalnych i syntetycznych len wciąż uznawany jest za jeden z najbardziej przyjazny ludzkiej skórze.

Koszula lnianaKoszula lniana

Materiał inny niż wszystkie

Tkaniny lniane są bardzo przewiewne i cechują się wysoką absorpcją wilgoci, dzięki czemu często się je stosuje do szycia odzieży, zwłaszcza przeznaczonej na letnie i upalne sezony. Naturalne sploty lnu nie podlegają elektryzowaniu i wykazują działanie antybakteryjne oraz antyalergiczne, dlatego odzież lniana może być noszona przez każdego. Mimo sporej delikatności len jest niezwykle odporny na tarcie i rozciąganie, dlatego dzięki odpowiedniej pielęgnacji można go używać przez wiele lat. Ogromną zaletą tkanin z lnu jest również biodegradowalność – zarówno proces wytwarzania, użytkowania, jak i rozkładu odbywa się w sposób całkowicie naturalny i nie powodując szkód w środowisku.

Wśród licznych zalet, trudno dopatrzeć się większych wad tkanin lnianych. Do najczęściej wymienianych należy duża skłonność do gniecenia oraz trudności związane z wyprasowaniem tkaniny. Warto jednak pamiętać, że gniecenie lnu jest naturalnym zjawiskiem i nie należy się tego obawiać – to jedna z głównych cech tego szlachetnego materiału. Ale jest i na to sposób – aby koszule lniane zachowały unikalny wygląd i były łatwiejsze w użytkowaniu, wielu producentów łączy len z innymi włóknami np. bawełną, tencelem, a nawet poliesterem.

Lniana koszula – do czego pasuje?

Lniane koszule świetnie się sprawdzają w każdej stylizacji, oczywiście pod warunkiem, że jej krój i kolor zostanie odpowiednio dobrany do reszty ubioru. Doskonale podkreślający szczupłą budowę krój slim fit, czy klasyczny regular – len dobrze się układa na każdej sylwetce, gwarantując komfort, wygodę i dobrą cyrkulację powietrza pomiędzy skórą a tkaniną. Ogólnie materiał korzystnie prezentuje się w półformalnych stylizacjach (przyjęcie, mniej oficjalne spotkanie biznesowe), a także w całkowicie luźnej formie np. z jeansami, szortami lub wygodnymi chino (pasującymi na obiad u znajomych, randkę czy wieczorne wyjście ze znajomymi).

Poziom formalności ubioru z lnianą koszulą w roli głównej można także zmodyfikować za pomocą dodatków jak np. krawat, sportowa lub garniturowa marynarka, skórzany pasek, albo szelki.

Jak prać i prasować lniane koszule?

Tkaniny z lnu dobrze znoszą pranie, nawet w wysokich temperaturach. Materiał ten jednak może być wrażliwy na proszek, dlatego lepiej unikać tych bardziej agresywnych środków piorących. W przeciwieństwie do tkanin wykonanych z innych surowców len po każdym kolejnym praniu nabiera większej miękkości i szlachetnego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że suszenie i prasowanie ubrań lnianych powinno się zawsze odbywać zgodnie z zaleceniami producenta. Aby koszula nie straciła fasonu, warto suszyć ją rozwieszoną w sposób tradycyjny (np. na świeżym powietrzu).

Prasowanie lnianej koszuli wcale nie będzie takie trudne, jeśli przystąpi się do tej czynności wtedy, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna. Ubranie koniecznie należy obrócić na lewą stronę, ponieważ podczas dłuższego kontaktu z gorącą stopą żelazka (np. na zaszewkach, plisach), materiał może zrobić się nienaturalnie błyszczący. Podczas prasowania lnianej odzieży doskonale sprawdzają się żelazka wydzielające dużą ilość pary, która skutecznie nawilża len i ułatwia rozprostowanie nawet trudnych zagnieceń.