RODZAJE KOSZUL MĘSKICH – KOSZULE PÓŁFORMALNE LUB NIEFORMALNE:
- 1. Koszula OCBD
OCBD to akronim pochodzący od słów oxford cloth button down. Oznacza koszulę wykonaną z bawełny oksfordzkiej z kołnierzem zapinanym na guziki. Bawełna oksfordzka jest doskonała na chłodniejsze dni, ze względu na dość wysoką gramaturę, a w dodatku trwała i odporna na zagniecenia. Koszula button-down to najbardziej uniwersalny rodzaj koszuli męskiej, jaki można mieć w swojej szafie. Sprawdzi się zarówno w stylu smart casual, jak i w towarzystwie krawata, co oznacza, że możesz ją założyć na wyjście ze znajomymi lub nieformalne spotkanie z klientem.
Bexley 2269 – przykład koszuli z kołnierzem typu button down
- 2. Koszula w kratkę gingham
Kratkę gingham, zwaną także kratką vichy, z pewnością doskonale kojarzysz np. z biało-czerwonych obrusów we francuskich bistro. Składa się ona z niewielkich kwadratów w dwóch kolorach, najczęściej jest to biel skontrastowana z czerwienią, błękitem lub różnymi odcieniami szarości. Koszula w kratę vichy daje duże pole do popisu – można ją łączyć z innymi kratkami i wzorami. Pamiętaj jednak, że ma ona charakter sportowy i nadaje się przede wszystkim na spotkania ze znajomymi.
Coviva – przykład koszuli w kratę vichy
- 3. Koszula casualowa
Koszula casualowa to najbardziej nieformalna z koszul. Może ona przybierać różne formy. Najbardziej powszechną jest koszula flanelowa, czyli doskonały wybór na zimę. Casualowo prezentują się także koszule kolorowe i we wzory. Najbardziej pasują do jeansów, można też narzucić na nie nieformalną bawełnianą marynarkę. Koszula casualowa na lato z kolei zwykle ma krótki rękaw.
Coline – przykład koszuli casualowej
RODZAJE KOSZUL MĘSKICH – KOSZULE BIZNESOWE:
- 4. Koszula półformalna
Takich koszul w szafie nigdy nie za wiele. Mają mankiet zapinany na guziki i usztywniony kołnierzyk. Doskonale komponują się zarówno z garniturem casualowym, jak i marynarką i spodniami w innym kolorze – jako część zestawu koordynowanego.
Bexley 2922 – przykład koszuli półformalnej
- 5. Koszula Winchester
Koszula Winchester w Polsce znana jest jako „maklerka”. Wszystko dlatego, że jest to model koszuli męskiej charakterystyczny dla maklerów giełdowych. Zwykle ma błękitny kolor i odcinające się od niego biały kołnierz i mankiety. W tego rodzaju koszuli męskiej można spotkać dwa rodzaje kołnierzy: włoskie lub zapinane na spinkę. Do koszuli Winchester niezbędny jest krawat.
Koszula Winchester nie jest obowiązkowym elementem w każdej męskiej szafie, ale klasyczna, błękitna zapewne się przyda. Na zdjęciu koszula Corsini
RODZAJE KOSZUL MĘSKICH – KOSZULE FORMALNE:
- 6. Koszula formalna do krawata
Jeśli często bierzesz udział w formalnych wydarzeniach, takie koszule są pewnie bazą Twojej szafy. W zasadzie każdy mężczyzna powinien mieć 1–2 formalne koszule z długim rękawem, najlepiej jedną białą, a drugą jasnoniebieską. Co wyróżnia koszulę formalną do noszenia z krawatem? Przede wszystkim usztywniony kołnierz – włoski lub typu Kent. Poza tym francuskie, podwójne mankiety zapinane na spinki oraz gładka plisa. Formalne koszule na spinki nie mają kieszeni, charakterystycznych dla casualowych koszul.
Versone – przykład koszuli formalnej do krawata, dostępna również w wersji białej
- 7. Koszula formalna do muchy z krytą plisą
Jeśli wybierasz się na formalną uroczystość typu wesele lub spektakl w operze i masz ochotę założyć elegancką muchę, to w Twojej szafie nie może zabraknąć formalnej koszuli z krytą plisą i klasycznym kołnierzykiem. Kryta plisa to obowiązek w przypadku eleganckiej stylizacji męskiej z muchą – warto wiedzieć, że założenie muchy na formalne wydarzenie do koszuli z widoczną listwą guzikową naraża Cię na modowe faux-pas – nie dotyczy to jedynie koszuli z guzikami jubilerskimi. Oczywiście jeśli zakładasz muchę na półformalne wydarzenie, koszula z widocznymi guzikami będzie jak najbardziej na miejscu.
Saverne – przykład koszuli formalnej do muchy
Powyższe zestawienie obejmuje najbardziej klasyczne modele koszul męskich na różne okazje. Oczywiście to, ile koszul jakiego rodzaju powinieneś mieć w swojej szafie zależy od Twojego stylu życia i rodzaju wykonywanej pracy. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po rodzajach koszul męskich pozwoli Ci skompletować uniwersalną garderobę gotową na każdą okazję.