Akademia Dobrego Stylu

W jakich okolicznościach sprawdzi się koszula flanelowa?

Mężczyzna ubrany w szary garnitur, niebieską kamizelkę i flanelową koszulę

Męska koszula flanelowa jeszcze do niedawna kojarzyła się z ubraniem robotniczym. Dziś te same koszule z ciepłej, włochatej bawełny królują na wybiegach – i to nie tylko projektantów mody ulicznej. Co to jest flanela? Jakim sposobem koszula flanelowa trafiła do naszych szaf? Kiedy można ją założyć i z czym ją łączyć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Po czym poznać flanelową koszulę?

Flanela to charakterystyczna tkanina bawełniana, którą trudno pomylić z jakimkolwiek innym materiałem. Ma unikalną, grubą i mięsistą strukturę. Wystarczy jej dotknąć, żeby poczuć miłe, kojące ciepło. Takie ubranie może być alternatywą dla swetra.

Flanelowe koszule mają zwykle masywne wykończenia, nieusztywnione kołnierzyki oraz dwie kieszonki na piersiach. Najczęściej występują jako koszule w kratę. Wówczas kieszonki wszywa się obróconym materiałem, dzięki czemu mocniej odróżniają się od tła.

Wiele sklepów sprzedaje pod szyldem flaneli zwykłe koszule z bawełny. Jeżeli ubranie jest podejrzanie cienkie, a materiał mało mięsisty i włoskowaty, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieoryginalnym produktem. Wyjątkiem są droższe, garniturowe koszule z wyjątkowo cienkiej flaneli. Warto zainwestować w tego typu koszulę - z pewnością posłuży nam przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów.

Mężczyzna w koszuli flanelowejMężczyzna w koszuli flanelowej

Krótka historia koszuli flanelowej

Początki flanelowej tkaniny przypadają na XVI wiek. W walijskich warsztatach tkackich opracowano wówczas unikalną metodę szczotkowania gładkiej bawełny. Wyspiarski rodowód wiąże się z popularnością kraty tartan, którą wykorzystywano przy szyciu szkockich kiltów.

Męska koszula flanelowa po dziś dzień kojarzy nam się z odzieżą robotniczą. Nic dziwnego - przez długi czas było to ulubione ubranie budowlańców, drwali i wykonawców innych pokrewnych zawodów. W połowie XX wieku flanela wkroczyła szturmem do kolekcji marek turystycznych, a także modowych. Szczyt jej popularności przypada natomiast na lata 90. Wtedy to włochate, ciepłe koszule podbiły serca zwykłych mężczyzn (i kobiet!) zainspirowanych subkulturą grunge, w tym ubiorem muzyków z Nirvany czy grupy Pearl Jam.

Po dwóch dekadach względnego zapomnienia nastąpił wielki powrót flaneli - zbiegł się on w czasie z modą na styl lumberseksualny, czyli "na drwala" w hipsterskim, uwspółcześnionym wydaniu.

Na jaką okazję można założyć koszulę flanelową?

Koszula flanelowa to dobry wybór, jeżeli chodzi o codzienne okrycie przy niewysokich temperaturach. Jest idealna na spacery w chłodniejsze dni, ale sprawdzi się także podczas nieformalnego spotkania z przyjaciółmi. Miękka, przyjemna w dotyku koszula zapewni poczucie ciepła i wygody podczas wycieczki w góry, przytulnego wieczoru w domu czy całodniowego zwiedzania.

Ponieważ jest to swobodny i mocno nieformalny element garderoby, odradzamy zakładanie go tam, gdzie wymagana jest elegancja - do pracy, na oficjalne spotkania i ważne rodzinne uroczystości. Wyjątkiem są niestandardowe, cienkie flanele tworzone przez klasyczne tkalnie koszulowe, które można połączyć nawet z krawatem i garniturem.

Jak nosić klasyczną flanelową koszulę?

Wybierając koszulę, warto zwrócić uwagę na jej długość. Idealnie, jeżeli będzie sięgać do połowy rozporka, wtedy zadziała korzystnie na nasze proporcje. Do pary warto dobrać porządne dżinsy lub grubo tkane chinosy, które zrównoważą ciężar góry.

Koszulę flanelową można założyć na t-shirt, ale i na cienki sweter. Często pozostawia się ją rozpiętą - pozwala na to nieformalny charakter stylizacji. Zwykle flanele są w kolorową kratę, dlatego reszta ubrań i dodatków powinna być bardziej stonowana.

Koszula flanelowa - stylizacje

Gruba, męska koszula flanelowa, sprawdzi się wyłącznie w stylizacjach casualowych. Kontrastowe kraty i luźne fasony dobrze zgrają się z dżinsami lub chinosami, założone na t-shirt, cienki sweter lub nawet bluzę sweter bądź bluzę bez kaptura.

Co ciekawe, w ostatnich sezonach flanela wkroczyła także do nurtu smart casual. Mowa tu jednak o niestereotypowych koszulach o nieco niższej gramaturze i krótszym włosiu. Trzeba im się porządnie przyjrzeć, żeby stwierdzić, czy mamy do czynienia z flanelą - wciąż są jednak grubsze od standardowych koszul. Można je łączyć np. z nieformalnymi marynarkami. Najcieńsze i najbardziej eleganckie koszule flanelowe, takie o delikatnie melanżowej fakturze i niejaskrawych odcieniach, sprawdzą się nawet w zestawie z garniturem, najlepiej z wełnianej flaneli.