Akademia Dobrego Stylu

Jak prać jeansy? Z jakimi ubraniami i w ilu stopniach?

Mężczyzna ubrany w jeansy, buty sportowe i niebieską koszulkę

Jak prać jeansy – w jakiej temperaturze, z ubraniami białymi czy kolorowymi? Niezastąpiona część garderoby, którą nosimy nawet kilka razy w tygodniu, wymaga odpowiednich sposobów czyszczenia, prania i suszenia. Często gubimy się w instrukcjach i nie wiemy, jak to robić. W jaki sposób opiekować się jeansami, by ulubiona para spodni służyła jak najdłużej? Skorzystaj z naszych wskazówek na temat prania jeansów!

Jak prać dżinsy – najważniejsze wskazówki

Pranie jeansów – jak przygotować odzież do prania?

Zanim zaczniesz prać jeansy ręcznie lub w pralce, wyjmij z kieszeni wszystkie przedmioty i obejrzyj spodnie jeszcze raz. Jeżeli zostały mocno zaplamione przed praniem użyj silniejszego detergentu. Zapnij guziki i suwaki, by nie uszkodzić spodni i innych ubrań, a dla pewności – przed wyborem programu – spójrz jeszcze raz na instrukcje na metce.

W jakiej temperaturze prać jeansy?

Niektóre pralki mają programy przeznaczone wyłącznie do prania jeansu. Jeśli Twoje urządzenie nie ma takich funkcji, wybierz krótki program (długie namaczanie niszczy jeans) o maksymalnie 800 obrotach itemperaturze do 30 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może sprawić, że jeansy się skurczą i stracą kolor, a na dodatek zafarbują resztę ubrań. Gdy pierzesz ręcznie, również postaw na zimną wodę – do umycia możesz użyć mydła lub mieszanki wody z octem.

Z czym można prać jeansy?

Z czym prać jeansy? Jeśli są to granatowe lub czarne spodnie, nie wkładaj ich do pralki z jasnymi ubraniami. Co można zatem prać z jeansami? Spodnie dżinsowe zawsze powinny znaleźć się w pralce z rzeczami o podobnych kolorach. Dla pewności możesz dołączyć do prania chustkę pochłaniającą barwniki.

Jak prać jeansy?Jak prać jeansy?

Suszenie jeansów jest równie ważne

Proces suszenia jest równie istotny co zasady, jak prać jeansy. Po praniu (szczególnie ręcznym) nie wyciskaj spodni – złóż je na mniejsze części i delikatnie przyciskaj od góry. Możesz suszyć je na świeżym powietrzu, jednak nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych, by nie straciły koloru. Zdecydowanie lepiej będzie im w cieniu, gdy będą wisieć przyczepione spinaczami w pasie.

Jeśli chcesz suszyć dżinsy w domu, połóż je na płasko lub użyj wieszaka z klamerkami – dobrze ułożone nie będą potem wymagały uprasowania. Unikaj za to suszenia dżinsów na kaloryferze, żeby nie narażać ich na odkształcenia. Pamiętaj, że podczas suszenia dżinsy wciąż powinny być na lewej stronie.

Inny sposób na odświeżenie jeansów

Jeśli jeansy nie są zaplamione lub brudne, możesz odświeżyć je, wkładając spodnie do zamrażarki na około 24 godziny. Trzeba je wówczas zamknąć w plastikowej torebce ze strunowym zamknięciem. Dzięki takiemu zabiegowi materiał pozostanie wolny od drobnoustrojów.

Mrożenie dżinsów pozwala także pozbyć się fabrycznego zapachu.

Jak prać jeansy? Jak najrzadziej!

Gdy jeans będzie zbyt często lądował w pralce, szybciej się zniszczy. Jak często prać jeansy?

Jeżeli zależy Ci na ich nienagannym wyglądzie, pierz spodnie i inne ubrania z tego materiału dopiero, gdy są widocznie brudne lub wydzielają nieprzyjemny zapach. Pranie jeansów nie jest też wskazane od razu po ich kupieniu. Choć często skłania nas do tego fabryczna woń, lepiej tego nie robić. Odczekaj kilka tygodni – przez ten czas zapach się ulotni, a przy okazji spodnie lepiej dopasują się do Twojego ciała.