Akademia Dobrego Stylu

Pranie i czyszczenie męskiego garnituru: Jak prać garnitur w domu?

Mężczyzna w jasno beżowej marynarce, beżowych eleganckich spodniach i niebieskiej koszuli.

Elegancki garnitur to zadbany garnitur. Odpowiednio pielęgnowany, będzie nam służył przez długie lata, dlatego istotnym jest, aby odpowiednio go przechowywać i przestrzegać wskazówek dotyczących czyszczenia. Dowiedz się zatem, jak prać spodnie i marynarkę od garnituru, aby służyły ci możliwie jak najdłużej.

Pranie garnituru: w domu czy w pralni?

Większość garniturów wymaga specjalistycznego czyszczenia w pralni – gdy zauważymy taką informację na metce, lepiej nawet nie zastanawiać się, jak prać garnitur w domu, grozi to bowiem jego deformacją. Zawsze sprawdzajmy zalecenia producenta i stosujmy się do wytycznych tam zawartych.

Oddając garnitur do pralni, prawdopodobnie zostaniemy zapytani, o to, czy ma być prany na sucho czy na mokro. Jak lepiej czyścić garnitur, aby służył nam dłużej? Jeżeli tylko zabrudzenia nie wymagają chemicznego czyszczenia, korzystajmy z opcji prania na mokro. Im mniej sztucznych substancji, tym bezpieczniej - dla ubrania i jego właściciela.

Domowa pielęgnacja garnituru

Do codziennego czyszczenia garnituru doskonale sprawdzi się szczotka z naturalnego włosia. Delikatnie oczyszczamy nią garnitur po każdym noszeniu, a następnie odwieszamy go do szafy na dedykowanym wieszaku.

Co istotne, należy pamiętać o regularnym wietrzeniu garnituru. Aby nabrał świeżości, wystarczy rozwiesić go przy otwartym oknie.

Pamiętajmy, by unikać zbyt częstego prania - detergenty niszczą materiał. Jeśli zastanawiamy się jednak, jak wyczyścić garnitur przed ważną uroczystością, warto pamiętać, że na poprawę jego wyglądu doskonale wpłynie kąpiel parowa. Od czasu do czasu jest wręcz wskazana. Wełniany garnitur potrzebuje wilgoci, ponieważ zapewnia ona elastyczność włóknom. Jak ją wykonać? Wystarczy, jeżeli powiesimy garnitur nad wanną i puścimy gorącą wodę tak, by pomieszczenie wypełniło się parą. Po kilkunastu minutach pozbędziemy się nie tylko nieestetycznych zagnieceń, ale i wszelkich zapachów.

Kolejna kwestia dotyczy tego, jak prać spodnie garniturowe? W przypadku tego elementu garderoby, efekt świeżości przywrócimy rozprasowując powstałe zagniecenia. Prasując spodnie od garnituru zawsze przykładajmy wilgotną bawełnianą ściereczkę pomiędzy żelazko oraz spodnie. Dzięki temu materiał nie będzie błyszczał, a spodnie zachowają elegancki wygląd.

Pokrowiec na garnitur recmanPokrowiec na garnitur recman

Jak przechowywać garnitur?

Nie możemy odwieszać marynarki na dowolny wieszak w szafie. Powinien on być odpowiedniej szerokości i odpowiadać rozmiarowi marynarki. Najlepiej, jeżeli będzie to ten, który otrzymaliśmy przy jej zakupie. Dzięki temu możemy być pewni, że jest odpowiednio wyprofilowany i wypełnia ramiona na całej długości. Nieodpowiedni wieszak może zdeformować szwy marynarki lub pozostawić brzydkie wypukłości.

Garniturowe spodnie najlepiej wieszać nogawkami do góry. Idealnie nadają się do tego wieszaki wyposażone w żabki. Dzięki temu nie powstaną żadne odgniecenia, a spodnie będą się rozprasowywać pod własnym ciężarem.

Pamiętajmy, by wygospodarować w szafie odpowiednią przestrzeń, tak by zapewnić ubraniom odpowiednią ilość miejsca i uniknąć ich zgniecenia.

Warto też wyposażyć się w pokrowiec na garnitur. Doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy podróżujemy i chcemy, aby garnitur dotarł na miejsce w nienaruszonym stanie. Nie należy przechowywać garniturów w pokrowcu w domowej szafie. Powód jest prosty – naturalne tkaniny, z których wykonane są wysokiej jakości garnitury, muszą mieć zapewnioną cyrkulację powietrza.