0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Jak prasować garnitur? Poradnik krok po kroku

Schludny, zadbany garnitur jest wizytówką każdego eleganckiego mężczyzny. Wysokiej klasy materiały wymagają jednak odpowiedniej konserwacji. Chodzi tu nie tylko o odpowiednie przechowywanie, czyszczenie i pranie, ale także dbanie, aby nie było na nim nieestetycznych zagnieceń. Gdy chwytamy żelazko w dłoń, nie zawsze jesteśmy pewni, czy ma ono właściwą temperaturę. Każdy komplet jest w końcu stworzony z innego surowca. Jak prasować garnitur, aby go nie zniszczyć – z wierzchu, na przykład przez bawełnianą chustkę, czy tylko od strony podszewki? Dowiedz się, jak podejść do tego procesu, aby twój garnitur zawsze prezentował się nienagannie, a także jakich czynności unikać podczas prasowania.

Jak prasować garnitur? Jaką metodę wybrać?

Garnitur to strój na najbardziej eleganckie okazje – warto więc zadbać o to, aby prezentował się nieskazitelnie. Możesz zrobić to we własnym zakresie! Odpowiednio wyczyszczony bądź uprany garnitur możesz zawsze powierzyć specjalistom i skorzystać z usług profesjonalnych firm. To może być jednak dość kosztowne, dlatego warto samemu podjąć tę próbę. Jak wyprasować garnitur w domu? Jest to dość pracochłonny proces, dlatego warto najpierw rozważyć priorytety. Pamiętaj, że będziesz musiał poświęcić tej czynności odpowiednio dużo czasu – prasowanie garnituru wymaga dokładności i staranności, a pośpiech może uniemożliwić osiągnięcie zamierzonego celu.


Co trzeba przygotować przed prasowaniem? Zdecydowanie polecamy posłużenie się deską – prasowanie na miękkim podłożu – np. materacu lub sofie – nie gwarantuje stabilności. W ten sposób szybciej tworzą się zaprasowania, a fragmenty materiału, których nie potraktowałeś jeszcze żelazkiem, mogą umknąć twojemu wzrokowi.


Jak wyprasować spodnie garniturowe?


Do prasowania użyj koniecznie dodatkowej, lekkiej tkaniny, która zabezpieczy garnitur przed charakterystycznymi śladami pozostawionymi przez żelazko. Dobrze, aby była wykonana z naturalnego materiału – bawełna będzie najlepszym wyborem. Pamiętaj, aby przy prasowaniu unikać wysokich temperatur – mogą zniszczyć zarówno delikatne, jak i grubsze tkaniny. Podpowiedzią, która pomoże dobrać odpowiednią do materiału temperaturę, będzie metka umieszczona przy marynarce. Kieruj się nią zawsze, gdy nie wiesz, jak dbać o ubranie – nie tylko w przypadku garniturów. To bezcenna pomoc również w kwestiach prania i przechowywania.


Jak prasować garnitur, aby uniknąć wszelkich uszkodzeń? Przede wszystkim używaj żelazka, które nie ma zanieczyszczeń, na przykład w postaci roztopionych włókien, które przykleiły się do jego stopy. Powinno być ono odkamienione – inaczej może pobrudzić jasne tkaniny. Na bieżąco dbaj o to, aby utrzymać w sprzęcie odpowiedni poziom wody, potrzebnej do trybu pary. Nie obawiaj się też używać opcji spryskiwania – jeśli żelazko jej nie ma, możesz użyć dowolnej butelki z rozpylaczem. Staraj się nie pryskać garnituru nadmierną ilością wody, inaczej jego suszenie może trochę potrwać. Może to być niedogodnością, jeśli chcesz założyć komplet w niedługim czasie po prasowaniu.


Warto zastanowić się również nad zakupem żelazka parowego. Dzięki temu prasowanie będzie łatwiejsze – bez problemu pozbędziesz się zagnieceń na kołnierzu, klapach marynarki czy okolicach guzików a przy okazji odświeżysz marynarkę. Dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że para wodna nie pozostawia błyszczących smug na garderobie i jest bezpieczna nawet dla najbardziej delikatnych materiałów.


Jak prasować spodnie od garnituru?

Żelazko parowe pozwoli sprawnie odświeżyć i wygładzić nie tylko marynarkę, ale również spodnie od garnituru. Nie utworzy jednak na nich kantów. Do tego zadania niezbędne będzie klasyczne żelazko – koniecznie z właściwym zabezpieczeniem. Podobnie jak w przypadku marynarki, nie wolno zapomnieć o bawełnianej chustce, która uchroni spodnie przed nieestetycznym błyszczeniem.


Jak prasować spodnie od garnituru? Zacznij cały proces od przeprasowania kieszeni odwróconych na lewą stronę. W drugiej kolejności należy tę samą czynność wykonać na innych, drobnych elementach spodni, w tym rozporku, szwach, obszyciach oraz okolicach kieszeni – również na ich wewnętrznej stronie. Aby dokładnie wyprasować górną część spodni, najlepiej nałożyć każdą z nogawek – na ich zewnętrznej stronie – na węższy koniec deski, a następnie rozpocząć staranne i delikatne prasowanie.


Następnie można przejść do prasowania nogawek i nadania im właściwego, docelowego kształtu. Sekretem idealnie prostych kantów jest ich uprzednie złożenie. Należy przyłożyć do siebie nogawki spodni od garnituru, tak aby ich szwy stykały się ze sobą co do milimetra. Tak złożone spodnie umieszczamy na desce i rozpoczynamy prasowanie. Każdą nogawkę prasujemy osobno, aby kanty były jednakowe, a spodnie wyglądały schludnie i elegancko. Pamiętajmy również o tym, aby długość kantów była taka sama, a w trakcie ich tworzenia nie powstały żadne zagniecenia, np. w okolicy kolan lub u dołu spodni.


Jak wyprasować garnitur?


Jak prasować marynarkę od garnituru?

Zanim przejdziesz do prasowania marynarki, jeszcze raz sprawdź metkę z opisem pielęgnacji – czasami spodnie i marynarka różnią się materiałem wykonania. Te ostatnie mają w większości podszewki, które są stworzone z poliestru lub innych syntetycznych włókien. Warto pamiętać, że wymagają one niższej temperatury prasowania niż pozostałe materiały.


Przed prasowaniem możesz także przetestować ustawiony tryb na niewidocznym fragmencie marynarki. Jeśli żelazko nie zostawiło śladów i nie spaliło włókien, oznacza to, że temperatura jest właściwa, a ty możesz przejść do prasowania całości. Jeżeli żelazko pozostawia połyskujące smugi na podszewce, użyj bawełnianej chustki lub innego materiału i prasuj przez niego.


Równomiernie rozłóż marynarkę na desce do prasowania – wewnętrzną stroną na wierzch. Wyrównaj wszelkie fałdki na materiale. Prasowanie najlepiej rozpocząć od najbardziej wymagających części marynarki. Prasując jej rękawy, warto użyć specjalnej, wąskiej deski. Następnie przejdź do tylnej części ubrania. Na samym końcu wyprasuj jego dwie przednie poły. Pamiętaj o tym, żeby wyjątkowo delikatnie traktować guziki i kieszenie – reguluj nacisk w tych newralgicznych miejscach. Jeśli zbyt długo zatrzymasz na nich żelazko, ich kształty mogą się odbić na zewnętrznej stronie marynarki.


Jak prasować garnitur?


Jak wyprasować garnitur – pamiętaj o szczegółach

Gdy skończysz prasować, jeszcze raz uważnie przyjrzyj się całemu garniturowi. Sprawdź, czy każdy fragment jest pozbawiony zagnieceń. Poczekaj, aż uprasowane spodnie będą całkowicie suche – spryskiwanie ich i traktowanie parą może spowodować, że we włóknach zatrzyma się wilgoć. Unikniesz w ten sposób pogniecenia oraz zniszczenia materiału. Zadbaj również, aby spodnie wisiały zgodnie z wyznaczonymi podczas prasowania liniami kantów, a marynarka na właściwie wyprofilowanym wieszaku. Dzięki temu garnitur zachowa właściwy fason i będzie Ci służyć długie lata.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj