0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej kwoty 199,99 zł

Pielęgnacja garnituru: Jak prasować garnitur?

Schludny, zadbany garnitur jest wizytówką każdego eleganckiego mężczyzny. Wysokiej klasy materiały wymagają jednak odpowiedniej konserwacji. Chodzi tu nie tylko o odpowiednie przechowywanie, czyszczenie i pranie, ale także dbanie, aby nie było na nim nieestetycznych zagnieceń. Jak prasować garnitur, aby zawsze prezentował się nienagannie? Jakich czynności podczas prasowania unikać?

Prasowanie garnituru - jaką metodę wybrać?

Odpowiednio wyczyszczony bądź uprany garnitur możesz uprasować samodzielnie bez konieczności korzystania z usług specjalistycznych firm. Poświęć tej czynności więcej czasu - prasowanie garnituru wymaga dokładności i staranności, a pośpiech może uniemożliwić osiągnięcie zamierzonego celu.

 

Garnitur Recman

 

Do prasowania użyj konieczne dodatkowej, lekkiej tkaniny, która zabezpieczy garnitur przed charakterystycznymi śladami pozostawionymi przez żelazko. Dobrze, aby była wykonana z naturalnego materiału - bawełna będzie najlepszym wyborem. Prasowanie najlepiej rozpocząć od najbardziej wymagających części marynarki. Prasując jej rękawy, warto użyć specjalnej, wąskiej deski. Pamiętaj, aby przy prasowaniu unikać wysokich temperatur - mogą zniszczyć zarówno delikatne, jak i grubsze tkaniny. Podpowiedzią, która pomoże dobrać odpowiednią do materiału temperaturę, będzie metka umieszczona przy marynarce.

Warto zastanowić się również nad zakupem żelazka parowego. Dzięki temu prasowanie będzie łatwiejsze, bez problemu pozbędziesz się zagnieceń na kołnierzu, klapach marynarki czy okolicach guzików a przy okazji odświeżysz marynarkę. Dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że para wodna nie pozostawia błyszczących smug na garderobie i jest bezpieczna nawet dla najbardziej delikatnych materiałów.

Jak prasować spodnie od garnituru?

Żelazko parowe pozwoli sprawnie odświeżyć i wygładzić nie tylko marynarkę, ale również spodnie od garnituru. Nie utworzy jednak na nich kantów. Do tego zadania niezbędne będzie klasyczne żelazko - koniecznie z właściwym zabezpieczeniem. Podobnie jak w przypadku marynarki, nie wolno zapomnieć o bawełnianej tkaninie, która uchroni spodnie przed nieestetycznym błyszczeniem.

Prasowanie spodni należy rozpocząć od przeprasowania kieszeni odwróconych na lewą stronę. W drugiej kolejności należy tę samą czynność wykonać na innych, drobnych elementach spodni, w tym rozporku, szwach, obszyciach oraz okolicach kieszeni - również na ich wewnętrznej stronie. Aby dokładnie wyprasować górną część spodni, najlepiej nałożyć każdą nogawkę - na ich zewnętrznej stronie - na węższy koniec deski, a następnie rozpocząć staranne i delikatne prasowanie.

Następnie można przejść do prasowania nogawek i nadania im właściwego, docelowego kształtu. Sekretem idealnie prostych kantów jest ich uprzednie złożenie. Należy przyłożyć do siebie nogawki spodni od garnituru, tak aby ich szwy stykały się ze sobą co do milimetra. Tak złożone spodnie umieszczamy na desce i rozpoczynamy prasowanie. Każdą nogawkę prasujemy osobno, aby kanty były jednakowe, a spodnie wyglądały schludnie i elegancko. Pamiętajmy również o tym, aby długość kantów była taka sama, a w trakcie ich tworzenia nie powstały żadne zagniecenia, np. w okolicy kolan lub u dołu spodni.

Pamiętaj o szczegółach

Poczekaj aż uprasowane spodnie będą całkowicie suche. Unikniesz w ten sposób pogniecenia oraz zniszczenia materiału. Zadbaj również, aby spodnie wisiały zgodnie z wyznaczonymi podczas prasowania liniami kantów, a marynarka na właściwie wyprofilowanym wieszaku. Dzięki temu garnitur zachowa właściwy fason i będzie Ci służyć długie lata.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj