0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej kwoty 199,99 zł

Jak prać kurtkę puchową? Jak o nią dbać?

Czas przypomnieć sobie, jak prać kurtkę puchową. Ręcznie, w pralce, a może po prostu pozbyć się problemu i oddać ją do pralni? Warto podjąć tę decyzję odpowiednio wcześnie, zanim zaskoczą nas mrozy. Jedno jest pewne – o kurtkę puchową da się zadbać w domu. Wystarczy dobrać odpowiedni detergent i program prania.

Jak prać kurtkę puchową – uniwersalne zasady

Sposób prania kurtki zależy od kilku czynników – przede wszystkim rodzaju wypełnienia (naturalnego lub syntetycznego) i wielkości okrycia. Te duże i długie kurtki mogą sprawić kłopot podczas prania w domu. Jeśli masz taką w szafie, możesz rozważyć oddanie jej do pralni.


Bez względu na rodzaj wypełnienia lepiej nie prać kurtek zbyt często. Wystarczy im jedno czyszczenie na sezon, a nawet rzadziej. Jeśli okrycie się zabrudzi, wszelkie zacieki i plamy możesz zmyć ręcznie bez prania całej kurtki.


Jak prać kurtkę puchową?


Oto kilka uniwersalnych rad, jak prać kurtkę puchową:


  • • Przeczytaj metkę i dostosuj się do poleceń producenta. Powinno to rozwiać Twoje wątpliwości, np. te związane z praniem ręcznym. Jeśli producent zachęca, by wyprać kurtkę w ten sposób, nie waż wkładać się jej do pralki!

  • • Opróżnij kieszenie kurtki, zapnij w niej wszystkie zamki i odwróć na lewą stronę. Zabezpieczenie okrycia jest ważne nie tylko ze względu na nie same, ale także na bezpieczeństwo pralki.

  • • Zanurz kurtkę w wodzie, by spomiędzy piór lub włókien uciekło powietrze – dzięki temu zmniejszy się jej objętość, a wypełnienie się nie zbije. Kurtka może się moczyć nawet przez godzinę. W tym czasie możesz zająć się na przykład ręcznym zapraniem zabrudzeń.

  • • Użyj detergentu przeznaczonego do prania kurtek – tu nie wystarczy zwykły proszek. Odradzamy także używanie wybielaczy i płynów zmiękczających. Przed wlaniem specyfiku możesz dla pewności wyczyścić pralkę i jej podajnik z pozostałości starych detergentów.

  • • Ustaw program o niewysokiej temperaturze i niskich obrotach. W zupełności wystarczy tu 30-40 stopni Celsjusza i do 600 obrotów na minutę. Jeśli w Twojej pralce nie da się regulować tych funkcji, nastaw ją na delikatny tryb, np. przeznaczony do prania swetrów z wełny.

  • • Jeśli na kurtce zostały zacieki, możesz ją jeszcze raz wypłukać. Dodatkowe płukanie nie powinno jej zniszczyć.

  • • Po wyjęciu kurtki z pralki nie susz jej suszarką, nie wieszaj ani nie rozkładaj na kaloryferze. W tym przypadku lepiej sprawdzi się płaskie podłoże. Na pewno pomoże rozłożenie jej w przewiewnym miejscu.

  • • By zapobiec zbijaniu się puchu lub wypełnienia, co pewien czas oklepuj suszącą się kurtkę i rozbijaj dłońmi gromadzące się w niej grudki.

Jak wyprać kurtkę puchową z naturalnym wypełnieniem?

Pranie kurtki z naturalnym wypełnieniem wymaga dużej ostrożności i cierpliwości, przez co może być dla niektórych wyzwaniem. Potrzebny jest tu specjalny środek do prania pierza – gęsie lub kacze pióra są natłuszczone. Ten stan musi zostać zachowany, inaczej kurtka nie będzie spełniała swojej najważniejszej roli. Nie pierz jej w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, by nie spalić pierza. Pamiętaj też, że naturalne wypełnienie będzie schło dłużej niż to syntetyczne.


Kurtka puchowa moda męska


Kurtka puchowa – pranie syntetycznego wypełnienia

Kurtki puchowe z syntetycznym wypełnieniem stają się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na niską cenę i kompaktowe rozmiary. Choć z pozoru wydają się przysparzać mniej problemów niż okrycie z naturalnym wnętrzem, powinno się je prać jeszcze rzadziej niż te z pierzem. Włókna syntetyczne mają tendencję do zbijania się, więc zbyt często prana kurtka może stać się zupełnie płaska.


Pranie kurtki puchowej z piłkami – na czym polega?

Być może słyszałeś o triku z piłkami tenisowymi, który stosuje się podczas odświeżania kurtek o różnym wypełnieniu. Pozwala on uniknąć zbijania się puchu i włókien w większe grudki. Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami? Wystarczy wrzucić trzy lub cztery do bębna pralki. Podczas prania będą one uderzać w kurtkę i rozbijać wypełnienie. Warto wypróbować ten sposób!

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj