Akademia Dobrego Stylu

Jak prać kurtkę puchową? Jak o nią dbać?

Model ubrany w czarną bluzę, granatową puchatą kurtkę i czarne spodnie

Czas przypomnieć sobie, jak prać kurtkę puchową. Ręcznie, w pralce, a może po prostu pozbyć się problemu i oddać ją do pralni? Warto podjąć tę decyzję odpowiednio wcześnie, zanim zaskoczą nas mrozy. Jedno jest pewne – o kurtkę puchową da się zadbać w domu. Wystarczy dobrać odpowiedni detergent i program prania. Jak wyprać kurtkę puchową? Mamy dla Ciebie garść wskazówek.

Jak prać kurtkę puchową – uniwersalne zasady

Sposób prania kurtki zależy od kilku czynników – przede wszystkim rodzaju wypełnienia (naturalnego lub syntetycznego) i wielkości okrycia. Te duże i długie kurtki mogą sprawić kłopot podczas prania w domu. Jeśli masz taką w szafie, możesz rozważyć oddanie jej do pralni.

Jak prać kurtkę puchową?Jak prać kurtkę puchową?

Jak często prać kurtkę puchową?

Bez względu na rodzaj wypełnienia lepiej nie prać kurtek zbyt często. Wystarczy im jedno czyszczenie na sezon, a nawet rzadziej. Jeśli okrycie się zabrudzi, wszelkie zacieki i plamy możesz zmyć ręcznie bez prania całej kurtki.

Pranie kurtki puchowej – praktyczne wskazówki

Oto kilka uniwersalnych rad, jak prać kurtkę puchową:

 • Przeczytaj metkę i dostosuj się do zaleceń producenta. Powinno to rozwiać Twoje wątpliwości, np. te związane z praniem ręcznym. Jeśli producent zachęca, by wyprać kurtkę w ten sposób, nie waż wkładać się jej do pralki!
 • Opróżnij kieszenie kurtki, zapnij w niej wszystkie zamki i odwróć na lewą stronę. Zabezpieczenie okrycia jest ważne nie tylko ze względu na nie same, ale także na bezpieczeństwo pralki.
 • Zanurz kurtkę w wodzie, by spomiędzy piór lub włókien uciekło powietrze – dzięki temu zmniejszy się jej objętość, a wypełnienie się nie zbije. Kurtka może się moczyć nawet przez godzinę. W tym czasie możesz zająć się na przykład ręcznym zapraniem zabrudzeń.
 • Użyj detergentu przeznaczonego do prania kurtek – tu nie wystarczy zwykły proszek. Odradzamy także używanie wybielaczy i płynów zmiękczających. Przed wlaniem specyfiku możesz dla pewności wyczyścić pralkę i jej podajnik z pozostałości starych detergentów.
 • Ustaw program o niewysokiej temperaturze i niskich obrotach. W zupełności wystarczy tu 30-40 stopni Celsjusza i do 600 obrotów na minutę. Jeśli w Twojej pralce nie da się regulować tych funkcji, nastaw ją na delikatny tryb, np. przeznaczony do prania swetrów z wełny.
 • Jeśli na kurtce zostały zacieki, możesz ją jeszcze raz wypłukać. Dodatkowe płukanie nie powinno jej zniszczyć.
 • Po wyjęciu kurtki z pralki nie susz jej suszarką, nie wieszaj ani nie rozkładaj na kaloryferze. W tym przypadku lepiej sprawdzi się płaskie podłoże. Na pewno pomoże rozłożenie jej w przewiewnym miejscu.
 • By zapobiec zbijaniu się puchu lub wypełnienia, co pewien czas oklepuj suszącą się kurtkę i rozbijaj dłońmi gromadzące się w niej grudki.

Jak wyprać kurtkę puchową z naturalnym wypełnieniem?

Pranie kurtki z naturalnym wypełnieniem wymaga dużej ostrożności i cierpliwości, przez co może być dla niektórych wyzwaniem. Potrzebny jest tu specjalny środek do prania pierza – gęsie lub kacze pióra są natłuszczone. Ten stan musi zostać zachowany, inaczej kurtka nie będzie spełniała swojej najważniejszej roli. Nie pierz jej w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, by nie spalić pierza. Pamiętaj też, że naturalne wypełnienie będzie schło dłużej niż to syntetyczne.

Kurtka puchowa – pranie syntetycznego wypełnienia

Kurtki puchowe z syntetycznym wypełnieniem stają się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na niską cenę i kompaktowe rozmiary. Choć z pozoru wydają się przysparzać mniej problemów niż okrycie z naturalnym wnętrzem, powinno się je prać jeszcze rzadziej niż te z pierzem. Włókna syntetyczne mają tendencję do zbijania się, więc zbyt często prana kurtka może stać się zupełnie płaska.

Pranie kurtki puchowej z piłkami – na czym polega?

Czy pranie kurtki puchowej w pralce z piłkami tenisowymi to dobry pomysł?Być może słyszałeś o tym triku. Znajduje on zastosowanie podczas odświeżania kurtek o różnym wypełnieniu. Pranie kurtkek puchowych w pralce z piłkami tenisowymi pozwala uniknąć zbijania się puchu i włókien w większe grudki. Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami? Wystarczy wrzucić trzy lub cztery do bębna pralki. Podczas prania będą one uderzać w kurtkę i rozbijać wypełnienie. Warto wypróbować ten sposób!

Jak wyprasować kurtkę puchową?

Warto zaznaczyć, że odpowiednio wyprana i wysuszona kurtka puchowa nie wymaga prasowania. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, najważniejsze, by kierować się wskazówkami producenta – znajdziesz je na metce wewnątrz odzieży.

Jak wyprasować kurtkę puchową? Wskazówki:

 • Przed przystąpieniem do prasowania należy upewnić się, że kurtka jest całkowicie sucha.
 • By wyprasować kurtkę puchową, użyj parownicy ręcznej lub generatora pary. Zwykłe żelazko może nie sprostać zadaniu.
 • Do prasowania kurtki puchowej używaj możliwie, jak najniższej temperatury. Zbyt gorąca para może uszkodzić materiał lub wypełnienie.

Pranie i prasowanie kurtki puchowej – podsumowanie

Kluczowe jednak, by piorąc, czy prasując kurtkę puchową, stosować się do zaleceń producenta. Pamiętaj, że odpowiednio pielęgnowana odzież nie tylko wygląda lepiej, ale i służy dłużej. Na naszym blogu znajdziesz więcej rad dotyczących tego, jak dbać o zawartość swojej garderoby. Pisaliśmy między innymi o pielęgnacji garnituru oraz o tym, jak prasować koszulę.