0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Pastowanie butów skórzanych. W jaki sposób to robić?

Pastowanie butów to dla wielu wręcz rytuał. Jednak ponowie, którzy dopiero zaczynają przygodę z elegancką modą, mogą nie wiedzieć jak i jak często pastować buty. To właśnie do nich adresujemy ten artykuł.

Dlaczego pastowanie butów skórzanych jest tak istotne?

Pastowanie butów skórzanych jest niezbędne, aby utrzymać powierzchnię obuwia w odpowiedniej kondycji. Taka pielęgnacja zapobiega wysuszaniu skóry, przedłuża elastyczność, a także chroni przed nieestetycznymi plamami. Sama skóra łatwo ulega zniszczeniu i deformacjom, zwłaszcza jeżeli nie zatroszczymy się o jej ochronę.


Gdy zaniedbamy pastowania, to nawet jeżeli będziemy uważać na to, aby nie pobrudzić butów, skóra najpewniej z czasem zacznie pękać. Pojawią się przebarwienia i zarysowania. Co więcej sól na chodnikach –  nie zawsze widoczna na obuwiu na pierwszy rzut oka –  może doprowadzić do wysuszenia czy przetarć.


W pastowaniu butów nie chodzi wyłącznie o to, aby pozbyć się brudu i aby obuwie „świeciło”. Oczywiście, aspekt estetyczny jest również istotny, niemniej główny cel pastowania to zadbanie o to, aby buty długo (nawet przez lata) nadawały się do użytku.


W artykule skupiamy się na pastowaniu obuwia ze skóry licowej. W przypadku miękkiej skóry, jak zamsz czy nubuk, również powinno się pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, jednak wygląda ona inaczej – dlatego poniższe wskazówki należy stosować wyłącznie do butów z gładkiej skóry.


Pastowanie butów skórzanych


Jak często pastować buty?

Częstotliwość pastowania butów zależy właściwie od tego, czy nosimy dane obuwie regularnie. Gdy zależy nam tylko na pielęgnacji obuwia wizytowego, które zakładamy parę razy do roku, nie musimy pastować go zbyt często. Jednak gdy chodzi o buty do pracy czy takie, w których chodzimy po mieście, systematyczne pastowanie jest niezbędne do utrzymania skóry w dobrej kondycji.


 • • Zasadniczo buty, których używamy codziennie albo co parę dni, powinno się pastować raz w tygodniu.

 • • Buty zakładane kilka razy w miesiącu można pastować co ok. dwa tygodnie.

 • • Buty zakładane kilka razy w roku można pastować raz w miesiącu albo nawet rzadziej – w zależności od tego, czy wychodzimy w nich raz na kilka tygodni, czy raz na kilka miesięcy.

Buty powinniśmy też szczotkować po każdym przyjściu do domu, aby pozbyć się świeżego kurzu. Nie tylko uchroni nas to przed zaschniętym brudem, ale i zaoszczędzi czas w trakcie pastowania, ponieważ samo przygotowanie obuwia do właściwej pielęgnacji będzie trwało krócej.


Jeżeli pastujemy buty systematycznie, to nie będzie nam to zajmowało wiele czasu. Zazwyczaj wystarczy około 30 minut – zwłaszcza jeżeli wybierzemy jedynie „szybkie” pastowanie butów za pomocą pasty i krótkie polerowanie.


Jeżeli jednak chcemy lepiej zadbać o obuwie i przeprowadzić gruntowną pielęgnację, całość może zająć do godziny. Większość czasu stanowi czekanie, aby kolejne warstwy pasty czy wosku się wchłonęły – możemy wtedy zająć się czymś innym, a do butów powrócić po parunastu minutach.


Jak pastować buty skórzane?


Pastowanie butów skórzanych – co będzie potzebne?

Oto lista niezbędnych elementów do pastowania obuwia. Nie zawsze potrzebujesz każdego ze specyfików, zwłaszcza jeżeli pastujesz buty regularnie – bywa, że wystarczy tylko pasta, szczotka i kilka bawełnianych szmatek. Raz na kilka tygodni warto jednak poświęcić obuwiu więcej czasu i przygotować wszystko z poniższej listy:


 1. 1. Stare gazety/szmatki/podkoszulki – cokolwiek, czego nie będzie ci żal, a czym możesz ochronić podłogę od zabrudzenia.

 2. 2. Lekko wilgotna szmatka albo gąbka (pomoże oczyścić obuwie).

 3. 3. Szczoteczka z końskiego włosia (pomoże zetrzeć zabrudzenia).

 4. 4. Bawełniana szmatka albo specjalna szczoteczka do pastowania (mniejsza od tej z końskiego włosia). Jeżeli masz zamiar pastować kilka par butów, do każdej z nich powinieneś użyć innej szczoteczki.

 5. 5. Mydło do skór albo emulsja pielęgnująca do butów skórzanych, albo olej regenerujący do butów skórzanych (opcjonalnie).

 6. 6. Kremowa pasta do butów. Ma za zadanie nawilżyć skórę. Powinna być tego samego koloru co buty, ewentualnie odrobinę ciemniejsza.

 7. 7. Woskowa pasta do butów (opcjonalnie). Nadaje połysk, powinna być nakładana po paście kremowej, ponieważ może przesuszyć skórę.

 8. 8. Bawełniana szmatka – sucha, tym razem do polerowania obuwia.

Jak często pastować buty?


Pastowanie butów w 5 krokach

Poniżej przedstawiamy 5-etapowe pastowanie butów skórzanych. Przy wybranych punktach zaznaczyliśmy, że są one opcjonalne – jeżeli więc nie masz wiele czasu na pastowanie, możesz je pominąć.


 1. 1. Czyszczenie buta

 • • Na samym początku przygotuj odpowiednią przestrzeń do pastowania. Rozłóż na podłodze stare gazety albo podkoszulki, najlepiej blisko otwartego okna czy balkonu, aby zapach past i pozostałych specyfików nie był zbyt mocny.

 • • Wyjmij z butów sznurówki.

 • • Oczyść buty szczotką z końskiego włosia – powinieneś pozbyć się kurzu i widocznego brudu. Nie poleruj jednak zbyt mocno, jeżeli nie jesteś w stanie pozbyć się jakiegoś zabrudzenia.

 • • Delikatnie przetrzyj buty lekko wilgotną szmatką albo gąbką. Szmatkę zamocz wcześniej w ciepłej wodzie z odrobiną mydła i mocno wyciśnij, aby nie była przesadnie mokra. Teraz możesz delikatnie usunąć plamy, którym szczotka z włosia nie dała rady. (Jeżeli buty były tylko lekko zakurzone, możesz pominąć punkt z wodą – nigdy jednak nie bagatelizuj samego czyszczenia, to bardzo ważne, aby na początku przetrzeć obuwie!).

 • Odczekaj, aż buty całkowicie wyschną. Powinno to zająć maksymalnie kilkanaście minut. Dopiero gdy będą suche, przejdź do drugiego etapu.

 1. 2.  Odświeżenie skóry (opcjonalnie)

 • • To etap, dzięki któremu możesz odpowiednio odżywić i zregenerować skórę buta. Już samo czyszczenie wodą z mydłem i szorowanie mogą ją wysuszyć, dlatego przed nałożeniem past warto przygotować powierzchnię obuwia. Możesz wybrać jeden z trzech poniższych sposobów.

 • Mydło do skór. Zmiękcza skórę oraz nadaje jej elastyczność. Zazwyczaj ma łagodny skład, w którym możesz znaleźć np. wosk pszczeli. Mydło należy delikatnie nałożyć za pomocą szmatki, a następnie odczekać ok. 10 minut do wyschnięcia. Dopiero wtedy można zacząć pastować buty.

 • Emulsja pielęgnująca do butów skórzanych. Często nazywana po prostu odżywką. Również zmiękcza skórę, pomoże też usunąć ewentualne pozostałości po zabrudzeniach. Podobnie jak mydło, emulsję nakłada się na całą powierzchnię buta przy pomocy szmatki. Po ok. 15 minutach można przejść do pastowania.

 • Olej regenerujący do butów skórzanych. Choć nie jest odżywką, to jednak nawilża skórę. Podobnie jak poprzednio, należy odczekać ok. 10 minut, aż całkiem się wchłonie.

 • • Nie używaj wszystkich trzech specyfików naraz, bo skóra buta stanie się tłusta – wybierz jeden, w zależności od tego, w jakim stanie jest obuwie (jeżeli skóra jest tylko trochę przesuszona, zdecyduj się na mydło, jeżeli średnio, na emulsję, a jeżeli bardzo – na olej regenerujący).

 1. 3. Pastowanie butów za pomocą pasty kremowej

 • • Przypomnijmy, że pasta kremowa powinna mieć ten sam kolor co obuwie – to bardzo ważne, aby nie doszło do przebarwień. W przypadku czarnych butów czy np. brązowych półbutów nie jest to wielki problem, ale nie zawsze uda ci się znaleźć pastę w zbliżonej barwie. Możesz wtedy zdecydować się na delikatnie ciemniejszą albo uniwersalną, niemal bezbarwną. Ta druga przyda się np. w przypadku butów granatowych lub bordowych, do których trudno znaleźć pastę pod kolor.

 • • Pastę rozprowadź za pomocą lekko wilgotnej szmatki bawełnianej albo specjalnej szczoteczki. Nałóż cienką warstwę na całe obuwie – najpierw czubek buta, potem środek, boki, a na końcu pięta. Zadbaj także o skórzane obcasy i podeszwę. Nie nakładaj naraz zbyt dużo pasty – lepiej zrobić to w kilku turach, ale z mniejszą ilością specyfiku.

 • Odczekaj ok. 15 minut, aż pasta się wchłonie.

 1. 4. Pastowanie butów za pomocą pasty woskowej (opcjonalnie)

 • • Pasta woskowa zapewni obuwiu o wiele lepszy połysk niż sama kremowa. Pamiętaj jednak, żeby nie używać jej samej – zawsze nakładaj ją po paście kremowej. W przeciwnym razie możesz wysuszyć skórę.

 • • Podobnie jak w przypadku kremowej, pastę woskową również należy nakładać wilgotną bawełnianą szmatką albo specjalną szczoteczką (inną niż poprzednio!). Rób to równomiernie, okrężnymi ruchami – nałóż 2 cienkie warstwy, aby dokładnie przetrzeć skórę. Pamiętaj, aby nie nakładać pasty woskowej na obcasy i podeszwę, jeżeli nie są ze skóry.

 • • Delikatnie wypoleruj obuwie, gdy pasta nadal będzie wilgotna – następnie odczekaj ok. 15 minut, aż się wchłonie.

 1. 5. Polerowanie butów

 • • Na samym końcu wypoleruj dokładnie buty bawełnianą szmatką (czystą i suchą!).

 • • Tak jak w przypadku pastowania, buty poleruj okrężnymi ruchami, od czubków aż do pięt.

 • • Najpierw wypoleruj jeden but, potem drugi – w tej samej kolejności, w jakiej nakładałeś pastę.

Konserwacja butów skórzanych to nie tylko pastowanie

Wiesz już, jak często należy pastować buty, i że zasadniczo pastowanie butów skórzanych można zamknąć w trzech krokach: oczyszczenie obuwia, nałożenie pasty kremowej, wypolerowanie. Pozostałe punkty, o których wspomnieliśmy, są dodatkowe – niemniej na dłuższą metę również istotne.


Pamiętaj jednak, że pastowanie butów to nie wszystko. Warto zadbać też o odpowiednią konserwację, czyli impregnację obuwia, a czasami też o renowację przy pomocy specjalnej farby. To drugie przydaje się w sytuacjach, gdy obuwie jest naprawdę zniszczone.

W sprawie spersonalizowanej porady dotyczącej stylizacji, skontaktuj się z naszym Doradcą.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj