Akademia Dobrego Stylu

Czarny garnitur - czym kierować się przy wyborze i jak go nosić?

Mężczyzna w czarnym garniturze, białej koszuli i muszce.

Granatowe i szare garnitury ostatnio wyparły nieco te czarne, mimo to klasyka wciąż potrafi się obronić. Każdy mężczyzna powinien mieć czarny garnitur w swojej garderobie, ze względu na jego wszechstronność. Są jednak reguły, których należy przestrzegać.

Każdy garnitur powinien być wykonany z dobrej jakości, naturalnej tkaniny - wełny, bawełny, lnu lub mieszanki tych materiałów. W przypadku czarnego garnituru, jakość jest podwójnie istotna - musi być on nieskazitelny. Zwłaszcza modele o gładkiej strukturze mają to do siebie, że widoczna jest na nich każda niedoskonałość. Aby garnitur dobrze się prezentował, powinien być wykonany ze szczególną dbałością o każdy detal, jak również powinien być idealnie dopasowany do sylwetki.

Klasyka męskiej elegancji

W przypadku męskich garniturów, czerń kojarzy się głównie z oficjalnymi okazjami. Na formalne wydarzenia zawsze dobieramy do niego białą koszulę i elegancki krawat. Do biura możemy założyć koszulę z delikatnym wzorem lub fakturą. Ciekawym rozwiązaniem może być też garnitur z tkaniny w stonowane wzory jak krata czy pasy. Decydując się na klasyczny wygląd, spróbujmy poeksperymentować z akcesoriami. Spinki do mankietów, oryginalna poszetka - dobrze dobrane ocieplą nieco surowy wizerunek.

Czarny garniturCzarny garnitur

Czarny garnitur na każdy dzień

Jeżeli chcemy prezentować się mniej oficjalnie wybierzmy monochromatyczny zestaw, który sprawdzi się zarówno w biurze, jak i podczas mniej uroczystego przyjęcia. Stawiając na jeden kolor, pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest zróżnicowanie i skontrastowanie ze sobą różnych tekstur, tak by całość nabrała nieco głębi.Nieformalny styl umożliwia zastąpienie koszuli z kołnierzykiem eleganckim t-shirtem lub golfem w okresie jesienno-zimowym. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, aby czarną marynarkę zestawiać z neutralnymi barwami i ewentualnie subtelnymi wzorami.

Garnitur niekoniecznie w zestawie

Nie należy bać się rozdzielania poszczególnych elementów garnituru. Czarna, męska marynarka będzie dobrze prezentować się ze spodniami o nieco innej fakturze. Jeżeli do takiego zestawu dodamy sweter i poszetkę, uzyskamy wygląd angielskiego dżentelmena.

Doskonałym wykończeniem eleganckiego, czarnego garnituru będzie para klasycznych butów. Chcąc nadać stylizacji bardziej swobodnego charakteru można wybrać sportowy model obuwia.