0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

JAK ZAWIĄZAĆ KRAWAT – NAJBARDZIEJ POPULARNE SPO-SOBY

To niewiarygodne jak niewielu mężczyzn wie, jak wiązać krawat. Tym bardziej, że eleganckie męskie koszule w połączeniu z garniturem nie mogą przecież obyć się bez tego dodatku. Jeżeli więc chcemy się dobrze prezentować, musimy zadbać o to, aby krawat był właściwie zawiązany. Do wyboru mamy różne sposoby na wiązanie krawata – łącznie jest ich ponad 80! Oczywiście nie trzeba znać ich wszystkich. Jeżeli chcemy prezentować się prawdziwie elegancko wystarczy opanować kilka podstawowych technik – wbrew pozorom są one bardzo proste.

Najpopularniejsze sposoby na wiązanie krawata


Poniżej wyjaśniamy, jak zawiązać krawat, bazując na 5 najpopularniejszych metodach


Jak zawiązać krawat - zdjęcie tytułowe


Wiązanie krawata metodą four in hand (tzw. wiązanie proste)


Niezwykle uniwersalne wiązanie, którego każdy nauczy się z łatwością. Zalecane jest głównie wyższym panom, bowiem w przypadku niższych, krawat prawie zawsze okazuje się zbyt długi – wynika to z faktu, że przeplatanie ograniczone jest tu do minimum, zużywamy więc mniej materiału. Za to węzeł, który uzyskujemy, pasuje do niemal każdego fasonu kołnierzyka.


Jak zawiązać krawat w prosty węzeł, zwany też węzłem „four in hand”? Krawat przekładamy wokół szyi. Szerszy koniec powinien sięgać ok. 30 cm dalej niż część węższa. Następnie krzyżujemy materiał, w taki sposób, by szersza część była nad węższą. Dalej wystarczą już tylko cztery ruchy -  najpierw należy przełożyć szerszą końcówkę dookoła węższej. Ponownie chwycić za szerszą końcówkę i przełożyć ją z przodu. W tym momencie widoczny jest już front węzła. Gdy przełożymy szeroki koniec pod węzłem i wyprowadzimy go górą, pod brodą, pozostanie nam już tylko wsunąć końcówkę w powstałą z przodu pętlę, a następnie wyregulować i docisnąć węzeł. Postarajmy się także, aby pod wiązaniem pojawiło się charakterystyczne załamanie - tzw. łezka. Taki kształt świadczy o tym, że węzeł zaciśnięty jest odpowiednio mocno, nadaje smukłości i świetnie się prezentuje.


Wiązanie krawata metodą four in hand


Wiązanie krawata metodą Victorii i Alberta (tzw. węzeł podwójny)


Jest to nieco bardziej zaawansowana wersja węzła prostego. Jak sama nazwa wskazuje różni go od niego podwójne wiązanie. Jest to zatem doskonały sposób na zawiązanie krawata, który jest dla nas za długi.


Od czego zacząć formowanie tego typu węzła? Podobnie jak w przypadku metody „four in hand” przekładamy krawat wokół szyi i oplatamy szeroki koniec krawata wokół wąskiego – tym razem dwukrotnie. Następnie przekładamy koniec krawata przez przednią poprzeczkę, uzyskując węzeł Wiktorii lub przez obie – wtedy otrzymamy węzeł księcia Alberta.


Wiązanie krawata metodą Victorii i Alberta


Wiązanie krawata metodą pół Windsor


Nieco grubsze wiązanie, a także nieco bardziej formalne, to pół Windsor. Zaczynamy dokładnie tak samo jak w przypadku prostego wiązania krawata, jednak krzyżując końcówki, zamiast przekładać szerszą część ponad węższą, od razu wkładamy ją w wiązanie od góry, pod brodą, a wyciągając ją od dołu od razu naciągamy. W ten sposób zyskujemy widoczną bazę naszego krawatowego węzła. I znowu wracamy do schematu znanego z poprzedniego typu wiązania, czyli przekładamy szeroką końcówkę z przodu, następnie wkładając ją od spodu wyprowadzamy pod szyją i kończymy przeciągając ją przez powstałą pętelkę.


Wiązanie krawata metodą pół Windsor


Wiązanie krawata metodą Windsor


Windsor to wiązanie bardzo eleganckie, które powinniśmy wybierać na szczególne okazje, najlepiej do koszuli z włoskim kołnierzykiem. Często o tym zapominamy, a w dodatku źle dobieramy krawaty do takiego wiązania – trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy krawat jest w tym przypadku odpowiedni. Ze względu na to, że powstały splot jest dość masywny, wykonuje się go wyłącznie na krawatach wykonanych z cieńszych, delikatnych materiałów. O wiele lepiej prezentuje się na węższych modelach, natomiast do szerokich krawatów w ogóle się nie nadaje.


Wiązanie typu Windsor od pół Windsora różni się jedynie tym, że w momencie gdy naciągamy wyjętą z dołu szerszą końcówkę, zamiast następnie przełożyć ją z przodu, powtarzamy ten sam manewr, i po naciągnięciu przekładamy ją jeszcze raz, tym razem z drugiej strony węzła. Dopiero po tym przekładamy z przodu, następnie wkładamy pod spód i po wyciągnięciu przy brodzie kończymy wkładając ją w widoczną pętelkę.


W przypadku tego wiązania pojawia się problem podobny, jak w przypadku węzła „four in hand", z tym, że tutaj mamy do czynienia nie z nadmiarem, a z niedostatkiem materiału. Z tego powodu, Windsor zalecany jest zwykle panom średniego i niższego wzrostu.


Wiązanie krawata metodą Windsor


Wiązanie krawata metodą Kent


Kent to idealny węzeł do szerszych krawatów. Technika jego wykonania przypomina nieco węzeł „four in hand”. Niektórzy uważają nawet, że jest od niego prostsza, bo wymaga mniej ruchów oplatających.


Jak wiązać zatem krawat metodą Kent? Jak zwykle rozłóż krawat wokół szyi, a następnie obróć szerszy koniec krawata o 180 stopni – to bardzo ważny krok, który pomaga później uformować węzeł. W dalszej kolejności postępuj podobnie, jak w przypadku węzła „four in hand” – przełóż szerszy koniec krawata pod węższym, włóż końcówkę do powstałej pętli i delikatnie zaciśnij węzeł.


Wiązanie krawata metodą orientalną


Węzeł orientalny to węzeł odwrócony. Oznacza to, że układamy go wokół szyi szwem do góry i dopiero wtedy przystępujemy do wiązania. Potem wystarczy wykonać trzy proste ruchy, czyli:


  • • przełożyć szerszy koniec pod węższym i skrzyżować je,

  • • przerzucić szeroki koniec nad węższym w górę,

  • • przeciągnąć szeroki koniec w dół przez powstałą pętlę.

Tym sposobem uzyskamy węzeł orientalny bardzo popularny w krajach azjatyckich (stąd jego nazwa). W związku z tym, że jest to bardzo prosty węzeł idealnie sprawdzi się na co dzień.


Wiązanie krawata metodą orientalną


O czym pamiętać podczas wiązania krawata?


Pamiętajmy, że po zawiązaniu krawata, węższa część powinna być ukryta pod częścią szerszą. Ważna jest także prawidłowa długość krawata po zawiązaniu – jego końcówka powinna sięgać wysokości połowy klamry paska  do spodni. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi krawat zaburza proporcje sylwetki i całość prezentuje się nieestetycznie.


Jak wiązać krawat slim, a jak krawat szeroki? Dobieramy węzeł do krawata i okazji  


Najbardziej uniwersalnym węzłem jest węzeł „four in hand”, który pasuje praktycznie do wszystkich krawatów i na wszystkie okazje. Pozostałe węzły lepiej stosować w określonych sytuacjach. Kluczowe informacje dla ułatwienia zaprezentowaliśmy w tabeli:


 

Szerokość krawata

Rodzaj kołnierzyka

Materiał

Okazja

Windsor i pół Windsor

wąski, średnioszeroki

szeroko rozstawiony

uniwersalny

do pracy i specjalne okazje

Albert i Wiktoria

uniwersalny

szeroko rozstawiony

cienki np. jedwab

na co dzień i na okazje

Kent

szeroki

mały i wąsko rozstawiony

może być grubszy

do pracy i na co dzień

Orientalny

średnioszeroki

mały i wąsko rozstawiony

grubszy np. wełna

na co dzień


Jak widać sposoby wiązania krawata różnią się stopniem formalności. Za najmniej elegancki uznawany jest węzeł orientalny, natomiast na specjalne okazje najlepszym wyborem będzie węzeł Kent, Windsor lub klasyczny.   


Po co nam nauka wiązania krawatów?


Panowie, którzy nie potrafią wiązać krawata, bardzo często popełniają jeden, bardzo poważny błąd. Zdejmując krawat, nie rozwiązują go, jedynie luzują na tyle, by możliwe było jego ściągnięcie, po czym w tej formie odwieszają do szafy. Gdy nadarzy się kolejna okazja do jego założenia, nie muszą już martwić się o wiązanie, wystarczy ponownie docisnąć.


Choć z punktu widzenia wielu mężczyzn to idealne, bardzo wygodne rozwiązanie, z pewnością takim nie jest. Z kilku powodów:


  • • taki „krawat wielokrotnego użytku” wygląda po prostu nieestetycznie,

  • • trudno oczekiwać, że po kilku takich manewrach węzeł będzie trzymał się prosto, poza tym przesunięcia powodują, że widoczne są załamania i zagniecenia,

  • • w dodatku, takie praktyki niszczą krawat.

Dlatego właśnie warto wiedzieć jak wiązać krawat. Gdy opanujemy kilka technik wiązania krawata zawsze odpowiednio dostosujemy jego proporcje i nadamy węzłowi pożądany kształt. Mając świadomość tego, jakie węzły pasują do określonych okazji, minimalizujemy też ryzyko modowej wpadki.


Co zrobić zatem z krawatem po jego zdjęciu? Należy po prostu go rozwiązać, a następnie zwinąć lub powiesić na specjalnym wieszaku.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj