0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa od 199zł + maseczka gratis.

Jak zawiązać krawat – 3 najbardziej popularne sposoby

To niewiarygodne jak niewielu mężczyzn potrafi zawiązać krawat. Tym bardziej, że eleganckie męskie koszule w połączeniu z garniturem nie mogą przecież obyć się bez tego dodatku. Jeżeli więc chcemy się dobrze prezentować, musimy zadbać o to, aby krawat był właściwie zawiązany. Sposobów na wiązania jest ponad 80! Jeżeli chcemy się wyglądać atrakcyjnie, wystarczy, że nauczymy się trzech – wbrew pozorom prostych technik wykonania węzłów.

Krawat, wiązanie proste:

Niezwykle uniwersalne wiązanie, którego każdy nauczy się z łatwością. Zalecane jest głównie wyższym panom, bowiem w przypadku niższych, krawat prawie zawsze okazuje się zbyt długi – wynika to z faktu, że przeplatanie ograniczone jest tu do minimum, zużywamy więc mniej materiału. Za to węzeł, który uzyskujemy, pasuje do niemal każdego fasonu kołnierzyka.

 

Jak zawiązać krawat w prosty węzeł, zwany też węzłem „four in hand”? Przekładamy krawat wokół szyi. Szerszy koniec powinien sięgać ok. 30 cm dalej niż część węższa. Następnie krzyżujemy materiał, w taki sposób, by szersza część była nad węższą. Dalej wystarczą już tylko cztery ruchy -  najpierw należy przełożyć szerszą końcówkę dookoła węższej. Ponownie chwycić za szerszą końcówkę i przełożyć ją z przodu. W tym momencie widoczny jest już front węzła. Gdy przełożymy szeroki koniec pod węzłem i wyprowadzimy go górą, pod brodą, pozostanie nam już tylko wsunąć końcówkę w powstałą z przodu pętlę, a następnie wyregulować i docisnąć węzeł. Postarajmy się także, aby pod wiązaniem pojawiło się charakterystyczne załamanie - tzw. łezka. Taki kształt świadczy o tym, że węzeł zaciśnięty jest odpowiednio mocno, nadaje smukłości i świetnie się prezentuje.


Krawat, wiązanie typu pół Windsor:

Nieco grubsze wiązanie, a także nieco bardziej formalne, to pół Windsor. Zaczynamy dokładnie tak samo jak w przypadku prostego wiązania krawata, jednak krzyżując końcówki, zamiast przekładać szerszą część ponad węższą, od razu wkładamy ją w wiązanie od góry, pod brodą, a wyciągając ją od dołu od razu naciągamy. W ten sposób zyskujemy widoczną bazę naszego krawatowego węzła. I znowu wracamy do schematu znanego z poprzedniego typu wiązania, czyli przekładamy szeroką końcówkę z przodu, następnie wkładając ją od spodu wyprowadzamy pod szyją i kończymy przeciągając ją przez powstałą pętelkę.


Krawat, wiązanie typu Windsor:

Windsor to wiązanie bardzo eleganckie, które powinniśmy wybierać na szczególne okazje, najlepiej do koszuli z włoskim kołnierzykiem. Często o tym zapominamy, a w dodatku źle dobieramy krawaty do takiego wiązania – trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy krawat jest w tym przypadku odpowiedni. Ze względu na to, że powstały splot jest dość masywny, wykonuje się go wyłącznie na krawatach wykonanych z cieńszych, delikatnych materiałów. O wiele lepiej prezentuje się na cieńszych modelach, natomiast do szerokich krawatów w ogóle się nie nadaje.


Wiązanie typu Windsor od pół Windsora różni się jedynie tym, że w momencie gdy naciągamy wyjętą z dołu szerszą końcówkę, zamiast następnie przełożyć ją z przodu, powtarzamy ten sam manewr, i po naciągnięciu przekładamy ją jeszcze raz, tym razem z drugiej strony węzła. Dopiero po tym przekładamy z przodu, następnie wkładamy pod spód i po wyciągnięciu przy brodzie kończymy wkładając ją w widoczną pętelkę.


W przypadku tego wiązania pojawia się problem podobny, jak w przypadku węzła „four in hand", z tym, że tutaj mamy do czynienia nie z nadmiarem, a z niedostatkiem materiału. Z tego powodu, Windsor zalecany jest zwykle panom średniego i niższego wzrostu.


O czym pamiętać podczas wiązania krawata?

Pamiętajmy, że po zawiązaniu krawata, węższa część powinna być ukryta pod częścią szerszą. Ważna jest także prawidłowa długość krawata po zawiązaniu – jego końcówka powinna sięgać wysokości połowy klamry paska  do spodni. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi krawat zaburza proporcje sylwetki i całość prezentuje się nieestetycznie.


Po co nam nauka wiązania krawatów?

Panowie, którzy nie potrafią wiązać krawata, bardzo często popełniają jeden, bardzo poważny błąd. Zdejmując krawat, nie rozwiązują go, jedynie luzują na tyle, by możliwe było jego ściągnięcie, po czym w tej formie odwieszają do szafy. Gdy nadarzy się kolejna okazja do jego założenia, nie muszą już martwić się o wiązanie, wystarczy ponownie docisnąć.


Choć z punktu widzenia wielu mężczyzn to idealne, bardzo wygodne rozwiązanie, z pewnością takim nie jest. Z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że taki „krawat wielokrotnego użytku” wygląda po prostu nieestetycznie. Trudno oczekiwać, że po kilku takich manewrach węzeł będzie trzymał się prosto, poza tym przesunięcia powodują, że widoczne są załamania i zagniecenia. W dodatku, takie praktyki po prostu niszczą krawat. Dlatego właśnie krawat powinno wiązać się na bieżąco, dzięki czemu zawsze odpowiednio dostosujemy jego proporcje i nadamy węzłowi pożądany kształt, a po każdym noszeniu rozwiązać go, zwinąć lub powiesić na specjalnym wieszaku.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj