Akademia Dobrego Stylu

Mucha dla Pana Młodego – jak ją dobrać?

Mężczyzna ubrany w czarny smoking, białą koszulę i czarną muchę

Im bliżej ślubu, tym więcej pytań dotyczących stroju, który trzeba na tę okazję przygotować. Pan Młody zwykle zaczyna od zakupu eleganckiego garnituru. Następnie przychodzi czas na wybór dodatków.. Coraz częściej jest to mucha – idealny dodatek dla Pana Młodego, pod warunkiem że zostanie odpowiednio dobrana do reszty stylizacji. Sprawdź, na co warto zwracać szczególną uwagę.

Co powinien założyć na ślub Pan Młody? Mucha czy krawat?

Najczęstszym wyborem na własny ślub wciąż jest krawat. Pewnie ma to związek z tym, że mężczyźni są już oswojeni z tym dodatkiem: wiedzą jak go wiązać i do jakiej koszuli zakładać. Poza tym krawat może się też przydać na inne okazje. Tymczasem elegancka mucha jest zarezerwowana wyłącznie na wydarzenia o wysokim stopniu formalności.

Muchy widać na ślubach rzadziej, co oznacza, że jest to dobry sposób na wyróżnienie się spośród innych gości. Warto jednak pamiętać, że ten dodatek nie pasuje każdemu mężczyźnie, bo może poszerzać optycznie rysy twarzy. Jeżeli obawiasz się, że może to zaszkodzić twojej urodzie, lepiej zrezygnuj z muchy na rzecz krawata.

To zrozumiałe, że te dwa krótkie akapity mogły nie rozwiać wszystkich twoich wątpliwości. Aby rozwiązać ten dylemat, zajrzyj do artykułu, w którym pisaliśmy o tym, kiedy postawić na muchę, a kiedy korzystniejszym wyborem będzie krawat.

Jaka mucha męska dla pana młodego?Jaka mucha męska dla pana młodego?

Mucha dla Pana Młodego – wiązana czy gotowa?

Załóżmy, że zdecydowałeś się włożyć na ślub muchę. Jaką wybrać? Gotową czy wiązaną?

Często mówi się, że ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu. Wymaga ono uroczystej oprawy i odświętnego stroju. Wiązana mucha będzie jak najbardziej na miejscu. Zwłaszcza gdy masz zamiar włożyć smoking lub frak. W obu przypadkach niewskazane jest zakładanie gotowej, zawiązanej muchy. Pamiętaj jedynie, że zarówno smoking, jak i frak to wybitnie eleganckie stroje, które nosi się wieczorową porą. Do smokingu zawsze wkłada się czarną, a do fraka – białą muchę.

W przypadku garnituru kolor muchy nie ma tak dużego znaczenia. Powinien być to raczej ciemny, jednolity model bez wzorów. Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego wykonana jest mucha. Na ślub najlepszym wyborem będzie mucha jedwabna. Te wełniane są znacznie mniej eleganckie.

Wiązaną muchę trzeba oczywiście samemu zawiązać. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne, co udowodniliśmy w tym artykule. Przed ślubem warto jednak nieco poćwiczyć, by uniknąć niepotrzebnych nerwów!

Jeżeli obawiasz się, że stres przed ślubem będzie na tyle dokuczliwy, że wiązanie muchy będzie dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, postaw na gotową muchę. Gdy wybierzesz dobrej jakości model, większość gości z pewnością nie zauważy, że masz na sobie fabrycznie zawiązaną muchę.

Mucha dla Pana Młodego – jaki kolor?

Jak już wiesz mucha na ślub – wszystko jedno czy wiązana, czy gotowa – powinna być uszyta z dobrej jakości materiału w neutralnym kolorze. Co to oznacza w praktyce? Bardzo elegancko będziesz wyglądał z szarą, granatową, szmaragdowozieloną albo bordową muchą pod szyją. Jeżeli chcesz założyć wzorzystą muchę, najlepszym wyborem będzie taka w delikatny deseń. Pamiętaj także o bardzo istotnej zasadzie – nie dobieraj koloru muchy do stroju Panny Młodej! O wiele ważniejsze jest dopasowanie do motywu przewodniego ślubu oraz do stopnia formalności, jaki wraz z partnerką nadasz uroczystości.

Jaką koszulę zakłada się do muchy?

Jeżeli mucha, to i odpowiednia koszula z długim rękawem. Pamiętaj o tym, że gdy nie masz na sobie krawata, spora część koszuli pozostaje odsłonięta. To dobry pretekst do założenia eleganckiej kamizelki – może być ona w tym samym kolorze co garnitur lub jaśniejsza, tak jak na zdjęciu niżej. W towarzystwie muchy najlepiej sprawdzi się koszula z plisą (czyli pasmem materiału zakrywającym guziki) lub z jubilerskimi guzikami, które nadadzą stylizacji jeszcze więcej elegancji.

Mucha Pana Młodego – jak dopasować do niej inne dodatki?

Oprócz muchy przydadzą Ci się też inne akcesoria. Jednym z nich jest poszetka. Najbezpieczniejszą opcją na ślub będzie biała poszetka, ewentualnie taka z obszyciem w kolorze muchy, np. czarnym lub granatowym. Modele w wyrazistszych kolorach sprawdzą się na mniej uroczystych weselach.

Jeżeli zaplanowałeś uroczystość w stylu rustykalnym lub vintage, możesz pomyśleć nad zastąpieniem skórzanego paska szelkami. Ich kolor również powinien być stonowany. Mile widziany jest jednak kontrast z koszulą – szelki nie mogą się z nią zlewać.

Poza tym przyda się również kwiat np. biała róża, gerbera albo goździk. Należy go umieścić w butonierce – czyli małej dziurce na klapie marynarki.

Znajdź muchę dopasowaną do twojego stylu

Jest jeszcze jedna zasada dotycząca noszenia muchy – czy to na ślubie, czy podczas innego wydarzenia. Musi być to model, w którym czujesz się komfortowo. Mucha nie może być ani zbyt ciasna, ani za luźna.

Nie zawsze musisz trzymać się wszystkich opisanych wyżej reguł. Jeżeli twój ślub będzie miał mniej formalny charakter, możesz pozwolić sobie na dodatki o żywszych kolorach i bardziej ekstrawagancką stylizację. Wszystko zależy od twojego stylu i osobistych upodobań – w końcu to twój wielki dzień!