Akademia Dobrego Stylu

Butonierka ślubna oraz butonierka dla świadka – jak powinny wyglądać?

Model ubrany w czarny smoking, białą koszulę z czarnymi guzikami, czarny krawat z butonierką na klapie

Jakie są różnice między butonierką i brustaszą?

Butonierka to nic innego jak oczko w klapie marynarki znajdujące się po tej samej stronie, co brustasza.

Brustasza natomiast to mała kieszonka zewnętrzna znajdująca się w marynarce wykorzystywana do noszenia poszetki. Niektórzy wkładają do niej kwiaty, myląc ją z butonierką.

W większości garniturów ślubnych butonierka jest obszyta (szczególnie w tych droższych). Można w niej umieścić kwiat, aby podkreślić wyjątkowość swojego eleganckiego ubioru. Jakie kwiaty wykorzystać? – naszym zdaniem może być to zarówno pojedynczy kwiat, jak i mały bukiecik. Zależy to od indywidualnych preferencji pana młodego i świadka.

Dowiedz się więcej: Brustasza, butonierka, poszetka: która to kieszonka w marynarce?

Zapamiętaj!

Zamiast kwiatka możemy włożyć do butonierki metalowy znaczek lub ozdoby przypominające kwiaty (mogą to być też przypinki).

Butonierka dla pana młodegoButonierka dla pana młodego

Butonierka ślubna – jak prawidłowo włożyć kwiat do butonierki i przedłużyć jego trwałość?

Kwiat do butonierki wkładamy w taki sposób, aby pąk był jak najbardziej wyeksponowany. Łodyżkę natomiast należy skrócić i przełożyć przez pętelkę, która jest pod klapą. W niektórych marynarkach może jej nie być – wówczas należy ją doszyć samodzielnie (ewentualnie skorzystać z pomocy krawca lub krawcowej). Warto również wspomnieć, że dekoracja w butonierce dla pana młodego i świadka jest w większości przypadków niezbędna przez minimum kilka godzin. Aby przedłużyć jej trwałość, należy spryskiwać kwiat wodą co około 30 minut (lub wykorzystać środek uszczelniający do kwiatów).

FAQ – butonierka ślubna – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce butonierek.

#1 Ile kosztują kwiaty do butonierki ślubnej?

Kwiaty do butonierki ślubnej kosztują średnio kilkadziesiąt złotych, w zależności od dobranej kompozycji. Tańszą alternatywą jest włożenie do butonierki pojedynczego kwiatu – z kwiaciarni albo z własnego ogrodu.

#2 Jak powinna wyglądać butonierka ślubna dla pana młodego?

Butonierka pana młodego powinna składać się z identycznych kwiatów jak bukiet panny młodej. Jeśli jest wykonany w większości z róż – dobrze, aby w butonierce pana młodego widniała analogicznie róża.

#3 Co zrobić, aby przedłużyć trwałość kwiatów w butonierce?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym kwiat przez cały wieczór będzie wyglądał świeżo. Łodygę można np. umieścić w specjalnym uszczelniaczu używanym przez florystów. Umieszczony z tyłu klapy marynarki powinien pozostać niewidoczny. Ponadto dekorację butonierki warto przechowywać w szklance wody, najlepiej w lodówce, aby nie straciła świeżości jeszcze przed uroczystością.

#4 Czy kwiat w butonierce wyklucza poszetkę?

W żadnym wypadku! Oba dodatki mogą być noszone w tym samym czasie. Warto jednak, aby były do siebie odpowiednio dopasowane.

#5 Czy kwiat to jedyna dekoracja, jaką można umieścić w butonierce?

Nie. Do butonierki wkłada się również dekoracyjne szpilki. Często robią to m.in. politycy, wkładając do butonierki szpilki z flagą kraju, jaki reprezentują. Szpilki mogą przyjmować różne kształty – przykładowo w ofercie Recman znajdziesz szpilki w kształcie ozdobnych muszek.

W naszej ofercie znajdziesz elementy, które pozwolą skompletować elegancką stylizację pana młodego. Oferujemy między innymi: garnitury, koszule męskie na długi rękaw, buty ślubne oraz dodatki takie jak spinki ślubne do mankietów.