Akademia Dobrego Stylu

Czarny garnitur na ślub – kiedy się sprawdzi?

Mężczyzna ubrany w czarny garnitur, białą koszulę i czarną muszkę

Czy czarny garnitur na wesele to dobry pomysł? Dość powszechne jest przekonanie, że na ślub nie powinno się zakładać czarnego garnituru. Czerń uważana jest za zbyt ponury kolor na taką uroczystość ze względu na swoje żałobne konotacje. Poza tym czerń jest też kolorem zarezerwowanym na wydarzenia odbywające się po zmroku, a śluby zwykle mają miejsce w ciągu dnia. Czy to oznacza, że czarny garnitur na ślub nie jest dobrym pomysłem? A może nie sprawdzi się na ślub, ale na wesele już tak? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i doradzamy, z czym najlepiej skomponować czarny garnitur, by stworzyć elegancką stylizację.

Kiedy czarny garnitur na ślub jest dopuszczalny?

Zacznijmy od tego, że czerń to barwa typowo wieczorowa, więc wygląda dobrze tylko na wydarzeniach, które mają miejsce po zmroku. Ogólnie przyjęło się, że czerń można zakładać po godzinie 18:00, jednak jak wiemy, zmrok zapada różnie w zależności od pory roku. Zimą w naszej szerokości geograficznej będzie to godzina 16:00, z kolei latem jest jeszcze jasno około 20:00. Zanim więc przyszykujemy czarny garnitur ślubny do założenia, zastanówmy się w jakim miesiącu jest ślub i o której godzinie. Jeżeli z jakiegoś powodu bardzo zależy nam na czarnym kolorze ślubnego garnituru, warto zaplanować ślub na najpóźniejszą możliwą godzinę.

Czarny garnitur na ślubCzarny garnitur na ślub

Czarny garnitur na ślub – jak go wybrać?

Wybierając czarny, klasyczny garnitur na własny ślub powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na idealne dopasowanie do sylwetki i wysokiej jakości skład. Czarny garnitur ślubny powinien być matowy, a nie połyskujący – ten drugi może się sprawdzić co najwyżej na balu sylwestrowym. Im lepszy skład tkaniny z której uszyty jest garnitur, tym lepiej będzie się on prezentował po kilku godzinach zabawy – nie będzie na nim widać licznych zagnieceń. W poszukiwaniu czarnego garnituru ślubnego najlepiej rozejrzeć się za modelem wełnianym lub z dodatkiem wełny w składzie. Wełna to naturalny, oddychający materiał, który świetne pochłania wilgoć. Wykonany z niej garnitur będzie więc bardzo wygodny.

Jakie dodatki będą pasować do czarnego garnituru na ślub?

Niezależnie od tego, czy kompletujesz strój na własny ślub, czy wybierasz się na wesele jako gość – jeżeli postanowisz włożyć czarny garnitur na ślub, powinieneś poświęcić wiele uwagi doborowi pozostałych elementów stylizacji. Odpowiednim towarzystwem dla czarnego garnituru będzie jedynie śnieżnobiała koszula z długim rękawem, z usztywnianym kołnierzykiem i mankietami zapinanymi na spinki. Poza tym przyda Ci się czarny krawat lub mucha oraz klasyczna, biała poszetka do garnituru . Jeżeli decydujemy się na założenie muchy, trzeba pamiętać o tym, by koszula miała zakrytą listwę guzikową.

Czarny garnitur na wesele – jakie są alternatywy?

Jeżeli ślub ma miejsce latem, wczesnym popołudniem, najlepiej zastąpić czerń garniturem granatowym lub szarym. Oba te kolory są równie klasyczne i eleganckie, a przy tym zdecydowanie lepiej współgrają ze słowiańskim typem urody, czyli jasną cerą i włosami.

Ponadto granat jest bardzo uniwersalny, ponieważ sprawdzi się zarówno podczas uroczystości ślubnej w ciągu dnia, jak i na imprezie weselnej w nocy. Szary będzie nieco lepszy na wesela odbywające się latem niż zimą – chyba, że wybierzemy opcję grafitowego garnituru.

Smoking i frak – czy można je założyć zamiast czarnego garnituru na ślub?

Wielu panów chce się wyróżnić na własnym ślubie i zastanawia się, czy można wyglądać jeszcze bardziej uroczyście niż w czarnym garniturze. Bardzo formalnymi strojami męskimi na taką okazję mogą być smoking lub żakiet – jednak pod pewnymi warunkami.

Smoking to strój wieczorowy złożony z marynarki z atłasowymi klapami oraz spodni uszytych z tej samej tkaniny, dopełniony pasem smokingowym. Obowiązkowo zestawia się go z muchą – nie z krawatem. Ze względu na swój charakter smoking nadaje się na wesele, ale niekoniecznie na uroczystość zaślubin.

Frak zamiast czarnego garnituru ślubnego – czy to dobry wybór?

Frak to z kolei formalny ubiór męski zarezerwowany na dzień. Składa się z marynarki sięgającej do kolan, spodni oraz kamizelki. Można go założyć na ślub odbywający się w środku dnia, ale kontynuowanie zabawy weselnej w żakiecie będzie już faux pas.

Jedyną w zasadzie opcją na pogodzenie tych dwóch strojów męskich na własnym ślubie, jest założenie żakietu na ślub w ciągu dnia, a następnie przebranie się w smoking wraz z nastaniem wieczoru. Nie jest to jednak zbyt wygodna opcja dla pana młodego, a w dodatku zakup strojów ślubnych to niemały wydatek.

Czarny garnitur na wesele – podsumowanie

Czarny garnitur to niewątpliwie elegancka opcja, jednak na ślub i wesele lepiej wybrać strój w nieco jaśniejszym kolorze np. granatowym – taki garnitur będzie pasował zarówno na ślub w ciągu dnia, jak i na nocną imprezę weselną. Czerń może sprawdzić się na ślubach odbywających się jesienią lub zimą ze względu na swój wieczorowy charakter. Na uroczystości organizowane wiosną i w lecie zarówno dla gości, jaki i pana młodego rekomendujemy garnitury w innych barwach – naprawdę jest w czym wybierać.