Akademia Dobrego Stylu

Wiązanie muchy. Jak poprawnie zawiązać, a jak zapiąć muchę?

Mężczyzna ubrany w czarny smoking, szarą kamizelkę, białą koszulę i szarą muszkę

Mucha to elegancki dodatek, który współcześni mężczyźni wkładają zazwyczaj na okazje wymagające szczególnie formalnego stroju np. własny ślub. Jako, że nie nosimy tego elementu na co dzień, przy jej ubieraniu często pojawia się pewien problem. Nie wiemy, jak zawiązać muchę, ani jak poprawnie zapiąć jej gotowy odpowiednik. Tymczasem nie jest to nic trudnego. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku tak, abyś wiedział jak założyć muchę do koszuli, gdy nadarzy się ku temu okazja!

Mucha - elegancka alternatywa dla krawata

Czy wiesz, że mucha wyewoluowała z chusty, którą niegdyś wiązano na kokardę pod szyją? Taki zwyczaj był mocno upowszechniony jeszcze w połowie XIX wieku. Chusty z czasem robiły się coraz węższe i mniejsze, aż zminiaturyzowały się do tego stopnia, że zaczęły wyglądać jak dzisiejsze muchy. Od lat 70. XIX wieku, gdy wiązanie muchy zyskiwało na popularności, wprowadzono jedynie nieznaczne modyfikacje do ich kształtu.

Obecnie po muchę sięga się o wiele rzadziej niż kiedyś, co nie zmienia faktu, że mężczyźni ceniący elegancję prędzej czy później postanawiają zainwestować choć w jeden egzemplarz. Dobrze dobrana mucha doskonale podkreśla uroczysty charakter stylizacji i nadaje jej jeszcze bardziej formalnego charakteru. Dlatego najczęściej widujemy ją na ślubach i weselach. Efekt potrafi być wyśmienity, o ile tylko wiemy, jak zawiązać muchę.

wiązanie muchywiązanie muchy

Mucha wiązana czy zapinana?

Muchy przeznaczone do własnoręcznego wiązania to synonim najwyższej elegancji. Wielu mężczyzn rezygnuje z nich tylko dlatego, że samodzielne wiązanie muchy sprawia im spore trudności. W odpowiedzi na potrzeby klientów, do sklepów wprowadzono muchy zawiązane fabrycznie. Wystarczy zapiąć je pod kołnierzykiem, żeby od razu prezentowały się perfekcyjnie.

Choć pojawiają się głosy, że gotowe muchy nie nadają się na eleganckie okazje i przeczą zasadom savoir vivre'u, wizualnie obydwa rodzaje są do siebie podobne. Perfekcyjnie zawiązaną muchę można pomylić ze zszytym fabrycznie odpowiednikiem. Tego typu modele przeważają w kolekcjach salonów mody męskiej oraz w rozmaitych sieciach odzieżowych. Będą ciekawym dodatkiem na różne okazje. Nawet panowie, którzy dotychczas nie uzupełniali stylizacji o ten element, bez problemu nauczą się, jak zapiąć muchę, by prezentowała się elegancko.

Wiązanie muchy - jak założyć muchę do koszuli?

Nauka wiązania muchy to proces, który każdej osobie może sprawić inną trudność. Może okazać się, że już za trzecim razem zawiążesz muchę jak zawodowiec. Innym razem podobnych prób będzie trzeba wykonać znacznie więcej.

Ucząc się noszenia i wiązania muchy, pamiętaj o dwóch żelaznych zasadach: mucha nie może wychodzić poza końce kołnierzyka od koszuli. Nie powinna też być szersza od Twojej szyi. Samo wiązanie można natomiast sprowadzić do czterech kroków:

Jak zawiązać muchę? Instrukcja krok po kroku

Krok 1.

Skrzyżuj oba końce muchy, tak aby lewy był nie dłuższy od drugiego. Postaraj się je ułożyć w taki sposób, żeby miejsce przecięcia wystąpiło na linii zwężenia muchy (nad owalnym łukiem). Lewy koniec musi zostać przełożony ponad prawym.

Krok 2.

Lewy, dłuższy koniec muchy przełóż od dołu, tak aby powstała pętelka. Następnie pociągnij go do góry.

Krok 3.

Pora na krótszy koniec muchy. Zagnij go na środku powstałej pętli. Upewnij się, że końcówka jest skierowana na prawo.

Krok 4.

Teraz uformuj estetyczną kokardkę. Przełóż ponad nią dłuższy koniec muchy, a następnie wsuń go w pętelkę powstałą za kokardką.

Krok 5.

Lewa część będzie wymagała lekkiego przeciągnięcia. Pamiętaj też o wyprostowaniu i zgrabnym uformowaniu obu skrzydełek muchy. Taki efekt osiągniesz delikatnie ciągnąc za skrzydełka i dokładniej zaciskając węzeł.

Wiązanie muchy dobiegło końca – mamy nadzieję, że wiesz już, jak założyć muchę! Jeżeli zależy Ci na klasycznej, formalnej stylizacji, takie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze. Nie przejmuj się, jeżeli nie uda Ci się zawiązać muszki dokładnie tak samo podczas kolejnych prób. Drobne niedoskonałości i asymetrie dodadzą wiązaniu charakteru i podkreślą, że zostało one wykonane samodzielnie. Z czasem na pewno nauczysz się robić to perfekcyjnie. Kto wie, może zainspirujesz do noszenia tego dodatku kogoś ze swoich znajomych. Wtedy to ty będziesz ekspertem, który doskonale wie, jak zawiązać muchę, aby prezentowała się idealnie.

Jak zapiąć muchę? Poradnik krok po kroku

Krok 1.

Wyciągnij muchę z opakowania i rozłóż ją na stole lub innej gładkiej powierzchni.

Krok 2.

Chwyć za dłuższy koniec (z perforowaną taśmą) i włóż metalowe mocowanie w jeden z otworów (ten, który pozwoli na uzyskanie optymalnego obwodu).

Krok 3.

Przesuń metalową końcówkę na sam koniec taśmy.

Krok 4.

Połącz metalowe elementy.

Krok 5.

W sytuacji, gdy obwód jest za mały lub za duży, odepnij metalowe elementy i powtórz krok 2., wybierając tym razem inny otwór.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jak zapiąć muchę. To naprawdę nic trudnego! Wystarczy odrobina cierpliwości i praktyki, a już niedługo na pytanie "Mucha czy krawat?" odpowiesz "mucha". Jeśli robisz zakupy stacjonarnie, o pomoc zawsze możesz też poprosić pracowników salonu, którzy udzielą Ci krótkiego instruktarzu, jak założyć muszkę.

Szukasz wyjątkowej muchy do swojej stylizacji? Sprawdź bordowe muchy z oferty Recman.