Akademia Dobrego Stylu

Gdzie i jak należy przypiąć kwiatek do marynarki?

Mężczyzna w niebieskiej koszuli, granatowym garniturze i białych butach.

Wielu mężczyzn komponując elegancką stylizację, zachodzi w głowę nad tym, jak przypiąć kwiatek. Zanim odpowiemy na to pytanie, warto omówić poszczególne elementy stroju, by rozwiać wątpliwości. Moda męska jest niezwykle funkcjonalna, każda część garderoby, a także każdy dodatek ma ściśle określone przeznaczenie, ale też miejsce w którym powinien się znaleźć. Doskonałym tego przykładem jest kwiatek, który przypinamy do marynarki.

Historia kwiatka przy marynarce

Chociaż dzisiaj kwiat w butonierce nie jest zbyt często spotykanym rozwiązaniem, od XIX do pierwszej połowy XX wieku był nieodzownym atrybutem eleganckiego mężczyzny. Zwyczaj przypinania kwiatka do marynarki wywodzi się z epoki wiktoriańskiej, której surowa obyczajowość nie pozwalała na bezpośrednie wyrażanie uczuć. Czerwony goździk był wówczas swoistym znakiem miłosnym wysyłanym damom, natomiast biały symbolizował oddanie, niewinność i wiarę w miłość kobiety. Innymi popularnymi kwiatami były niebieskie bławatki, róże oraz gardenie.

W XIX wieku w Polsce zwyczaj noszenia kwiatu w butonierce nie był aż tak popularny jak chociażby w Anglii, jednak w dwudziestoleciu międzywojennym żaden elegancki mężczyzna nie mógł się bez niego obyć. Sporo zamieszania wokół butonierki narobił Bruno Jasiński swoim wierszem "But w butonierce". Niezrozumienie tego manifestu futuryzmu sprowadza się często do tego, że młodzi panowie mylą butonierkę z brustaszą, czyli kieszonką piersiową, ponieważ znacznie łatwiej wyobrazić sobie but wystający właśnie z kieszeni, niż z niewielkiej dziurki w marynarce.

Jak przypiąć kwiatek do marynarki?

Dzisiaj rozwiązanie można spotkać głównie na ślubach i przyjęciach weselnych, ale może być stosowane także na co dzień. Zdarza się, że garnitur, który kupiliśmy, ma zaszytą butonierkę. Co wtedy? Najlepiej oddać go do poprawki i poprosić o rozcięcie zaszycia (raczej nie próbujmy tego robić samodzielnie). Przy okazji wizyty u krawca można poprosić o wszycie specjalnej pętelki pod klapą, która będzie podtrzymywała łodyżkę.

Gdzie przypiąć kwiatki do marynarkiGdzie przypiąć kwiatki do marynarki

Ale po kolei – czym są butonierka, brustasza i poszetka?

Butonierka

Butonierka (z języka francuskiego "boutonniere", czyli "dziurka do guzika", "pętelka") to niewielki otwór w lewej klapie marynarki, bądź płaszcza, znajdujący się na wysokości obojczyka. Jest to pozostałość po dawnych strojach, które kiedyś były zapinane pod samą szyję. Dzisiaj istnienie butonierki jest częścią krawieckiej tradycji. To właśnie do niej wkładamy kwiat (żywy, nigdy sztuczny!), najlepiej pojedynczy, ponieważ taki wygląda najbardziej elegancko i gustownie. Pamiętajmy, aby go włożyć, a nie przypiąć. Można połączyć go z poszetką, pod warunkiem, że zdecydujemy się na prosty biały model.

Butonierka często mylona bywa właśnie z poszetką a także z brustaszą, wyjaśnijmy więc, co oznaczają te pojęcia, aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.

Poszetka

Poszetka (z języka francuskiego "pochette", czyli "chusteczka", jednak nie "mouchoir", czyli "chusteczka do nosa") to ozdobna chusteczka wkładana do brustaszy. Najbardziej klasyczna jest biała poszetka z lnu lub jedwabiu. Zapewnia stylowy wygląd, jednak bez niepotrzebnej ekstrawagancji. Jest uniwersalna i ponadczasowa.

Ozdobne chusteczki mogą być także wykonane z wełny, bawełny lub materiału z domieszką. Ważne, aby były starannie wykończone oraz odpowiednio złożone. Ich kolor dopasowujemy do krawata na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, uważając, by nie powielać wzorów. Poszetkę można jednak nosić nawet jeżeli rezygnujemy z krawata!

Brustasza

Brustasza (z języka niemieckiego od "brust" i "Tasche", czyli "pierś" i "chusteczka") to niewielka płytka kieszonka, do której wkładamy poszetkę. Ponieważ brustasze różnią się kształtem, wielkością i szerokością, odpowiedni dobór poszetki oraz właściwe jej ułożenie jest niezwykle ważne.

Na jakie okazje możemy włożyć kwiat do butonierki?

Tradycyjny biały goździk zakładamy do fraka, natomiast czerwony idealnie komponuje się ze smokingiem. Jednak obecnie kwiat w butonierce najczęściej spotykany jest podczas uroczystości zaślubin.

Stylizacja pana młodego – jaki kwiatek przypiąć do marynarki?

Pamiętajmy, że kompozycja noszona przez pana młodego, powinna nawiązywać do bukietu panny młodej, jednak połączenie białej, klasycznej poszetki z pięknym, pojedynczym białym kwiatem również będzie wyglądało niezwykle stylowo i elegancko! Goście weselni mogą sięgnąć po inne kolory kwiatów.

Inne okazje, na które warto przypiąć kwiatek

Czy warto nosić kwiat w butonierce również na inne okazje, niż śluby? Oczywiście, że tak! Jak pisał Mark Twain - kolorowy kwiat ozdabiający garnitur może odmłodzić mężczyznę przynajmniej o 10 lat. Kwiat w butonierce będzie odpowiedni do strojów wizytowych, balowych, jak i po prostu na randkę.