Akademia Dobrego Stylu

Szary garnitur – jak nosić? Jaki krawat i jaka koszula do szarego garnituru sprawdzą się najlepiej?

Mężczyzna w szarym garniturze, białej koszuli i bordowym krawacie.

Szary garnitur jest niezwykle uniwersalny i stosunkowo prosty w stylizacji. Spotkanie służbowe, ślub, randka, egzamin maturalny, obrona pracy magisterskiej – można go włożyć na każdą z tych okazji. O finalnym charakterze stylizacji decyduje jednak nie tyle sam garnitur, co dodatki. Ich styl, kolory czy deseń pozwalają dostosować strój do różnych sytuacji. Jaką koszulę i jaki krawat wybrać do szarego garnituru? Jakie buty sprawdzą się najlepiej w takim zestawie? Wszystkie najważniejsze zasady przydatne podczas kompletowania takiej stylizacji opisaliśmy poniżej.

Szary garnitur niejedno ma imię

Wszystkich szarych garniturów nie da się sprowadzić do jednego mianownika. Nie każdy odcień szarości prezentuje się bowiem równie dobrze w towarzystwie określonych kolorów. Grafitowe garnitury mają z zasady nieco bardziej formalny charakter – są dzięki temu doskonałą alternatywą dla klasycznych czarnych i granatowych garniturów. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wykorzystywać do tworzenia casualowych zestawów – aby stylizacja nabrała swobody, wystarczy zamienić koszulę na t-shirt lub sweter. W takim stroju można iść do pracy (pod warunkiem, że nie obowiązuje nas surowy dress-code) albo na rodzinne spotkanie.

Garnitury w gołębim odcieniu szarości nosi się głównie latem i raczej na mniej formalne okazje. Nie brakuje jednak mężczyzn, którzy decydują się wziąć w takim garniturze ślub. Standardowo jasnoszary garnitur służy za letni strój do pracy, można go też włożyć na eleganckie, letnie przyjęcie czy rodzinną uroczystość (np. komunię dziecka). Zimą wcale nie trzeba go chować na dno szafy – wystarczy zamienić koszulę na wełniany golf, najlepiej w kolorze czarnym lub granatowym.

szary garniturszary garnitur

Jaka koszula do szarego garnituru?

Dobranie odpowiedniej koszuli do szarego garnituru nie jest trudne. Najbezpieczniejszym wyborem są klasyczne koszule w kolorze białym, niebieskim i czarnym. Panom, którzy preferują mniej standardowe rozwiązania, polecamy rozejrzeć się natomiast wśród modeli w kolorze granatowym i bordowym – te kolory pasują zarówno do grafitowego, jak i jasnoszarego garnituru.

Jaka koszula sprawdzi się wyłącznie w zestawie z jasnoszarym garniturem? Przede wszystkim ta w pastelowych odcieniach, np. różowym albo brzoskwiniowym. Pamiętajmy, że im mniejszy jest kontrast między garniturem a koszulą, tym stylizacja ma mniej formalny charakter. Szarego garnituru i różowej koszuli nie wypada więc założyć na oficjalną galę lub ważne spotkanie. Podobnie jest w przypadku koszuli we wzory, które także obniżają rangę stroju.

Jaki krawat do szarego garnituru?

Do zestawu „szary garnitur + biała koszula” będzie pasować praktycznie każdy krawat, polecamy jednak zwłaszcza te w kolorze dojrzałego wina i butelkowej zieleni. Do różowej koszuli i szarego garnituru warto natomiast dobrać krawat w kolorze burgundowym. Analogicznie będzie w przypadku koszuli niebieskiej – można zestawić ją z krawatem w kolorze o kilka tonów ciemniejszym od koszuli.

Znacznie trudniejsze jest dobranie krawata do zestawu składającego się z szarego garnituru i ciemnej koszuli. W tym wypadku najbezpieczniejszym wyborem będzie szary krawat w kolorze zbliżonym do garnituru. Efekty nieco bardziej ekstrawaganckich eksperymentów mogą być jednak równie udane. Do granatowej koszuli można dopasować krawat w kolorze butelkowej zieleni, a do koszuli burgundowej brązową muszkę. Wielu panów lubi też połączenie czarnej koszuli z czerwonym krawatem – sprawdzi się ono także w połączeniu z szarym garniturem. Jaki odcień krawata będzie pasował do takiej stylizacji? Bezpieczniej będzie jeśli wybierzemy nie ogniście czerwony, ale np. karmazynowy model.

Jakie buty do szarego garnituru?

Do jasnoszarego garnituru najlepiej pasują eleganckie buty w kolorze czarnym, ciemnobordowym i brązowym, np. czarne oxfordy czy klasyczne brązowe półbuty. Nie są to oczywiście jedyne możliwe kombinacje. Wkładając takie buty do szarego garnituru, po prostu niczym nie ryzykujemy. Odważniejsi panowie mogą się pokusić na bardziej ekstrawaganckie połączenia, pamiętając o tym, że obniżają one formalność zestawu (podobnie jak koszule w niestandardowych barwach). Nawet brązowe i ciemnobordowe buty nie sprawdzą się w najbardziej eleganckich stylizacjach.

Choć jasnobrązowe buty pasują do szarych spodni, lepiej nie łączyć ich zatem z grafitowym garniturem. Pamiętajmy, że to bardziej formalny strój, więc buty wyraźnie kontrastujące z grafitowymi spodniami byłyby raczej nie na miejscu. Jakie buty założyć zatem do szarego garnituru, gdy musimy być bardzo eleganccy? W tym wypadku najlepiej postawić na buty w kolorze czarnym. Pamiętajmy, że ważny jest nie tylko ich kolor, ale także fason. Najlepiej, aby były to klasyczne oxfordy.