Akademia Dobrego Stylu

Krawat i poszetka – jak łączyć te dwa dodatki?

Krawat i poszetka

Jeszcze do niedawna słowo „poszetka” niewiele mówiło znakomitej większości mężczyzn w naszym kraju. Na szczęście ostatnimi laty ten stylowy męski dodatek stał się bardziej popularny. Coraz więcej panów zdaje sobie sprawę, że za jej pomocą można ożywić stylizację i dodać jej odrobinę polotu. Niestety, sporo problemów sprawia dopasowanie kolorystyczne krawata i poszetki oraz zgranie tych dodatków z resztą stroju. Podpowiadamy, jak bezbłędnie łączyć krawat i poszetkę, by zawsze wyglądać stylowo.

Jak dobrać poszetkę do krawata?

Podstawowa zasada doboru poszetki do krawata mówi, że te dwa dodatki powinny ze sobą korespondować kolorystycznie i uzupełniać się. Nie oznacza to, że mają być identyczne. Poniżej dwie wskazówki, jak dopasować poszetkę do krawata, by dobrze ze sobą współgrały:

  1. 1. Wybierz poszetkę w kolorze dominującym na krawacie

Ta zasada jest zdecydowanie najprostsza. Jeśli nosisz krawat w kolorze ciemnozielonym, dobierz do niego poszetkę w zbliżonym odcieniu zieleni, najlepiej z subtelnym wzorem w innym kolorze.

  1. 2. Wybierz poszetkę w kolorze uzupełniającym krawat

Są dwa sposoby na wprowadzenie tej zasady w życie. Przykładowo, jeśli nosisz ciemnozielony krawat w delikatny musztardowy wzór, dobierz poszetkę w kolorze musztardowym. Drugi sposób to wybór białej poszetki z kolorowym obszyciem.

poszetka z krawatemposzetka z krawatem

Czy krawat i poszetka z tego samego materiału to dobry pomysł?

Poszetka i krawat z tego samego materiału to modowe faux pas. Wprawdzie w Internecie aż roi się od zestawów „krawat i poszetka”, w których oba te dodatki są w identycznym kolorze i z identycznego materiału, jednak nie są absolutnie przeznaczone dla eleganckich, świadomych swojego stylu mężczyzn.

Nie oznacza to oczywiście, że nie można kupować krawata i poszetki w zestawie – musi to być jednak zestaw dobrany według zasad przedstawionych powyżej. Tak jest na przykład w tym zestawie z naszej oferty, w którym ciemnobrązowy krawat w kratę doskonale koresponduje z poszetką z obszyciem w kolorze krawata.

Jak dopasować krawat i poszetkę do garnituru?

Tutaj warto trzymać się kilku podstawowych zasad, dzięki czemu nie zginiemy w gąszczu modowych decyzji. Podstawowa zasada jest taka, że to krawat dobieramy do garnituru, a nie garnitur do krawata. Najpierw zdecyduj, jaki garnitur planujesz założyć na daną okazję, a następnie dobierz do niego dodatki – najpierw krawat, a następnie do krawata poszetkę. Poniżej nasze wskazówki odnośnie doboru krawata i poszetki do najpopularniejszych wśród polskich mężczyzn kolorów garnituru: granatu i czerni.

  • Krawat i poszetka do granatowego garnituru

Granatowy garnitur to baza w każdej męskiej szafie. Najbardziej pasują do niego krawaty w kolorze bordowym, ciemnozielonym, niebieskim i fioletowym. Gdy już zdecydujesz się na kolor krawata do granatowego garnituru, łatwiej będzie Ci wybrać poszetkę. Jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniejszą opcją będzie biała poszetka do garnituru z obszyciem w kolorze krawata.

Czarny garnitur to konieczność na wysoce formalne okazje. Zawsze zakładamy do niego białą koszulę męską z długim rękawem i czarny, najlepiej gładki krawat. Do tak eleganckiego zestawu najlepsza będzie biała poszetka wykonana ze szlachetnej tkaniny, np. jedwabiu.

Dobór poszetki do krawata sprowadza się do dwóch prostych zasad – unikamy dodatków z tego samego materiału i decydujemy się na poszetkę w jednym z kolorów obecnych na krawacie. Mamy nadzieję, że mając je na uwadze, łatwiej będzie Ci dobierać poszetkę do krawata i chętniej będziesz uzupełniał nią swoje stylizacje, niezależnie od okazji.