0,00 zł 0

801 403 403

.

Jak dobrać poszetkę do garnituru?

Poszetka to niewielka chusteczka w kształcie kwadratu, którą umieszcza się w górnej kieszonce marynarki. Choć stanowi tylko dodatek do marynarek i garniturów, może całkowicie odmienić męską stylizację. Różnorodność wzorów, materiałów i kolorów sprawia, że jej wybór niejednokrotnie przysparza wielu problemów. Podpowiadamy więc, jak dobrać poszetkę, aby prezentowała się nienagannie i pasowała kolorystycznie do pozostałych części stroju.

Jaki kolor poszetki wybrać, aby pasowała do garnituru i pozostałych dodatków?

Kolor poszetki może odpowiadać kolorowi marynarki lub koszuli, ale powinien mieć inny odcień lub wzór, tak aby kolorystyka zestawu nie była monotonna, a w konsekwencji nieciekawa. Właściwą podpowiedzią jest mucha lub krawat – kolor czy deseń poszetki może być do nich zbliżony. Krawat i poszetka w identycznym wzorze będą modowym faux pas. Te dwa elementy stroju powinny ze sobą korespondować, ale nie mogą być identyczne. Bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wybór poszetki w kolorze o ton jaśniejszym lub ciemniejszym niż krawat. Dozwolona jest również poszetka w kolorze kontrastującym z krawatem lub muchą. Jest to jednak zabieg wymagający wyczucia stylu.

Jak wybrać wzór poszetki?

Mnogość kolorów oraz wzorów może przytłaczać i zniechęcać do poszukiwania idealnie dopasowanej do stroju poszetki. Panom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z klasyczną elegancją, na początek proponujemy białą poszetkę, która powinna pasować do każdego klasycznego garnituru. Warto jednak eksperymentować z innymi kolorami i wzorami. Chcąc uniknąć gafy, najlepiej zaufać standardowym i sprawdzonym połączeniom:

• Krawat w jednolitym kolorze – poszetka ozdobiona deseniem w podobnym odcieniu,
• Wzorzysty krawat – jednolita poszetka korespondująca z kolorem krawata,
• Koszula np. w niebieskie prążki – niebieska poszetka,
Marynarka w kolorową kratę – poszetka w kolorze nawiązującym do wzoru.

Tym sposobem można stopniowo nauczyć się sprawnego zestawiania poszetki z krawatem lub muchą. Mężczyźni, którzy ten etap mają już za sobą, mogą śmiało eksperymentować z poszetkami w bardziej fantazyjne wzory. Na rynku dostępne są poszetki w kwiaty, motywy zwierzęce, a nawet zdobione reprodukcjami dzieł sztuki. Należy jednak pamiętać, że wzorzyste poszetki nie będą współgrać z równie barwnymi krawatami czy muchami. Doskonale komponują się za to ze stonowanymi dodatkami. Poszetkę można nosić też solo, bez muchy ani krawata. Dotyczy to jednak wyłącznie stylizacji casualowych.

poszetki do garnituru

 

Czynniki, o których nie można zapomnieć przy wyborze poszetki

Dobierając poszetkę, należy pamiętać także o materiale, z jakiego jest wykonana. Do wiosennych i letnich stylizacji doskonale pasują poszetki z lnu lub jedwabiu, z kolei w okresie jesienno-zimowym lepiej celować w poszetki wełniane. Przed zakupem warto przyjrzeć się swojej garderobie oraz kolorom w niej dominującym. Warto pamiętać o swoich osobistych upodobaniach i ulubionych kolorach, aby czuć się wygodnie i komfortowo.

Jak składać poszetkę?

Gdy mamy już wybraną poszetkę, pora umieścić ją w kieszonce marynarki. Można to zrobić na kilka sposobów:

Klasycznie (TV fold). Składamy poszetkę na pół, a następnie wywijamy do środka dłuższe boki, tak aby powstał prostokąt odpowiadający kształtowi kieszonki marynarki. Powinien z niej wystawać jedynie wąski pasek poszetki.

Puff. Poszetkę należy chwycić za środek i umieścić jej końcówki w kieszonce. Wystająca część poszetki powinna przypominać niewielką poduszeczkę. Można też postąpić na odwrót i umieścić w kieszonce środkową część poszetki, tak aby z kieszonki nonszalancko wystawały jej końcówki. Taki sposób ułożenia poszetki nie pasuje jednak na formalne okazje.

Rogi. Poszetkę składamy na pół, a potem jeszcze raz zginamy ją w połowie, aby uzyskać trójkąt. Następnie zawijamy do środka dwa boczne wierzchołki i umieszczamy poszetkę w kieszonce w taki sposób, by wystawał z niej wierzchołek trójkąta. Można wyeksponować również dwa lub więcej rogów poszetki, rozsuwając boki uzyskanego wcześniej trójkąta.

To zaledwie trzy z wielu możliwych sposobów na ułożenie poszetki. Jeśli dopiero zaczynamy jednak eksperymentować z tym elementem garderoby, warto ograniczyć się do podstawowych metod, a dopiero później wprowadzać kolejne.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj