Akademia Dobrego Stylu

Jak dobrać poszetkę do garnituru?

Kolorowa poszetka do kieszonki w garniturze

Jak dobrać poszetkę, aby prezentowała się nienagannie i pasowała kolorystycznie do pozostałych części stroju? Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego – wystarczy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami klasycznej męskiej elegancji.

Niepozorna poszetka – jak dobrać ją do reszty stylizacji?

Poszetka to niewielka chusteczka w kształcie kwadratu, którą umieszcza się w górnej kieszonce marynarki. Choć stanowi tylko dodatek do marynarek i garniturów, może całkowicie odmienić męską stylizację. Różnorodność wzorów, materiałów i kolorów sprawia, że jej wybór niejednokrotnie przysparza wielu problemów.

Jak dobrać zatem poszetkę do reszty zestawu? Jej kolor może odpowiadać kolorowi marynarki lub koszuli, ale powinien mieć inny odcień lub wzór, tak aby kolorystyka zestawu nie była monotonna, a w konsekwencji nieciekawa. Właściwą podpowiedzią jest mucha lub krawat – kolor czy deseń poszetki może być do nich zbliżony. Krawat i poszetka w identycznym wzorze będą modowym faux pas. Te dwa elementy stroju powinny ze sobą korespondować, ale nie mogą być identyczne. Bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wybór poszetki w kolorze o ton jaśniejszym lub ciemniejszym niż krawat. Dozwolona jest również poszetka w kolorze kontrastującym z krawatem lub muchą. Jest to jednak zabieg wymagający wyczucia stylu.

Jaki kolor i wzór poszetki wybrać?

Mnogość kolorów oraz wzorów może przytłaczać i zniechęcać do poszukiwania idealnie dopasowanej do stroju poszetki. Panom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z klasyczną elegancją, na początek proponujemy białą poszetkę, która powinna pasować do każdego klasycznego garnituru. Warto jednak eksperymentować z innymi kolorami i wzorami. Chcąc uniknąć gafy, najlepiej zaufać standardowym i sprawdzonym połączeniom:

Krawat w jednolitym kolorze – poszetka ozdobiona deseniem w podobnym odcieniu, Wzorzysty krawat – jednolita poszetka korespondująca z kolorem krawata, Koszula np. w niebieskie prążki – niebieska poszetka, Marynarka w kolorową kratę – poszetka w kolorze nawiązującym do wzoru.• Granatowy garnitur – jaka poszetka będzie pasować do granatowego garnituru? Ponownie biała chusteczka będzie najbezpieczniejszym wyborem, ale możliwych opcji jest znacznie więcej.

Tym sposobem można stopniowo nauczyć się sprawnego zestawiania poszetki z krawatem lub muchą. Mężczyźni, którzy ten etap mają już za sobą, mogą śmiało eksperymentować z poszetkami w bardziej fantazyjne wzory. Na rynku dostępne są poszetki w kwiaty, motywy zwierzęce, a nawet zdobione reprodukcjami dzieł sztuki. Należy jednak pamiętać, że wzorzyste poszetki nie będą współgrać z równie barwnymi krawatami czy muchami. Doskonale komponują się za to ze stonowanymi dodatkami. Poszetkę można nosić też solo, bez muchy ani krawata. Dotyczy to jednak wyłącznie stylizacji casualowych.

jak dobrać poszetkęjak dobrać poszetkę

Jak dobrać poszetkę – detale, o których nie można zapomnieć

Dobierając poszetkę, należy pamiętać także o materiale, z jakiego jest wykonana. Do wiosennych i letnich stylizacji doskonale pasują poszetki z lnu lub jedwabiu, z kolei w okresie jesienno-zimowym lepiej celować w poszetki wełniane. Przed zakupem warto przyjrzeć się swojej garderobie oraz kolorom w niej dominującym. Warto pamiętać o swoich osobistych upodobaniach i ulubionych kolorach, aby czuć się wygodnie i komfortowo.

Jak składać poszetkę?

Gdy zdecydowaliśmy już, jaki kolor poszetki będzie najlepszy do naszej stylizacji, pora umieścić ją w brustaszy marynarki. Można to zrobić na kilka sposobów:

Klasycznie (TV fold). Składamy poszetkę na pół, a następnie wywijamy do środka dłuższe boki, tak aby powstał prostokąt odpowiadający kształtowi kieszonki marynarki. Powinien z niej wystawać jedynie wąski pasek poszetki.

Puff. Poszetkę należy chwycić za środek i umieścić jej końcówki w kieszonce. Wystająca część poszetki powinna przypominać niewielką poduszeczkę. Można też postąpić na odwrót (odwrócony puff) i umieścić w kieszonce środkową część poszetki, tak aby z kieszonki nonszalancko wystawały jej końcówki. Taki sposób ułożenia poszetki nie pasuje jednak na formalne okazje.

Rogi. Poszetkę składamy na pół, a potem jeszcze raz zginamy ją w połowie, aby uzyskać trójkąt. Następnie zawijamy do środka dwa boczne wierzchołki i umieszczamy poszetkę w kieszonce w taki sposób, by wystawał z niej wierzchołek trójkąta. Można wyeksponować również dwa lub więcej rogów poszetki, rozsuwając boki uzyskanego wcześniej trójkąta.

To zaledwie trzy z wielu możliwych sposobów na ułożenie poszetki. Jeśli dopiero zaczynamy jednak eksperymentować z tym elementem garderoby, warto ograniczyć się do podstawowych metod, a dopiero później wprowadzać kolejne.

Granatowy garnitur – jaka poszetka będzie pasować do granatowego garnituru? Ponownie biała chusteczka będzie najbezpieczniejszym wyborem, ale możliwych opcji jest znacznie więcej.