Akademia Dobrego Stylu

Jak złożyć poszetkę - mini poradnik krok po kroku

Mężczyzna w czarnym golfie i ciemnoszarym garniturze w kratkę i z poszetką w kieszeni.

Nie wiesz, jak złożyć poszetkę, aby prezentowała się ona prawdziwie elegancko? To wbrew pozorom nic trudnego. Sposobów na jej ułożenie w brustaszy jest naprawdę wiele, ale my proponujemy zacząć od trzech podstawowych, a zarazem ponadczasowych. Sprawdzą się one podczas wielu różnych eleganckich okazji – w tym także na ślubie, i to bez względu na to, czy występujemy na uroczystości w roli pana młodego czy gościa.

O poszetce słów kilka

Zanim przejdziemy do składania poszetki, warto odpowiedzieć sobie na pytania: kiedy i w jakim celu nosimy poszetkę. W przekonaniu wielu mężczyzn to wysoce elegancki dodatek, który zakładamy jedynie na specjalne okazje – nic bardziej mylnego!

Poszetka sprawdzi się zarówno w formalnych, jak i tych smart casualowych stylizacjach. To stylowy akcent, który pasuje nie tylko do garnituru, ale i marynarki.

Poszetka – dlaczego warto?

Odpowiednio dobrana poszetka - pod względem tkaniny, wzoru i koloru – sprawi, że strój zyska na atrakcyjności. Choć to odrobinę zapomniany dodatek, warto zatem dać mu szansę, zwłaszcza jeśli szykujemy stylizację na wyjątkową uroczystość. Kto wie, może poszetka spodoba nam się do tego stopnia, że stanie się integralnym elementem naszej garderoby?

Składanie poszetki – stylowy poradnik

Poszetkę można złożyć na wiele sposobów, co daje szerokie pole manewru w stylizacji. Każdy mężczyzna znajdzie wzór, który przypadnie mu do gustu. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak składać poszetkę – wśród nich wyróżniamy wyjątkowo proste rozwiązania, a także wzory, które wpisują się w tzw. artystyczny nieład.

Jak złożyć poszetkę do garnituru lub marynarki – krótka instrukcja

Poszetka RecmanPoszetka Recman

TV FOLD – czyli jak złożyć poszetkę w prostokąt?

Pierwsza propozycja to większości doskonale znany klasyk, który swoją nazwę zawdzięcza aktorom oraz prezenterom telewizyjnym z lat 90, którzy spopularyzowali właśnie ten sposób na ozdobną chusteczkę w brustaszy. Wzór TV fold określany jest również jako poszetka złożona po prezydencku.

Wystarczy, że złożymy poszetkę na pół, a następnie wywiniemy do środka dłuższe boki, tak aby powstał prostokąt odpowiadający kształtowi kieszonki marynarki. Powinien z niej wystawać jedynie wąski pasek poszetki – szeroki na około 1-1,5 cm.

Puff – czyli artystyczny nieład w eleganckiej odsłonie

Puff wygląda niezwykle efektownie. Jego ogromną zaletą jest nieregularny kształt, który możemy modyfikować wedle własnych preferencji. Poszetka złożona w ten sposób nada wyjątkowego charakteru każdej stylizacji.

By złożyć poszetkę w pufkę, należy chwycić za środek i umieścić jej końcówki w kieszonce. Wystająca część poszetki powinna przypominać niewielką poduszeczkę. Można też postąpić na odwrót (odwrócony puff) i umieścić w kieszonce środkową część poszetki, tak aby z kieszonki nonszalancko wystawały jej końcówki. Taki sposób ułożenia poszetki nie pasuje jednak na formalne okazje.

Rogi – czyli poszetka w prostej, geometrycznej formie

Składanie poszetki w sposób, który eksponuje rogi wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Poszetkę składamy na pół, a potem jeszcze raz zginamy ją w połowie, aby uzyskać trójkąt. Następnie zawijamy do środka dwa boczne wierzchołki i umieszczamy poszetkę w kieszonce w taki sposób, by wystawał z niej wierzchołek trójkąta. Można wyeksponować również dwa lub więcej rogów poszetki, rozsuwając boki uzyskanego wcześniej trójkąta.

Jak złożyć poszetkę pana młodego?

Zastanawiasz się, który z wymienionych sposobów na składanie poszetki będzie odpowiedni na ślub? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie poszetka złożona w prostokąt lub w trzy rogi. Dlaczego? Są one po prostu najbardziej eleganckie.

Poszetka złożona w pufkę również sprawdzi się na ślubie, jednak pod warunkiem, że wybieramy się na mniej formalną uroczystość np. ślub w stylu rustykalnym.

W przypadku pana młodego bardzo ważny jest też dobór koloru poszetki – jak nietrudno się domyślić nowożeńcy zwykle decydują się na białe poszetki, ale nie jest to reguła. Ciekawym rozwiązaniem może być też biała poszetka z kolorowym rantem.

Poszetka – jak złożyć? Podsumowanie

Wiesz już, jak złożyć poszetkę na kilka sposobów. Jednak, by prezentować się doskonale, należy pamiętać o innych eleganckich dodatkach. Gustowne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie internetowym, a także w salonach stacjonarnych.

Szukasz więcej praktycznych wskazówek i modowych inspiracji? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy, jak dobrać poszetkę do garnituru oraz wpisem o łączeniu krawata i poszetki.