0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Rodzaje marynarek męskich – jakie wyróżniamy?

Warto znać rodzaje marynarek, aby bardziej świadomie budować swoją garderobę. Dowiedz się, jakie kroje marynarek męskich są obecnie najpopularniejsze. Naucz się odróżniać marynarki formalne od tych codziennych i sprawdź, które typy marynarek najlepiej wpisują się w twój indywidualny styl.

Jak wybrać marynarkę? To zależy jaką masz na myśli

Wyróżniamy różne rodzaje marynarek. Podobnie jak garnitury, klasyfikuje się je w oparciu o wiele czynników. Oto systematyzacje, które faktycznie warto znać, będąc eleganckim mężczyzną.


Nie czytałeś jeszcze naszego tekstu o rodzajach garniturów – koniecznie to nadrób! -> Podstawowe rodzaje garniturów męskich. Krótki przewodnik


Rodzaje marynarek męskich a poziom formalności

Marynarka wieczorowa.


Najbardziej elegancki typ marynarki. Nosi się ją wyłącznie w zestawie ze spodniami garniturowymi lub smokingowymi. Powinna być idealnie skrojona oraz utrzymana w ciemnych barwach.


Marynarka wizytowa.


Nieco mniej formalny, jednak wciąż bardzo elegancki rodzaj marynarki. Może być nieco jaśniejsza niż marynarka wieczorowa, ale wciąż trzymamy się bazowej palety kolorów. Wzory takie jak krata i prążki są dozwolone, ale powinny być dyskretne. Marynarkę wizytową podobnie jak wieczorową nosimy wyłącznie w zestawie z garniturowymi spodniami. Założenie jej do jeansów będzie dużym faux-pas.


Marynarka sportowa.


Bardzo szeroka kategoria – zaliczają się do niej marynarki bawełniane, sztruksowe, welurowe, w wyrazistą kratę – innymi słowy wszystkie, które nosimy w zestawach smart casualowych i casualowych. Marynarki sportowe bardzo często są krótsze od tych garniturowych. Zdarza się również, że nie posiadają podszewki – mowa tu przede wszystkim o modelach z kolekcji letnich.


Rodzaje marynarek a rozmieszczenie guzików

  • • Marynarka jednorzędowa – czyli marynarka z guzikami ułożonymi w jednym rzędzie. Obecnie jest to najpopularniejszy typ marynarki, zwłaszcza w stylizacjach mniej formalnych.

  • • Marynarka dwurzędowa – czyli marynarka z dwoma rzędami guzików. Takie rozmieszczenie sprawia, że poły marynarki są większe, w związku z czym marynarkę dwurzędową praktycznie cały czas nosi się zapiętą – pisaliśmy o tym w artykule: Jak poprawnie i na który guzik zapinać marynarkę?

Rodzaje marynarek a wygląd klap

Klapy to wywinięte krawędzie z przodu marynarki. Ich kształt zmieniał się wraz z ewolucją mody męskiej. Obecnie najpopularniejsze rodzaje klap w marynarkach męskich to:


  • • Klapy otwarte – o klapach otwartych mówimy gdy są one przyszyte do marynarki pod kątem, dzięki czemu tworzy się między nimi odstęp (tzw. kozerka). Klapy otwarte są typowe dla większości współczesnych garniturów jednorzędowych.


Rodzaje marynarek męskich - marynarka jednorzędowa


Rodzaje marynarek męskich – marynarka jednorzędowa z klapami otwartymi


  • • Klapy spiczaste – klapy spiczaste określa się również zamkniętymi. Jak nietrudno się domyślić nie ma między nimi wcięcia, czyli kozerki, w efekcie czego dolna klapa tworzy charakterystyczny szpic.

  • • Klapy zamknięte – obecnie klapy zamknięte nie są zbyt popularne. Spotyka się je przede wszystkim w garniturach dwurzędowych oraz frakach i żakietach. Sprawiają, że strój staje się bardziej formalny.

  • • Klapy szalowe – typowe dla smokingu. Tworzą gładką linię pozbawioną jakichkolwiek wcięć, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko. Zazwyczaj obszywa się je połyskującym, aksamitnym materiałem, który efektownie odbija wieczorne światło.

Marynarka męska z klapami szalowymi


Rodzaje marynarek męskich – marynarka jednorzędowa z klapami szalowymi


Typy marynarek ze względu na rodzaj kieszeni dzielimy na:

  • • Marynarki z patkami. Czym są patki? To ozdobne klapki przy kieszeniach marynarki. Spotykamy je w dziennych i casualowych marynarkach.

  • • Marynarki bez patek. Najbardziej eleganckie marynarki, czyli np. te od garnituru wieczorowego lub smokingu, nie posiadają patek. Wówczas kieszenie wykończone są gładko. Mogą je co najwyżej akcentować wąskie listwy z aksamitnego, połyskującego materiału.

Rodzaje marynarek a materiał

Najbardziej eleganckie marynarki szyje się z jakościowych wełnianych tkanin z ewentualną domieszką elastanu i innych włókien syntetycznych. W przypadku marynarek casualowych panuje znacznie większa dowolność. Modele z kolekcji jesienno-zimowych często wykonane są z tweedu i sztruksu, natomiast do produkcji letnich marynarek wykorzystuje się przewiewny len, wiskozę, bawełnę oraz luźno tkaną wełnę.


Rodzaje marynarek męskich – którą wybrać?

Wymieniliśmy wszystkie najpopularniejsze typy i kroje marynarek męskich. Które z nich warto mieć w swojej garderobie? Jak zwykle wiele zależy od stylu życia i indywidualnych preferencji.


Typy marynarek, które warto mieć – krótki poradnik


Wskazówka #1


Jeżeli bywasz na różnego rodzaju galach prawdopodobnie nie obędziesz się bez stroju wieczorowego, w tym marynarki wieczorowej. Jeżeli tylko raz na jakiś czas okoliczności wymagają od Ciebie eleganckiego stroju prawdopodobnie wystarczy Ci jedna, uniwersalna marynarka wizytowa np. w kolorze granatowym. Oczywiście powinny jej towarzyszyć spodnie garniturowe od kompletu.


Wskazówka #2


Jeżeli biurowy dress code wymaga od Ciebie eleganckiego stroju, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej niż jednego garnituru, w tym także marynarki. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w kilka mniej standardowych modeli dla przełamania monotonii np. model w kratę. Oczywiście jeśli pozwala na to dress code.


Wskazówka #3


Jeżeli masz bardziej korpulentną sylwetkę rozważ zakup marynarki dwurzędowej. Może ona zamaskować pewne mankamenty figury np. większy brzuch. Nie decyduj się tylko na to rozwiązanie, gdy czeka Cię konferencja lub inne wydarzenie podczas którego dużo się siedzi. W związku z tym, że marynarki dwurzędowej nie rozpina się podczas siedzenia, na dłuższą metę może być Ci w niej niewygodnie.


Wskazówka #4


Jeżeli w twojej szafie brakuje ubrań, które sprawdziłby się jako strój na randkę lub spotkania ze znajomymi, rozważ zakup kilku marynarek casualowych. Wystarczy, że włożysz do niej koszulę lub T-shirt oraz jeansy i stylizacja gotowa.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj