Akademia Dobrego Stylu

Sztruks – co to za materiał? Jak go nosić?

Model ubrany w brązową koszulę sztruksową, ciemne spodnie i płaszcz w kratę

Sztruksowe ubrania wielu kojarzą się z wykładowcami akademickimi, kurzem starych bibliotek i nieco archaicznymi manierami. Warto jednak przyjrzeć się temu materiałowi nieco bliżej – dziś noszenie sztruksowej odzieży może być synonimem dobrego gustu i modowego smaku. Kurtka, spodnie, a może marynarka? Sztruks odnajdzie się doskonale w wielu stylizacjach. Dowiedz się więcej o historii, zaletach i wadach oraz przeznaczeniu tej unikalnej, prążkowanej tkaniny.

Sztruks – cechy charakterystyczne materiału

Cechą charakterystyczną sztruksu jest wyraźna faktura materiału. Składa się ona z pionowych, poziomych lub ułożonych diagonalnie (ukośnie) prążków. Sztruks za sprawą swojej struktury, zaliczany jest do tkanin bardziej ozdobnych, dlatego dobrze wygląda zestawiony z gładkimi ubraniami lub wręcz przeciwnie – równie wyrazistymi, jak on sam.

Sztruks wytwarza się z bawełnianej, wełnianej lub jedwabnej przędzy. Wykonuje się z niego zarówno spodnie, koszule, kurtki, marynarki, jak i nakrycia głowy – np. kaszkiety lub bucket hat. Grubszy i mięsisty będzie idealnym wyborem na sezon jesienno–zimowy, ponieważ zwiększa komfort termiczny. Z kolei latem sprawdzi się cienki, przewiewny sztruks o subtelnym prążkowaniu.

Sztruksowe ubrania - co je wyróżnia?Sztruksowe ubrania - co je wyróżnia?

Od „płótna króla” do Beatlesów, czyli krótka historia sztruksu

Polska nazwa sztruksu wywodzi się od niemieckiego słowa Struck. Natomiast pierwsze wzmianki o sztruksie pochodzą już z XVIII wieku. Wtedy nazywano go corduroy – „płótna króla”, ponieważ to właśnie z tego materiału szyto okrycia wierzchnie dla angielskiego władcy. Z drugiej jednak strony sztruks był nazywany „aksamitem dla biednych” – nosili go przedstawiciele niższych klas społecznych ze względu na właściwości cieplne.

W latach 20. ubiegłego wieku sztruks stał się częścią ubioru intelektualistów z Paryża. Nieco później, a mianowicie w latach 50. XX wieku, zainteresowały się nim takie gwiazdy jak Beatlesi czy Bob Dylan, którzy modową inspirację zaczerpnęli od studentów Ligi Bluszczowej. Wtedy to sztruks sięgnął wyżyn popularności. Jak wiemy, moda zatacza koło, a trendy cyklicznie powracają na salony – dziś sztruks ponownie gości na wieszakach sklepów odzieżowych.

Sztruksowe ubrania – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Pomimo licznych zalet, sztruks jest dość wymagającym materiałem. Z pewnością, mając sztruksową odzież w męskiej garderobie, należy zaopatrzyć się w szczotkę do ubrań, ponieważ materiał ten przyciąga drobinki kurzu, czy sierść zwierząt. Mięsista tkanina stawia też pewne warunki, jeśli chodzi o pranie – najlepiej prać ją na lewej stronie, używając programu do delikatnych materiałów lub oddać do pralni chemicznej.

Sztruksowe ubrania w stylizacjach casualowych

Odzież wykonana ze sztruksu ma zdecydowanie niższy stopień formalności. Materiał polubi się z jeansem, flanelą, wełną lub tweedem, tworząc zestaw w stylu vintage. Priorytetem w komponowaniu takich stylizacji staje się ciekawa faktura. Sztruks jest zwykle kojarzony z brązowym czy beżowym kolorem – warto przełamać ten schemat bardziej odważną barwą. Do kolorystycznych faworytów należą: bordo, granat, czerń, oliwka, a nawet butelkowa zieleń. Ujmującą właściwością sztruksu jest piękne podkreślanie mocnych barw – to zasługa licznych załamań tkaniny.

Sztruks doskonale komponuje się ze swetrami o grubym splocie, kurtką z barankiem, koszulami w kratę oraz jeansami i chinosami. A co z odpowiednim obuwiem? Do sztruksowej marynarki, czy koszuli pasują takie buty jak: zamszowe derby, trzewiki lub sztyblety.

Nowe oblicze dawnego sztruksu

Odczarujmy nieco „sztywny” wydźwięk sztruksowych ubrań – oprócz modnego stylu akademickiego i country, sztruksowe ubrania można śmiało nosić na co dzień. Pamiętajmy jedynie o tym, aby nie zakładać więcej niż jeden element ze sztruksu naraz – wyjątkiem będzie sztruksowy garnitur – lub zróżnicować grubość prążków.

Więcej stylowych inspiracji znajdziesz na naszym blogu.