0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Klapy marynarki – jakie rodzaje wyróżniamy? Jak je dopasować do sylwetki?

Marynarka jest jednym z ważniejszych elementów męskiego ubioru. Dobrze dopasowana nie tylko podkreśla budowę ciała, ale również dodaje elegancji i stylu. Przy wyborze marynarki warto zwrócić uwagę na kształt klap, które optycznie mogą wyszczuplić lub poszerzyć męską sylwetkę.

Znaczenie klap w marynarce

Na przestrzeni wieków fraki, a potem marynarki wielokrotnie zmieniały nie tylko swój fason, ale również materiały, z których były szyte. Ewoluowały również ich poszczególne elementy jak np. kształt rękawa, sposób zapięcia na guziki, długość mankietów i przede wszystkim wygląd klap.


W epoce wiktoriańskiej dominowały klapy bardzo długie, bo sięgające poniżej talii i zaopatrzone w dużą ilość guzików, by w kolejnych latach zmieniać swój kształt oraz długość do obecnie przyjętych form. Dawniej klapy pełniły określone funkcje – przede wszystkim po zapięciu chroniły przed zimnem i wiatrem. Natomiast obecnie stanowią głównie ozdobny element marynarki, a odpowiednio dopasowane pomagają optycznie zachować właściwe proporcje sylwetki.


Klapy w marynarce


Podział klap ze względu na rozmiar

Wśród współcześnie noszonych marynarek można wyróżnić trzy szerokości klap:


  • wąskie (mające 4-6 cm szerokości),

  • uniwersalne (mieszczące się w przedziale 7-9 cm),

  • szerokie (wszystkie powyżej 9 cm w najszerszym miejscu).

Obecnie najczęściej noszone są marynarki z klapami uniwersalnymi, które pasują do większości sylwetek oraz dobrze się komponują z różnymi stylami – od luźnych, poprzez casualowe na półformalnych lub formalnych kończąc.


Bez względu na rozmiar i kształt, większość marynarek posiada butonierkę – niewielki otwór na guzik umieszczany w lewej klapie zwykle na wysokości obojczyka, który dawniej służył do zapinania pod szyję, a obecnie może być używany do dekoracji np. poprzez włożenie niewielkiego, żywego kwiatu lub ozdobnej przypinki np. muszki.


Klapy marynarki


Różne rodzaje klap w marynarce

Oprócz różnych rozmiarów klapy można podzielić również pod względem kształtu, który ma decydujący wpływ nie tylko na ogólny wygląd całego stroju, ale również stopień formalności całej stylizacji.


  • Klapy proste (otwarte) – są przyszyte do kołnierza w taki sposób, że tworzą charakterystyczne otwarte wcięcie pod dość dużym kątem. Obecnie kozerka umieszczana jest najczęściej na wysokości wiązania krawatu lub tuż przy linii ramion, co wizualnie wydłuża całą sylwetkę i poszerza klatkę piersiową.

  • Klapy ostre (zamknięte) – pochodzą od klap frakowych i charakteryzują się zamkniętą kozerką oraz skierowanymi ku górze i ostro zakończonymi wyłogami. Tego typu klapy najczęściej są stosowane przy bardziej formalnych ubiorach jak marynarki dwurzędowe, smokingi, żakiety oraz fraki.

  • Klapy szalowe – nie mają widocznej kozerki, a wyłogi stanowią przedłużenie kołnierza, przypominając długi szal, łagodnie opadający wzdłuż zapięcia. Tego rodzaju klapy są z reguły elementem ubioru wieczorowego, a pokryte błyszczącym jedwabiem lub satyną dodatkowo podkreślają bardzo formalny, wręcz ceremonialny charakter stroju.

Jak dopasować klapy do sylwetki?

Klapy są nie tylko ozdobą marynarki, fraku lub smokingu, ale także mają za zadanie podkreślić figurę mężczyzny. Dlatego też, aby ubiór prezentował się efektownie i elegancko warto dobrać szerokość klap do budowy ciała. Mężczyźni o szerokich ramionach najlepiej prezentują się w marynarkach o szerokich i ostro zakończonych klapach (9-12 cm), które optycznie wyszczuplają i nie zginą na postawnej sylwetce. Z kolei do panów szczupłych doskonale pasują klapy węższe (ale nie mniejsze niż 5-6 cm) o eleganckim kształcie szalowym lub otwartym, który wizualnie poszerza ramiona, a całej sylwetce dodaje klasy i powagi.


Marynarka - klapy


Klapy w marynarce – podsumowanie

Komponując elegancki zestaw warto zwrócić uwagę na szczegóły – również na klapy w marynarce. Określają one formalność stroju oraz wpływają na efekt końcowy stylizacji. W naszym sklepie znajdziesz marynarki, które sprawdzą się w strojach wizytowych oraz mniej formalne, casualowe modele. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o rodzajach męskich marynarek.


Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na naszego bloga.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj